Eyvaah! Uzungöl, elimizden çıkıyor

HABER61.NET-HABER SERVİSİ-Yeşilin her tonu ile karşılaştığınız  yerli ve  yabancı turistlerin  gözdesi olan adını doğanın insanlara armağanı olan gölden alan Uzungöl, her geçen gün kirleniyor. Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı  Uzungöl yetkililerin ilgisi

Bölgesel 25.08.2014, 10:17
Eyvaah! Uzungöl, elimizden çıkıyor

HABER61.NET-HABER SERVİSİ-

Yeşilin her tonu ile karşılaştığınız  yerli ve  yabancı turistlerin  gözdesi olan adını doğanın insanlara armağanı olan gölden alan Uzungöl, her geçen gün kirleniyor. Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı  Uzungöl yetkililerin ilgisizliği nedeniyle her geçen gün çöp göl olma yolunda hızla ilerliyor.

img_2966.jpg

Uzungöl de plansız  ve kaçak yapılan binaların sayıları gün geçtikçe artarken görüntü kirliliğide had safhaya ulaştı. Şehrin gürültüsünden kaçıp dinlenmeye gidenlerin yanı sıra şehir dışından gelen turistlerin arabalarıyla  gölün etrafında tur atması hem gürültü kirliliğine sebep oluyor hem de tehlikeye. Her gün onlarca ziyaretcinin misafir olduğu gölde çocuklara ve kendini doğal güzelliğe bırakanlar her an tedirgin. Çünkü trafik kazası olasılığı çok fazla. Hele de bisikletle turluyorsanız aman Allah.

haberin devamı için tıklayınız...

[PAGE]

ÇÖP GÖL OLMA YOLUNDA...

Sorun trafikle de bitmiyor. Arıtma tesislerin kaderine terkedildiği yerde çevrede bulunan bazı otellerin ve evlerin kirli atıkları  göl ile buluşuyor.

img_2883-002.jpg

Bir zamanlar baktığında berrak bir yeşillik gördüğün gölde şimdilerde atıkların oluşturduğu kirliliği ve yosunların pisliğini görüyorsunuz. Merkeze yaklaşık 99 km uzaklıkta olan Uzungöl’ün havası genelde serin ve yağışlı olduğu için o pislikler şimdilik koku yapmıyor ama böyle giderse Uzungöl yerini çöplere bırakacak. Çöp göl olma yolunda hızla ilerleyen ve nedense konuşmalarında göl ile övünen yetkililerin bu konulara duyarsız kalması hayret ettiriyor.

haberin devamı için tıklayınız...

[PAGE]

HELİKOPTER DELİ EDİYOR!

Üstelik 10-15 dakikalık keyif için ne huzur ne doğada hayvan bırakanlara ne demeli? Helikopter ile turistleri gezdirip ceplerini dolduranlar geleceğe düşünmüyorlar.

h-1.jpg

Uzungöl e gök yüzünden bakmak isteyenler uzaktan çekilen fotoğraflara baksınlar, hiç kimsenin doğadaki keçiler, geyikler başta olmak üzere bir tek canlıyı rahatsız etme hakkı yok. Şehrin gürültüsünden kaçanlar helikopter sesinde de kaçacaklar. Uyanın yetkililer uyanın! 

(twitter üzerinden   yaz ve duygularını paylaş sosyal ağlardada sessimiz çıksın)

HABER:BAHAR KURBAYTrabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (5)
AHMED KARAKAYA 7 yıl önce
doğadaki en vahşi canlıdır İNSAN ,helede gözünü rant ve para hırsı bürümüşse korkacaksın,işte uzungölün hali ortada,bu basına yansıyanlar sadece.
samet berk 7 yıl önce
2 hafta önce haftasonunu geçirmek üzere gitmiştim. epey zamandır gitmmiştim gittiğimde şok oldum o nasıl bir yapılanma orası sanki şehir olmuş her yer beton gerçi dışına ahşap kaplama yapmışlar ama her yer çöp çöp kovaları dolmuş çöpler yerlerde bir an önce önlem alınması gerekiyor sonradan yapılan o inşaatlar acilen yıkılması gerekiyor hatta ordaki bütün binalaın yıkılması gerekiyor bu gidişle en fazla 2 yıl sonra oraya kimse gitmez çok daha turist beklersiniz. Valilik bi an önce işe el atmalı yoksa ortada göl diye bir şey kalmayacak.
eMiCe 7 yıl önce
Geçenlerde Gittiğim uzun gölde gördüğüm manzara araç kalabalığı arap kalabalığı heryerin otel pansiyon olması benim hiç arabadan inmeden direk dönemem sebeb oldu. uzungöl berbat göl pislikten görünmüyor suyun rengi berbat. her giden pişmanlık duyar bundan sonra. bir an önce gereken yapılıp doğa harikası olan bir yer elden tam çıkmadan kurtarılmalı...
Ali Vekdoğuzolu 7 yıl önce
Elimde olsa tüm yaylaları ve uzungöl gibi yerleri kamulaştırıp iskana yasaklarım.
hasantopal 7 yıl önce
her yıl yaylalarımıza gelen yerlı ve araplar basta olmak uzere yabancı turıstler bınlerce km den oraları kırletmek ıcın gelıyorlar sankı. yıyıp ıcıp pıslıklerını coplerını buralara bırakıyorlar. bu ıman eksıklıgınden kaynaklanmıyorsa nedır? bu yıl uzungolden cok yukarıda kareser yaylasında bır gol gorduk. yanında gole pet sıse ve cesıtlı copler atan cocukları gorunce yaklasıp uyardık . arap turıstlerın cocuklarıydı hıc oralı olmuyorlardı. eskıde mahalle bekcılerı vardı bunu yaylalarda gezıcı ekıpler olarak yaygınlastırıp oraları korumalıyız. munıhte sehrın ortasından dere gecıyor. cok merkezı bır yer ınsanlar orada yuzuyor ıcen ıcıyor. bızımde bır yaylalarımız kaldı oralarıda batıracagız. hem ıdarecıler onlem almalı hemde toplum olarak ot

Gelişmelerden Haberdar Olun

@