kebir reklamı

"Erdoğan ucubelerini sustur"

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, "Sayın Başbakan’a bir çağrım var. Şehitlerimizi küçümseyen, vekilimize “oh olsun” diyen ucubelerini susturmasını istiyorum." dedi. Kılıçdaroğlu ayrıca MHP'ye "anamuhalefete muhalefet eden muha


banner197

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, "Sayın Başbakan’a bir çağrım var. Şehitlerimizi küçümseyen, vekilimize “oh olsun” diyen ucubelerini susturmasını istiyorum." dedi. Kılıçdaroğlu ayrıca MHP'ye "anamuhalefete muhalefet eden muhalefet partisi" diyerek yüklendi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis'in olağanüstü toplanmasından önce parti grubunu topladı.

''Sınırlarımızı barut fıçısına dönüştüren gelişmeler yaşanıyorken en son tatil yapması gereken yer TBMM'dir. TBMM, yan gelip yatanların oturduğu bir yer değildir'' diyen Kılıçdaroğlu, olağanüstü oturuma katılmayacağını ilan eden AK Parti ve CHP'yi ağır sözlerle eleştirdi. Partisinin Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün kaçırılmasını kınadıklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, ''Bu arkadaşımızın kaçırılmasına 'oh olsun' diyenler var. Bunlar insan bile olamaz. Sayın Başbakan, şehitlerimizi küçümseyen, vekilimize “oh olsun” diyen ucubelerini sustur'' dedi.

İşte Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satırbaşları:

 

Bugün hepinizi 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' sözüyle selamlıyorum. Sınırlarımızı barut fıçısına dönüştüren gelişmeler yaşanıyorken, ülkemizin iç ve dış güvenliği tehditler altındayken, provokasyona açık bir siyasal iklim soluduğumuz günlerde en son tatil yapması gereken yer TBMM'dir. En son kapılarını kapatması gereken yer TBMM'dir. Olağanüstü günler yaşandığı bugünlerde TBMM’yi kapalı tutmak halkın iradesine saygısızlıktır. Onun için buradayız, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeyiz.

 

MECLİS YAN GELİP YATMA YERİ DEĞİL

TBMM, yan gelip yatanların oturduğu bir yer değildir.

İktidar partisinin TBMM’yi bilgilendirmesi esastır. Muhalefet partilerinin görüşlerini alması esastır. Meclis’in iradesine başvurması esastır. Çünkü TBMM milletin iradesidir. Ayrıca TBMM toplumsal ortak aklımızın da bir mekanıdır. Eğer siz bunu reddediyorsanız, demokrasi açısından sınıfta kalmışsınız demektir. Onun için diyoruz, Parlamento'yu açacağız. Oradan sesleneceğiz. Aksi halde TBMM’yi bypass etmiş olursunuz. Bu demokrasimize, milli iradeye, aykırıdır. Doğru değildir. milli iradenin tesis ettiği TBMM’de sorunların tartışıldığı bir mekan olarak hepimizin bulunması ve sorunlara çözüm üretmesi gerekir.

 

ANKARA'YA GELİN

CHP olarak biz buna izin vermeyiz. Kendilerini ve ülkeyi bataklığa sürüklediler. Bu ortamda sesini çıkarması gereken konuşması gereken o bataklıktan siyasal iktidarı kurtarması gereken tek yer TBMM’dir.

 

Burası Ankara. Ankara demek TBMM demektir. Beyler işgal devletinden talimat alan İstanbul hükümeti psikolojisinden artık kurtulun. Milli irade var burada. Ülkeyi de kendinizi de üç beş kişinin marjinalliğinden kurtarmak için gelin Ankara’ya, TBMM’ye.

 

TBMM ULUSAL KURTULUŞ SAVAŞI VERDİ

Korkmayın cesur olun. Türkiye’nin sorunlarına sahip çıkın. Çözüm üreten merciin TBMM olduğunu asla unutmayın. Bu Meclis sadece ulusal kurtuluş savaşını vermedi. Aynı zamanda yeni bir devlet kurdu. Bu devleti yönetti. O devleti nasıl yönettiğini de bilmesini isterim. Bunu bilmeyenler TBMM’yi bypass ederler. Önce bilecekler, TBMM ulusal kurtuluş savaşı vermiştir.

 

'TOP SESLERİ GELİYOR, MECLİS'İ TATİL EDELİM' DEMEDİLER

Hiçbir zaman o meclis’te şu sözler yankılanmamıştır:

“Top sesleri geliyor Polatlı’dan Meclis’i tatil edelim savaşa gidelim denmemiştir. Meclis açık kalmıştır ve savaş yönetilmiştir.”

