7m

7m

hyundai

tamfinans

Fındık için erken hasat uyarısı

UFK Yönetim Kurulu Üyesi Başaran: "Fındığı olgunlaşmadan toplamayın"

Bölgesel 05.08.2017, 19:04
Fındık için erken hasat uyarısı

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Yönetim Kurulu Üyesi Levent Şahin Başaran, erken fındık hasadının yapılmaması gerektiğini belirterek, "Fındığın, sahil kesiminde 10, orta kuşakta 15, yüksek kuşakta ise 20 Ağustos gibi toplanmaya başlanması lazım." dedi. 


Başaran yaptığı açıklamada, fındıkta olgunlaşmanın yüksekliğe göre gerçekleştiğini belirtti.

Belirli tarih aralığında toplama yapılması gerektiğini vurgulayan Başaran, "Fındığın, sahil kesiminde 10, orta kuşakta 15, yüksek kuşakta ise 20 Ağustos gibi toplanmaya başlanması lazım." diye konuştu.

ERKEN HASAT ZARAR ETTİRİR

Erken hasadın zararlarına değinen Başaran, şunları kaydetti:""Erken hasat fındık üreticisine büyük zarar vermektedir. Erken hasatta 1 ton ve 2 ton fındık toplayan bir kişinin yüzde 10 kaybı olabilir.  Bu tonajdaki bir ürün için çok önemli gözükmeyebilir ancak Türkiye geneline vurduğumuz zaman çok büyük ekonomik kayıplara sebebiyet vereceği açıktır. Özellikle çiftçilerimizin bu konuda duyarlı olmalarını istiyoruz."

Başaran, randıman düşüklüğü olacağı için erken işlem yapmanın vatandaşa gelir kaybı da yaşatacağına işaret ederek, "Üçüncüsü ise fındığın hemen pazara indirilmesi. Yani erken toplanan fındığın pazara indirilmesi gerekir. Bu da fiyatlarda düşüşe neden olacaktır." ifadesini kullandı. 

Bu arada, Cumayeri ilçesinin yüksek kesimlerinde fındık hasadına başlandı. Sarı, yağlı ve sivri fındıkların erken olgunlaşması dolayısıyla çiftçiler toplama işlemini gerçekleştiriyor.

 

Yorumlar (1)
ŞEHZADE 5 yıl önce
Geçen yıl bekletenlere ne oldu gördü millet.Fındık elinde kaldı.fiyatlar 7 tlye düştü.Şimdi fiyat açıklanır açıklanmaz hemen satma paniği var.Şimdi neden erken başlanıldı anladınızmı.Buna farklı bir çözüm bulunmalı.Taban fiyat 12 tl olmalı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@