Fındığın baş düşmanı için harekete geçtiler

Fındık için en zararlı olan hastalıkla mücadele başladı.

Bölgesel 22.04.2018, 11:24 22.04.2018, 11:37
Fındığın baş düşmanı için harekete geçtiler

Giresun Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından çiftçilere fındıkta külleme hastalığıyla mücadele eğitimi verildiği bildirildi.


Müdürlükten yapılan açıklamada, bölgede son yıllarda fındık bahçelerinde yoğun zarar yapan külleme hastalığı ile mücadele konusunda Bulancak ve Tirebolu ilçelerinde eğitim programı düzenlendiği belirtildi.

Açıklamada, katılımcılara külleme hastalığının seyri, zararının boyutu ve nedenleri ile mücadele yöntemlerinin anlatıldığı vurgulanarak, "Hastalığın bu dönemde ve gelecek yıllardaki etkisini asgariye indirmek için kültürel önlemlerin gözardı edilmemesi gerektiği ve özellikle hastalık etmeninin yoğun olduğu fındık bahçelerinde mutlaka kimyasal mücadelenin yapılması gerektiği vurgulanmıştır." denildi.

Çiftçilere ayrıca fındıkta hastalık ve zararlılarla mücadele hakkında pratik bilgiler içeren broşür, afiş ve kitapçıkların da verildiği ifade edilen açıklamada, yine tarımsal üretimle ilgili merak edilen çeşitli konulardaki soruları teknik elemanlar tarafından cevaplandırıldığı kaydedildi.
Yorumlar (3)
DEMIR 3 yıl önce
Findigin Bas Dusmani Bocek Veya Herhangibir Doga Olayi Degil,Dusuk fiyata emekciden alip Fais Fiyata Satanlardir....
Hakan 3 yıl önce
Küf hastalığı eğitimi vereceklerine bu hastalık yüzyıldır yoktu nasıl oldu neden oldu sebebi nedir onu söylesinler.karadeniz insanının tek dayanağı fındık tek gecim kaynağı fındık oda bittimi bakalım ne olacak.
murat başkan 3 yıl önce
baş düşman deyince ticaret odaları,tüccar veya ferrarimi ferrorimi o geldi aklıma haberi görünce şaşırdım. :))

Gelişmelerden Haberdar Olun

@