"Fındık fiyatını onlar belirleyecek"

Giresun Ticaret Borsası (GTB) Başkanı Mustafa Demirci, 2014 yılı rekoltesine göre oluşacak fiyat beklentileriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. GTB Başkanı Demirci, 2014 yılına en yakın tahmini rekolte FİSKOBİRLİK ve İhracatçılar Birliği’nin açıkladığ

Bölgesel 25.08.2014, 13:17

Giresun Ticaret Borsası (GTB) Başkanı Mustafa Demirci, 2014 yılı rekoltesine göre oluşacak fiyat beklentileriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

GTB Başkanı Demirci, 2014 yılına en yakın tahmini rekolte FİSKOBİRLİK ve İhracatçılar Birliği’nin açıkladığı rakamlar olduğunu belirterek bu rakamlara göre fiyatların taban olarak 10 TL, tavan olarak ise 12 TL arasında gidip geleceğini ifade etti.

Piyasa fiyatlarının asıl eylül ayından sonra oluşacağını belirten GTB Başkanı Demirci yaptığı açıklamada şunları söyledi: 

“Üretici ve ihracatçılar açısından beklentiler farklı çünkü rekolteler farklı. Ziraat Odaları rekolteyi 371 bin, FİSKOBİRLİK 451 bin, İhracatçılar Birliği ise 514 bin ton olarak açıkladı. Ancak bu güne kadar Ziraat Odaları hariç diğer kurumların tespitleri yüzde 95 oranında tutmuştur. Çünkü bu işin ticaretini yapan kurumlar İhracatçılar ve FİSKOBİRLİK olmuştur. Borsa olarak bizde 500 bin dolaylarında bir rekolte olduğunu düşünüyoruz. Bu rekolteye göre de fiyatlar 10 TL ile 12 TL arasında değişecektir. Asıl fiyatlar ise eylül ayından sonra belirlenecektir. Çünkü şuanda lokal alışlar olurken eylülden sonra asıl büyük ihracatçı firmaları alışlara başlayacaktır.” 

Fiyatları ihracatın arz ve talebinin belirleyeceğini ifade eden Demirci “En iyi fiyat en yüksek fiyattır” anlayışı hakim olsa da 11,5 TL’nin üzerine çıkıp çıkmayacağını arz ve talep belirleyecektir. Çünkü 2012 yılında ihracat rakamımız 311 bin tondan 2013 yılında 260 bin tona düşmüştür.Rakamlar böyle yüksek seyrederse ihracatımız yine düşebilir. Dolayısıyla yüksek fiyat alım gücünü de etkileyecektir. Bu sefer elimizde fındık stoku kalacaktır. Oysaki milli ihracat ürünümüz stok yerine ihracatıyla ülkemize döviz kazandırmalıdır. Fiyatlar üretici ve tüccar açısından dengeli olmalı. Tüccarda üretici de zarar etmemelidir. Ancak bugünkü şartlarda fiyatlar 10 TL’nin altına düşme ihtimali çok zayıftır“ dedi.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (1)
MURAT BAŞKAN 7 yıl önce
burdaki açıklama trabzon ticaret borsasındaki koltuk korkusunun bir benzeridir. iki başkanda tüccar yanında tavır koymakla birlikte iki başkanında tek derdi seçimler ve koltuk sevdasıdır. iki başkanda ürticiden çekinmiyor. oysaki üretici dedikleri kapı komşuları amcası dayısı başkası değil..29 mart sonrası don olayı ortaya çıkmış ve trabzonda nisan ayında 13 tl'ye fındık alınmışken siz hangi 11,5 tl den bahsedersiniz. herkesin bildiği bir şey vardır. tüccar ya verecek ya batacak. ayrıca bakıyorum pazara inen fındık hemen fabrikaya gönderiliyor demekki ihtiyaç var :))

Gelişmelerden Haberdar Olun

@