 

MİLLETİN VİCDANINA HAVALE EDİYORUM

Sayın Cumhurbaşkanı çağırmadı, Meclis Başkanı çağırmadı, biz tarihi sorumluluğu üstlendik ve TBMM ülkenin acil sorunlarına çözüm üretmesi için toplantıya çağırdık.

TBMM’yi toplantıya çağırmak fuzuli bir iştir, diye değerlendirmek millet iradesine saygısızlıktır. 

Hele hele TBMM’yi toplamayı terör örgütü propagandası olarak gören zihniyeti milletin vicdanına havale ediyorum.

 

İKTİDAR YANAŞMALIĞI YAPILARAK İKTİDAR OLUNMAZ

Bugün Türkiye’de üç çeşit siyasi parti var. Bir, ana muhalefet partisi var adı CHP. İki, ana muhalefet partisine muhalefet eden iktidar partisi var. Üç, ana muhalefet partisine muhalefet eden muhalefet partisi var. 

Demokrasilerde ana muhalefet partisinin iktidarı eleştirmesi, iktidar partisinin ana muhalefeti eleştirmesi anlaşılır bir olaydır. Ama sağlıklı çalışan demokrasilerde, muhalefet partisinin ana muhalefeti eleştirmesi sağlıksız değildir. Bu davranışta olanların iktidar beklentileri yoktur. İktidar yanaşmalığı yapılarak iktidar olunmaz.

 

MUHALEFETE MUHALEFET OLMAK KOLAYCILIĞINA GİRMEDİM

Siyasete atıldığım günden beri özenle koruduğum bir ilkem var. Muhalefete muhalefet olmak gibi bir kolaycılığa asla girmedim. Bizim eleştireceğimiz parti iktidar partisidir. İktidar hedefi olmayanlar, muhalefete muhalefet ederler. Bizim iktidar hedefimiz var.

Muhalefet partileriyle ilgili olarak konuştuğum zaman, ne kadar ölçülü, ne kadar nazik bir dil kullandığımı herkes kabul eder. Benim demokrasi anlayışım da bunu gerektiriyor. Benim görevim bu ülkede kardeşlik ve barış iklimini yeniden yaratmaktır. Hedefimiz budur bizim. Kimseyi gücendirmek, kimseyi kırmak gibi bir hedefim yoktur.

 

BAHÇELİ'YE SİTEMİM VAR

Ama izninizle, değerli genel başkan Bahçeli’ye sitemde bulunmak istiyorum.

Bahçeli terörle ilgili bir tespit yaptı: “Maalesef Türk vatanı PKK kuşatması altına alınmış ve soluk alınamaz hale getirilmiştir”

Bu yorum, bu görüş son derece tehlikeli ve korkutucudur. Maalesef bu kadar ciddi ve tehlikeliyse bunun çözümünü Türkiye’yi bu hale getiren AKP’nin politikalarına destek vererek mi sürdüreceksiniz? 

Ama hiç kimse unutmasın. Dostta düşman da unutmasın. CHP’liler olduğu sürece Türk vatanı hiçbir zaman bir başka gücün kuşatması altında olmayacaktır.

 

CHP, DEMOKRASİNİN GÜVENCESİ

Biz Mustafa Kemal’in geçliğe hitabesini şiir gibi ezberlemişiz. Bu ülkeye hiçbir güç nefes aldıramaz gibi bir görüşü asla ve asla kabul edemeyiz. Çünkü CHP sağduyunun sesidir. Çünkü CHP geleceğin güvencenin sesidir. Çünkü CHP demokrasinin güvencesidir. Bir siyasetçiye düşen görev halkı korkutmak değildir. Çözüm üretmek ve umut vermektir.  Onun için CHP halkın umududur.

 

OSLO BENZERİ PLANLARINIZA ALET OLMAYACAĞIZ

Biz CHP olarak, durduğumuz yerden bir milim daha geri adım atmayacağız. Bu ülkenin bağımsızlığı ve çıkarları için. TBMM dışında hiçbir gücün müracaat makamı olarak kabul edilmesini asla ve asla benimsemeyeceğiz. Tek güç TBMM’dir. Meşruiyetimizi milli irademiz dışında başka bir kaynakta aramayacağız. Bizim, sizlerin Oslo benzeri planlarınıza asla alet olmayacağız. Çünkü bizim adımız Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Devletimiz Türkiye Cumhuriyeti’dir. Başkentimiz Ankara’dır.

 

HÜSEYİN AYGÜN'ÜN KAÇIRILMASINI ŞİDDETLE KINIYORUZ

 

Geçtiğimiz Pazar günü Tunceli Ovacık karayolunda bir milletvekilimiz kaçırıldı. Hüseyin Aygün, demokrasinin gerektirdiği bir görevi yapıyordu. Halkla esnafla tokalaştı, dertleri dinledi. Sorunlarla ilgileniyordu. Ayrıca Hüseyin Aygün, insan ve halk özgürlükleri konusunda çalışmalar yapan bir arkadaşımızdır. Bu arkadaşımızın, kaçırılmasını kaçırılma eylemini şiddetle kınıyoruz.

