"Doğu Karadeniz hızlı tren imkanından mutlaka faydalanacak"

Nurettin Canikli, Doğu Karadeniz illeri Samsun, Ordu, Giresun ve Trabzon’un hızlı tren imkanından mutlaka faydalanacağını söyledi.

Bölgesel 11.03.2017, 15:22 11.03.2017, 15:39
"Doğu Karadeniz hızlı tren imkanından mutlaka faydalanacak"

Bir dizi ziyaret, görüşme ve toplantılar için Ordu’da bulunan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Doğu Karadeniz sahil illerinden hızlı tren yatırımı gelmesi konusunda çalışma yaptıklarını, halen iki temel görüşün tartışıldığını belirten Başbakan Yardımcısı Canikli, Doğu Karadeniz illeri Samsun, Ordu, Giresun ve Trabzon’un hızlı tren imkanından mutlaka faydalanacağını söyledi.


Canikli, "Şimdi burada iki temel tartışma var. Hızlı tren sahil yolundan mı geçsin, yoksa dikey olarak il merkezlerine mi bağlansın? İkisinin de artı ve eksileri var. Özellikle hızlı trenin sahilden geçmesi noktasında başta çevre hassasiyeti olan vatandaşlarımız var. Hızlı trenin geçeceği hat üzerinde çevrenin bozulacağı yönünde görüşleri var. Bunlar haksız da değiller" ifadelerini kaydetti.

Canikli, sözlerini şöyle tamamladı: 

"Bir kere hızlı trenin yerleşim yerlerinden geçmesi fiilen mümkün değil. Burada altından kalkılmayacak iki durum ortaya çıkıyor. Hem mağduriyet hem de maliyet ortaya çıkar. Bizim bölge olarak en büyük varlığımız sahilimiz. Sahilimizi korumamız gerekiyor. Bir tarafı yaparken bir tarafı bozmayalım. Benim şahsi tercihim sahili kullanmamak. Hızlı tren hattını dikey olarak gerçekleştirmektir. Genel olarak bakıldığında daha doğru bir tercih gibi görünüyor. İleride teknoloji değişir, başka sistem ve modeller ortaya çıkar, çevre tahribatını en aza indirecek bir takım değişiklikler olursa konuşulur ama şu an itibariyle en doğrusu dikey geçiştir."


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (4)
nihat 4 yıl önce
nedense böyle vaadler hep secim zamani gündeme gelir sonrada esamesi okunmaz.
ŞEHZADE 4 yıl önce
Tren yolu doğu karadeniz için hayati öneme sahip.Sahile ulaşımı engellememesi amacıyla yüksek viyadüklerle geçiş sağlanabilir.sadece istasyon alanları modern bir projeyle güzelleştirilebilir.
Her seçim 4 yıl önce
Her seçim zamanı nedense böyle şeyler ortaya cıkıyor ondan sonra başka seçimde ortaya cıkıyorlar :D :D Konuşmak güzel ama yapmak zor :D
Eses 4 yıl önce
"İlerride teknoloji değişir, başka sistem ve modeller ortaya çıkar"işte can alıcı cümle bu. İLERİDE. Ne yanı Doğu Karadeniz in trene kavuşması için Yen'i keşiflere mi yoksa Yen'i çağa mı ihtiyaç vaaaaaaaaaar....

Gelişmelerden Haberdar Olun

@