D.Karadeniz heyecan yarattı

 Doğu Karadeniz Kurvaziyer turizminde büyük heyecan yarattı. Özellikle batılı kurvaziyer turistleri için Doğu Karadeniz, Norveç’in fiyortları, Alaska’nın buz dağlarından daha cazip ve heyecan yarattığı belirtiliyor.. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı ve Trab

Bölgesel 23.03.2015, 15:04
D.Karadeniz heyecan yarattı

 Doğu Karadeniz Kurvaziyer turizminde büyük heyecan yarattı. Özellikle batılı kurvaziyer turistleri için Doğu Karadeniz, Norveç’in fiyortları, Alaska’nın buz dağlarından daha cazip ve heyecan yarattığı belirtiliyor.. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı ve Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, “Cruise Shipping Miami” fuarında Karadeniz’e seferleri olmayan şirketleri davet ettiklerini ve bölge hakkında bilgilendirmede bulunduklarını kaydetti.

BATILI TÜRİSTLER İÇİN DOĞU KARADENİZ HEYECAN YARATIYOR

Geçtiğimiz hafta içerisinde ABD’nin Florida Eyaleti Miami kentinde bir araya gelen Kurvaziyer turizmi toplantısında Doğu Karadeniz Bölgesi büyük heyecan yarattı.

Doğu Karadeniz Kurvaziyer Platformu kurucu Başkanlığını yürüten Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu, 17-20 tarihleri arasında Miami’de dünya kurvaziyer turizminin toplandığını kaydetti. Hacısalihoğlu, Kurvaziyer turizminde yeni bir destinasyon olan Doğu Karadeniz Bölgesi’nin tanıtımının yapıldığını ifade ederek,  “ Kurvaziyer turizminde Doğ Karadeniz rotası büyük bir heyecan yaratıyor. Bu rotanın daha büyük tanıtımlara ihtiyacı var.. Tanıtım arttıkça bölgeye gelen kurvaziyer gemi ve turist sayıları da hazla artıyor.” dedi.

Fuar hakkında yaptığı değerlendirmede Başkan Hacısalihoğlu, Doğu Karadeniz’in yeni bir destinasyon olmasının büyük bir avantaj olduğunu değerlendirmesinde bulundu.  Kurvaziyer turizminde dünyada yeni destinasyonlar arayışının sürdüğünü ifade den Hacısalihoğlu şöyle konuştu:” Kurvaziyer turizminde yolcuların büyük bir çoğunluğu Amerikan vatandaşları oluşturuyor. Bunu Almanlar ikinci sırada takip ediyor. Bugüne kadar bilinen kurvaziyer destinasyonları batılı turistler tarafından çok sık tüketildi.  Artık Karayip adaları, Norveç’in fiyortları bu müşteri potansiyeli için çok cazip değil. Bu tıkanıklığa yeni rotalar eklenmesi için düzenlenen Miami fuarında Doğu Karadeniz Bölgesi büyük heyecan yaratıyor. Bu havzada bulunan 7 ülke, 7 kültür. Ve bu havzadaki kurulan medeniyetler ve uygarlıkların izleri batılı turistlere büyük heyecan veriyor. Bölgede iklim kurvaziyer turizmi için oldukça üzün bir periyod sağlıyor.  Mart ve Kasım aylarında bölgede kurvaziyer turları düzenlemek için çok uygun olduğu belirtiliyor. Bölgenin güvenli olması da artı bir değer olarak değerlendirilmektedir. Bu potansiyeli harekete geçiren ve bölgemize kazandıran Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyeleri ve Başkanına,  Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım’a buradan teşekkür ediyorum.  ” şeklinde konuştu.

MEDCURİSE BİRLİĞİ DESTEK VERİYOR

Hacısalihoğlu, Miami fuarında Medcruise Kurvaziyer Birliği eski Yönetim Kurulu Başkanı Stavros Hatzakos’ın ile bir toplantı yapıldığını söyledi. Hatzokos’ın Doğu Karadeniz Bölgesi’nin yüksek bir potansiyeli bulunduğuna işaret ederek bölgenin kurvaziyer turizmine büyük katkı ve destek sağlayacağını dile getirdiğini aktardı. Hacısalihoğlu yapılan görüşmede,  bölgede düzenlenecek olan kurvaziyer günleri etkinliğinin önümüzdeki sonbahar mevsiminde yapılmasında ilke kararına varıldığını, çalışmaların bu yönde sürdürülmesinde hemfikir olduğunu kaydetti.

Medcruise Kurvaziyer Birliği Eski Başkanı Stavros Hatzakos ile yapılan toplantıda, Başkan M.Suat Hacısalihoğlu’nun yanı sıra Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kurtul Özel, , TTSO Yönetim Kurulu Üyesi Özcan İlarslan,  Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, Genel Sekreter Yardımcısı Vahit Ketboğa, Planlama Birim Başkanı Onur Adıyaman, Uzman İsmail Aslaner katıldılar.

DOĞU KARADENİZ KURUVAZİYERDE BÜYÜK BİR GELECEĞE SAHİP

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, kurvaziyer turizminde bölgenin yeni ama hızlı büyümekte olduğunu söyledi. Kaldırım, kurvaziyer turizminde dünyanın yeni rotalar belirlemeye çalıştığını belirterek bu rotalar arasına Doğu Karadeniz’i kabul ettirdiklerini söyledi. Kaldırım, “ Kurvaziyer sektöründe ileri ülkelerin sahip olduğu altyapıları Doğu Karadeniz bölgesinde de oluşturulması gerekiyor. Öncelikle limanlarımız kurvaziyer turizmi için iyileştirilerek daha uygun koşullar sağlanmalıdır.  Çünkü dünyadan bu bölgeye daha çok kurvaziyer gemisi ve turist gelmek istiyor. Altyapının hazırlanmasına paralel Doğu Karadeniz Havzasındaki turizm daha da gelişecektir. Bugün ABD ve Avrupalı kurvaziyer turistleri geliyor ama yakın gelecekte farklı ülkeler bölgemize gelmek isteyeceklerdir. Doğu Karadeniz Kurvaziyer turizminde büyük bir geleceği bulunmaktadır. “şeklînde konuştu.

TÜRKİYE KURUVAZİYER BİRLİĞİ

Türkiye Kurvaziyer Birliği Başkanı Ekrem Demirtaş Miami’de düzenlenmekte olan kurvaziyer fuarının Türkiye’nin kurvaziyer sektöründe tanıtımı için büyük bir fırsat sunduğunu belirtti. İzmir’in bu fuara katılarak 10 yılın sonunda bugünkü seviyeyi yakaladığını, Türkiye’yi kurvaziyer destinasyonlarına  dahil ettiklerini aktardı. Doğu Karadeniz’in Türkiye’nin çok büyük şansı olduğunu ifade eden Demirtaş,” Trabzon ile Doğu Karadeniz Büyük bir şans yakaladı. Aynı zamanda Karadeniz Havzasındaki diğer ülkelerin katılımı ile bu potansiyel daha da artacaktır.” şeklinde konuştu.

YENİ SEZON HAMBURG ADLI GEMİ İLE AÇILDI

Öte yandan, Doğu Karadeniz’e ilk kurvaziyer gemisi de bugün geldi.  250 metre uzunluğundaki Hamburg adlı gemi çoğunluğu Alman vatandaşı olan 265 yolcusuyla Trabzon’a demirledi.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@