 

SALDIRI SADECE AYGÜN'E DEĞİL CHP'YE DE

Bu sadece sayın Hüseyin Aygün’e yöneltilmiş bir saldırı değil. Bu saldırı CHP’nin kurumsal kimliğine, parlamenter sisteme, TBMM, demokrasi ve insan haklarına yönelik bir saldırıdır. Şiddetle kınıyoruz.

 

Arkadaşımız halkımızın oylarıyla seçildi. Silahsızdı, korumasızdı. Hiç kimse için tehlike oluşturmuyordu. Herkesin ortak bir paydada buluşup bu olayı şiddetle kınaması gerektiğine inanıyorum.

Hal böyleyken bu arkadaşımıznı kaçırılışına bazıları “oh olsun” diyebiliyorlar. Bunlara ahlak fukarası bile demiyorum. Bunlar insan bile olamazlar. İnsan olanlar zaten böyle konuşamaz. Arkadaşımız korunmamıştır. “-Efendim bizden koruma istemedi” sen görevini yapmak zorunda değil misin? Hani her metrekareden sen sorumluydun? Yolu kesilecek, alınıp götürülecek. Akıl alacak iş değildir.

Bu arkadaşımız devlet var güvencesiyle oraya gidiyor. Arkadaşlarımız Şemdinli’ye Hakkari’ye gittiler. Biz koruma istemiyoruz. Gittiğimiz her yer Türkiye Cumhuriyeti topraklarıdır. Devletin olduğu yerde eşkıya olmaz. Eğer eşkıya varsa şunu soracağız, devlet nerede hükümet nerede?

 

Hiç şüpheniz olmasın. Hiç kimse kaygıya kapılmasın. Bu olay bizim teröre bakış açımızı değiştirecektir. Terörün düşünce dünyamızı belirlemesine asla izin vermeyeceğiz.

 

AYGÜN'ÜN KAÇIRILMASINA 'OH OLSUN' DİYENLER İNSAN BİLE OLAMAZ

Hal böyleyken bu arkadaşımıznı kaçırılışına bazıları “oh olsun” diyebiliyorlar. Bunlara ahlak fukarası bile demiyorum. Bunlar insan bile olamazlar. İnsan olanlar zaten böyle konuşamaz. Arkadaşımız korunmamıştır. “Efendim bizden koruma istemedi” sen görevini yapmak zorunda değil misin? Hani her metrekareden sen sorumluydun? Yolu kesilecek, alınıp götürülecek. Akıl alacak iş değildir.

 

DEVLETİN OLDUĞU YERDE EŞKİYA OLMAZ

Bu arkadaşımız devlet var güvencesiyle oraya gidiyor. Arkadaşlarımız Şemdinli’ye Hakkari’ye gittiler. Biz koruma istemiyoruz. Gittiğimiz her yer Türkiye Cumhuriyeti topraklarıdır. Devletin olduğu yerde eşkıya olmaz. Eğer eşkıya varsa şunu soracağız, devlet nerede hükümet nerede?

Hiç şüpheniz olmasın. Hiç kimse kaygıya kapılmasın. Bu olay bizim teröre bakış açımızı değiştirecektir. Terörün düşünce dünyamızı belirlemesine asla izin vermeyeceğiz.

 

TERÖRÜ ANCAK CHP ÇÖZER

CHP Kurtuluş Savaşı'ndan başlayarak, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin tüm acılarına tanıklık etmiş bir partidir. O krizleri nasıl engin bir sağduyu ile aşmışsa bugün de aşacaktır. Açıkça söylüyorum, terörü biz çözeriz. Ancak ve ancak CHP çözer. Türkiye’yi çatışma ortamından ayrışma ortamından koparıp, barış ortamına ancak ve ancak CHP getirir. Çünkü biz yurtseveriz. Milli iradeye saygılıyız.

 

SAYIN BAŞBAKAN 'UCUBELERİNİ' SUSTUR 

Türkiye’yi sıfır terörden devralıp bugün terör bataklığı içine sokan bir iktidar partisini de milletin vicdanına havale ediyorum. Görün bunları ülkeyi ne hale getirdiler. Sakın ola ki hiçbir yurttaşım çaresiz hissetmesin kendisini. Türkiye çaresiz değildir. Adresi de vardır, o adres CHP’dir.  

Sayın Başbakan’a bir çağrım var. Şehitlerimizi küçümseyen, vekilimize “oh olsun” diyen ucubelerini susturmasını istiyorum.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.