DOKA 2013 yılı ilk toplantısı Rize'de yaptı

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı'nın (DOKA) 2013 yılı ilk toplantısı Rize Valiliği'nde yapıldı.    DOKA Dönem Başkanı ve Gümüşhane Valisi Yusuf Mayda başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Rize Valisi Nurullah Çakır, Trabzon Valisi Recep Kızılcık, Ordu V

Bölgesel 04.01.2013, 16:03
DOKA 2013 yılı ilk toplantısı Rize'de yaptı

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı'nın (DOKA) 2013 yılı ilk toplantısı Rize Valiliği'nde yapıldı.    

DOKA Dönem Başkanı ve Gümüşhane Valisi Yusuf Mayda başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Rize Valisi Nurullah Çakır, Trabzon Valisi Recep Kızılcık, Ordu Valisi Orhan Düzgün, Artvin Valisi Necmettin Kalkan, Artvin Belediye Başkanı Emin Özgün, Rize, Artvin, Trabzon, Gümüşhane, Giresun ve Ordu Ticaret Odası başkanları ve genel sekreterleri katıldı. 
     
Mayda, toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, DOKA olarak başarılı bir çalışma grubu oluşturduklarını, bağlı illerin kalkınması için gerekli girişimleri yaptıklarını söyledi. 
     
2010-2012 yılları arasında 9 çalışma yürütüldüğünü ve toplamda 329 projenin destek almaya hak kazandığını ifade eden Mayda, ''Toplam bütçe 56 milyon 584 bin 333 lirayken, bu projelere 32 milyon 734 bin lira ajans desteği sağlanmıştır. Bu kayda değer bir destektir ve ajansın başarısını göstermektedir.
 
Bu süre içinde turizm ağırlıklı çalışmalar başarı ile yürütülmüştür. Gerek bölge, gerekse bölgeye üye olan illerin yatırımları başarılı bir şekilde yürütülmekte ve takip edilmektedir. Türkiye genelinde kurulan ajanslarla kıyaslandığında başarılı bir performans sergilediğini görebiliyoruz'' dedi. 
     
Mayda, 2014-2023 bölge plan çalışmalarının başlatıldığını belirterek, ''Doğu Karadeniz Bölgesi 2023 stratejik belgesi hazırlanmıştır. Lojistik sektör raporu ve strateji belgesi hazırlanmıştır. Çikolata sektör raporu hazırlanmış ve çikolata vadisi projesi çalışmaları sürdürülmektedir. Organik tarım master planı hazırlanmış, kalkınma ajanslarının sosyal politikalar raporu hazırlanmıştır'' diye konuştu. 
     
Bu yıl için ''İmalat Sanayi Mali Destek Programı'' ve ''Kültür ve Turizme Yönelik Altyapı Mali Destek Programı'' kapsamında iki büyük projenin teklif çağrısı ilanına çıkıldığını anlatan Mayda, şöyle devam etti: 
   
''İmalat sanayi alanındaki destekler KOBİ niteliğindeki, kar amacı güden ve imalat sanayi alanında faaliyet gösteren gerçek ve tüzel kişilere yöneliktir. Bu programın amacı, bölgede imalat sanayi alanında faaliyet gösteren işletmelerin kurumsal yapısının güçlendirilmesi, üretim kapasitelerinin, ürün çeşitliliğinin, pazarlama yeteneklerinin geliştirilmesi ve bu sayede sağladıkları katma değer ile birlikte rekabet edebilirlik düzeylerinin yükseltilmesi olup, bütçesi 10 milyon liradır.
 
Kültür ve turizm altyapı destekleri ise kamu kuruluşları, yerel yönetimler, üniversiteler, sanayi ve ticaret odaları, kar amacı gütmeyen kooperatifler ve sivil toplum örgütleri için hazırlanmıştır.
 
Bölgenin doğal yapısının ve kaynaklarının korunması, tarihi, doğal ve kültürel potansiyelin harekete geçirilmesi, sürdürülebilir turizm altyapısının ortaya çıkarılması, mekan ve yaşam kalitesinin artırılması, etkin tanıtım politikalarıyla bölgenin ve bölgedeki illerin markalaştırılması, kültürün korunması ve geliştirilmesi, bölgeye gelen turist sayısını ve ortalama kalış süresini artırarak turizm sezonunun genişletilmesi amaçlanmaktadır. Bu program kapsamında ayrılan toplam bütçe ise 5 milyon liradır.'' 
     
Toplantı, daha sonra basına kapalı olarak devam etti. 
     

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@