Fındık ihracatına Trabzon damgası!

 Fındık ihracatında geçtiğimiz yıl fındık ihracatında bir rekora imza atılırken, Türkiye’nin fındık ihracatının yüzde 42’si Trabzon’dan yapıldı.Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nden yapılan açıklamada, geçtiğimiz yıl 274 bin 657 ton iç

Fındık ihracatına Trabzon damgası!

 Fındık ihracatında geçtiğimiz yıl fındık ihracatında bir rekora imza atılırken, Türkiye’nin fındık ihracatının yüzde 42’si Trabzon’dan yapıldı.

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nden yapılan açıklamada, geçtiğimiz yıl 274 bin 657 ton iç fındık ihraç edildi ve bu miktar bazında rekor teşkil etti. İhraç edilen fındığın karşılığında ise 1 milyar 767 milyon 276 bin 552 dolar döviz girdisi sağlandı. Merkezi Trabzon’da bulunan Doğu Karadeniz İhracatçı Birliği’nden alınan bilgiye göre de Trabzon’dan 2013 yılında 732 milyon 623 bin 662 dolarlık fındık ihracatı gerçekleştirildi.

Fındık ihracatı yapan büyük firmaları bünyesinde barındıran Trabzon Ticaret Borsası’nın Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu, Trabzon’un ihracattaki payının yüzde 42 gibi, tarihinin en yüksek oranına yükseldiğine dikkat çekti. Köleoğlu “Trabzon’dan yapılan fındık ihracatımızın artmasının önemli etkenlerinden birini, 2013 ürününün önceki yıllara göre kaliteli oluşu teşkil etmiştir. Doğu Karadeniz’de üretilen fındıkların kalitesinin yükselmesi, işlenerek ihraç edilmesine kolaylık sağlamış, olumlu katkı yapmıştır” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner513