7m

7m

hyundai

Fındık fiyatları ne kadar? Fındık fiyatı açıklandı

Üreticinin merakla beklediği fındık fiyatları açıklandı. Ancak açıklanan fındık fiyatı üreticiyi memnun etmedi.

Bölgesel 18.08.2017, 10:06
Fındık fiyatları ne kadar? Fındık fiyatı açıklandı

Türkiye'nin en büyük ihracat kaynaklarından biri olan ve özellikle Doğu Karadeniz'de geçim kaynağı olarak görülen fındık fiyatları ile yine üreticiyi üzdü. Dün fındık fiyatları resmen açıklandı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba dün yaptığı açıklamada Toprak Mahsulleri Ofisi'nin Giresun kalite fındığı 10.5 TL'den levant kalite fındığı 10 TL'den alacağını duyurdu


Bakan Fakıbaba yaptığı açıklamada fındık fiyatlsarı ile ilgili " 2017 sezonu fındık için üreticilerin mağdur olmamaları ve fındıkta fiyat istikrarı sağlanması için TMO aracılığıyla fındık alımı kararı verdik. 2017 ürünüGiresun kalite fındık için 10.5 TL, levant kalite fındık için 10 TL fiyatla fındık alımına Toprak Mahsulleri Ofisi önümüzdeki pazartesi gününden itibaren başlayacak" dedi.

Fakıbaba, bakanlıkta fındık rekoltesine ilişkin basın toplantısı yaptı. TMO aracılığıyla fındık alımı kararını verdiklerini belirten Fakıbaba, "2017 yılı ürünü Giresun kalite fındık için 10,5 lira, Levant kalite fındık için 10 lira fiyatla TMO önümüzdeki pazartesiden itibaren tüm gücü, hızı ve takımıyla alıma başlayacaktır." diye konuştu. Bu fiyatların alt fiyatlar olduğunu vurgulayan Fakıbaba, üreticilerin fındıklarını satmakta acele etmemelerini ve piyasayı takip etmelerini önerdi.

Fakıbaba, bakanlığın üreti̇mi̇n sürdürülebilemesi yoğun gayret gösterdiğine dikkati çekerek, "Üreti̇ci̇mi̇z kazanmalı ki̇ üreti̇m sürekli̇li̇k kazansın, hi̇ç bi̇tmesi̇n. Üreten yoksa yaşam yoktur. Gıda yoksa hayat yoktur. Meseleye böyle yaklaşıyoruz. Çi̇ftçi̇mi̇z, üreti̇ci̇mi̇z başımızın tacıdır. Fındık üreti̇ci̇leri̇mi̇z de aynı şeki̇lde başımızın tacıdır. Malum fındık, karadeni̇z bölgemi̇zde alternati̇fi̇ olmayan strateji̇k bi̇r üründür. Fındık, 700 bin hektar alanda 500 bin üreti̇ci̇yi̇ i̇lgi̇lendi̇ren bi̇r üründür. Karadeni̇zli̇ vatandaşlarımız, fındık üreti̇ci̇leri̇mi̇z zor coğrafya şartlarında üreti̇m yapmaktadır." ifadesini kullandı.

Fındığın aynı zamanda çok önemli̇ bi̇r i̇hracaat ürünü olduğuna da işaret eden Fakıbaba, fındıkta 2 mi̇lyar doların üzeri̇nde i̇hracaat geli̇ri̇ olduğunu söyledi. Fakıbaba, fındık rekoltesine ilişkin, "Fındık rekoltesini önceden 700 bin ton olacağını hesap ediyorduk, ancak son zamanlarda külleme ve güneş yanığından dolayı rekoltenin 650–700 bi̇n ton civarında olmasını öngörüyoruz. Bizde rekolte yüksek olmasına rağmen dünya rekoltesinde geçen yıla göre ciddi bir artış yoktur, bu da Türkiye'nin bir avantajı olarak görülmektedir." dedi.

Mısır hasadının da başladığını hatırlatan Fakıbaba, mısır üreticilerinin mağdur olmaması için her türlü tedbiri aldıklarını aktardı.
Fındık fiyatları ne kadar? Fındık fiyatı açıklandı

ÜRETİCİLERE GEÇMİŞ OLSUN

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) yönetim kurulu üyesi ve Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Levent Başaran, Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) Giresun kalite fındığı 10.5, levant kalite fındığı 10 liradan alım yapacağını açıklamasını değerlendirerek, “Üreticinin beklediği fiyat değildi, üreticilerimize geçmiş olsun" dedi. 

