Dünyanın en büyüğü Rize'de!

Dünyanın en büyük sıkıştırılmış doğalgaz (CNG) tesisi Rize'de faaliyetini sürdürüyor.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılan dünyanın en büyük sıkıştırılmış doğalgaz (CNG) tesisi olan Naturel Gaz faaliyetlerine devam ediyor. Basın mensupl

Dünyanın en büyüğü Rize'de!

Dünyanın en büyük sıkıştırılmış doğalgaz (CNG) tesisi Rize'de faaliyetini sürdürüyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılan dünyanın en büyük sıkıştırılmış doğalgaz (CNG) tesisi olan Naturel Gaz faaliyetlerine devam ediyor. Basın mensuplarına kapılarını açan firma yetkilileri faaliyet alanları, kapasiteleri ve çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Naturel Gaz Kurumsal İletişim Yöneticisi Soner Özdemir verdiği brifingde, Rize'nin Kendirli beldesinde 10 dönüm arazi üzerinde 50 milyon TL'lik bir yatırımla kurulan tesisin kapasite bakımından dünyanın en büyük CNG tesisi olduğunu söyledi.

Özdemir, yaptığı açıklamada, Global Yatırım Holding iştiraklerinden olan ve CNG dağıtım pazarında 14 dolum tesisi ile Türkiye’nin lider konumundaki şirketi Naturelgaz, Rize’de kurduğu dünyanın en büyük sıkıştırılmış doğalgaz tesisi ile 3 bin 200 kişilik Kendirli’de 100 kişilik istihdam sağladığını söyledi. 10 dönüm arazi üzerinde 50 milyon TL’ye mal olan yatırımın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Rize’deki toplu açılış töreninde hizmete açıldığını anlatan Özdemir, şunları söyledi: "Dolum tesisi bölge açısından önem taşıyor. Başbakanımız açılış töreninde 'Naturelgaz Rize CNG Dolum Tesisi bugüne kadar şehirde yapılmış en büyük özel sektör girişimidir' demişti."

1.20140819135436.jpgÇAY FABRİKALARI CNG'YE DÖNÜYOR

Rize'de çay fabrikalarının CNG sistemine dönüş yaptığını belirten Özdemir, şöyle konuştu: "Naturelgaz’ın Rize’de hizmete açtığı tesis bölge açısından önem taşıyan ÇAYKUR ile yapılan 23mn m3’lük doğalgaz anlaşmasıyla ülkenin çayının ucuza üretilmesine de katkı sağlıyor. ÇAYKUR’a ait fabrikalara enerji sağlayan Naturelgaz, ÇAYKUR’a bir yılda yaklaşık 7 milyon TL tutarında enerji tasarrufu sağlayacak."

Tesislerde doğalgaz özel tüplerden oluşan devasa sistemlere sıkıştırılarak depolanıyor. Bu sistem çekici TIR vasıtası ile anlaşma yapılan tesislere taşınarak CNG sistemine bağlanıyor. Sistem içerisindeki gaz bittiğinde dolu yeni bir sistemle değiştirilerek boş sistem tesiste yeniden doldurularak kullanılmaya hazır hale getiriliyor.

 

2.20140819135702.jpg

HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler