Fındık ihracaatında hedef belirlendi

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç bu sezonki pazar hedeflerini açıkladı.

Fındık ihracaatında hedef belirlendi

 Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç, bu sezon yeni pazar hedefleri arasında Brezilya ve Meksika olduğunu söyledi.

Sevinç, yaptığı açıklamada, fındıkta 2018-2019 ihracat sezonunun 1 Eylül itibarıyla başladığını anımsattı. 

Yeni sezonun ilk ayında 25 bin 220 ton iç fındık ihracatı karşılığında 135 milyon 262 bin dolar gelir sağlandığını belirten Sevinç, ihracatçılar olarak yeni pazar arayışlarının devam ettiğini aktardı.

Sevinç, Türk fındığının 100'ün üzerinde ülkeye ihraç edildiğini kaydederek, bu sezon yeni pazar hedefleri arasında Brezilya ve Meksika olduğunu buldurdu. Bu ülkelere fındık ihraç edilmesi için çalışıldığını vurgulayan Sevinç, "Bu ülkeler Türkiye'nin de stratejik pazar hedefleri arasında yer alıyor. Biz de fındık ihracatçıları olarak ülkemizin bu çalışmasına katkı sunmak istiyoruz." dedi. 

Yürüttükleri çalışmalar sonucu Çin'e yapılan fındık ihracatının son yıllarda arttığına dikkati çeken Sevinç, "Çin'de kasımda gıda fuarı açılacak. Ticaret Bakanlığı öncülüğünde biz de bu fuarda standımızı açarak yerimizi alacağız. Hedefimiz Türk fındığını daha çok tanıtmak ve daha faza ihracat gerçekleştirebilmek." diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2018, 15:04


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Amele
Amele - 4 hafta Önce

Bu durum üreticiyi de mutlu eder mi ?

Amele
Amele - 4 hafta Önce

Kimi alır kimi satar, üretici uzaktan bakar.

Amele
Amele - 4 hafta Önce

Bu durum üreticiyi de mutlu eder mi ? Üretici sevinç çığlığı mı atmalı ?

murat başkan
murat başkan - 4 hafta Önce

üreticiler olarak hedefimizde fındık politikasını belirleyen pardon beli-rle-ye-me-yen ,1 kilo domatesin 8 tl ye satılıpta 1 kilo fındığın 11 tl yapan siyasetçiler var. ardından sizleri göndereceğiz.. bunlar bizim hedeflerimiz...halkın hedefi..

oguz
oguz - 3 hafta Önce

findik 5 lira olsun herkes nutella yiyebilsin

Ali Fuat
Ali Fuat - 3 hafta Önce

Hedef beş lira, yakışır fındık üreticisine...

halkını temsil edemeyen vekil sürüsü
halkını temsil edemeyen vekil sürüsü - 3 hafta Önce

meclise gönderdik akplileri bizi temsil etsin fındığımızı bölgemizi savunsun diye peşkeş cektiler. ne farkı koyundan bağla başına ipi çek aşşa çek yukarı sorgulama savunma yok bizi temsil etmeyenin orada işi yok meydan hamamı değil orası milletin meclisi

banner426

banner443

banner441