UFK Yönetim kurulu Üyesi Başaran yaptığı açıklamada, "Üretici devletin gerçek manada piyasaya müdahale etmesini bekliyordu. Bu fiyat fındık alıcı yararına bir fiyat ve bu açıklama Fındık fiyatını 1 lira daha geri çekilmiş oldu. Müdahale bu olmaması lazımdı. Müdahale fındık fiyatını artırabilecek şekilde olmalıydı. Kesinlikle kabul edilebilir bir şey değil. Türkiye Cumhuriyetinin fındık üreticisine sahip çıkması bu şekilde olmamalıydı. Biz üretici temsilcileri olarak bu açıklanan fiyatı az buluyoruz fiyat 12 liranın üzerinde olmalıydı. Piyasada ise 10 liranın üzerinde şekillenmeliydi. Özellikle ihracatçıların talebi bu yöndeydi. 10 liranın üzerine çıkmaması üzerineydi. Maalesef TMO ihracatçıların isteği doğrultusunda bir alım yapacağını açıklamıştır. Ben tüm üreticilerin tepkilerini dile getirmelerini istiyorum. Özellikle yerel siyasetçilerin bu duruma müdahale etmelerini talep ediyorum. Çünkü siyasetçi suskun olduğu müddetçe, bu problemler düzelmiyor, siyasetçi çalışır ise açıklanan bu fiyat revize edilir diye düşünüyorum. Tüm üreticilerimize geçmiş olsun diyorum" dedi.

Levent Başaran, TMO’nun Fındık alımı için Akçakoca bölgesinde bir depo sununda olmadığını belirterek, "TMO fındık alacak ise bu bölgede birden fazla depo açması gerekiyor, yoksa bu üretici nereye fındık verecek" diye konuştu.
Fındık fiyatları ne kadar? Fındık fiyatı açıklandı

ÜRETİCİ FINDIK FİYATINA TEPKİLİ

Açıklanan fındık fiyatları üreticiyi isyan ettirdi. Giresun’da birçok üretici bahçeye girmeme ve fındık toplamamA kararı aldı. 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2017 fındık ürünü için Giresun kalite fındık 10,5 lira, Levant kalite fındık içinse 10 lira fiyat açıklamasının ardından üretici fiyatları maliyetten az olduğunu söyleyerek fiyatların revize edilmesi gerektiğini ifade etti.

Açıklanan fiyatların ardından açıklamada bulunan Ziraat Odası Giresun İl Koordinasyon Kurulu ve Tirebolu Ziraat Odası Başkanı Erim Yaman, açıklanan fiyatın beklenen çok altında olduğunu kaydetti.
10,5 liranın fındığın maliyetini karşılamadığını belirten Erim Yaman, “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımızın bugün açıklamış olduğu rakam Giresun kalite fındık için bizim beklediğimiz bir rakam değil. 10,5 gibi rakamlar bizim üreticimizin masrafını karşılamıyor” dedi.

Masrafını dahi karşılamayan fiyatlara üreticinin tepkili olduğunu dile getiren Yaman, “Bugün açıklanan rakamdan sonra üreticilerimizde telefon yağmurları gelmeye başladı. Arayan üreticilerimiz bize, ‘biz araziye girmeyeceğiz, fındık toplamayacağız’ diye sitem ettiler. Bizim arazide yaptığımız çalışmalarda fındığın zaten olmadığı, küllenmenin zarar verdiği beklenen fındığında olmadığını ve bunlarla beraber 10,5 gibi komik bir rakamında açıklanması üreticilerimiz boynunu büktü. Bu konuda biz Tarım Bakanımızdan, hükümetimizden fındık rakamlarının revize edilerek 12 veya daha yüksek rakamları açıklamasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
Fındığını harmana çıkartan üretici Yusuf Tosun ise fındığını satmayacağını çerezlik olarak kullanacağını belirtti.

Bekledikleri fiyatın 15 lira olduğunu vurgulayan Tosun, “TMO’nun şu anda vermiş olduğu 10,5 gibi rakamı bizim masrafımızı karşılamıyor. Bizim beklediğimiz en azından fiyat 15 lira olmasıydı. 10,5 lira gübre parası, ilaç parası ve işçi parasını karşılamayacak. Fiyatlar düşük olduğundan dolayı köyümüzde yaşayan diğer arkadaşlar bahçeye girmeyeceğini söylüyor. Benimde zaten 300 kilo fındığım oluyor onu da artık çerezlik olarak kullanacağım” şeklinde konuştu.
 


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@