banner441

Demiryolu tartışması sürüyor

Hatay'ın Merkez İlçesi Antaya'ya ulaşan demiryolu hattı, bölgenin Ortadoğu ve Avrupa'ya bağlayabilecek demiryolu projesinde aktarma istasyonu olabilme avantajının, Türkiye'nin Çin'le yapılan ekonomik anlaşmalar çerçevesinde başlatılan 'sürat demiryolu pro

Bölgesel 20.11.2010, 13:38
Demiryolu tartışması sürüyor

Hatay'ın Merkez İlçesi Antaya'ya ulaşan demiryolu hattı, bölgenin Ortadoğu ve Avrupa'ya bağlayabilecek demiryolu projesinde aktarma istasyonu olabilme avantajının, Türkiye'nin Çin'le yapılan ekonomik anlaşmalar çerçevesinde başlatılan 'sürat demiryolu projesi' ülkenin gündemine gelmesiyle; bölgeler arasında rekabet de arttı.

HASİAD Başkanı ve DASİFED Başkan Yardımcısı Yahya Kemal Nalçabasmaz, projenin içerisinde Akdeniz Bölgesi'nin olmayışının bölge işadamlarını hayal kırıklığına uğrattığını öne sürdü.

Nalçabasmaz, "Edirne'den Ankara, Sivas, Erzurum üzerinden Kars'a kadar Türkiye'yi batıdan doğuya uzanan ana hatla geçecek olan Hızlı Tren projesine İzmir, Antalya, Trabzon, Diyarbakır ve Kayseri bağlantıları dahil edildiği görülmektedir. Ege, Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu, Karadeniz ve Batı Akdeniz'in projenin içerisinde olmasına rağmen 30 milyar Dolar tutacak geleceğin ulaşım araçlarında uçak kadar önem arz eden projeyi Ortadoğu'ya bağlama kısmının eksik olduğunu görüyoruz. Kayseri bağlantısının Hatay'a kadar uzatılmasını talep ediyoruz" dedi.

Nalçabasmaz, "Doğu Akdeniz Sanayicileri ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu'na bağlı dernekler olarak bu eksikliğin giderilmesi yönünde farkındalık yaratarak hükümet nezdinde de lobi faaliyetlerine başlamış bulunmaktayız. Sivil toplum kuruluşlarını da bu durumlarda asıl görevlerinden olan bölgesel gelişmişlik çizgisinin yükseltilmesi çabalarına katkıda bulunmaya çağırıyoruz. El birliği ile sahip çıkarsak bundan öncekilerde olduğu gibi, şu an Hatay olarak şanslıyız, bakanımızla başaracağımız inanıyoruz" diye konuştu.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (2)
han_gar 9 yıl önce
evet trabzonun zengınlerı evet sıyasetcılerı evet iş adamları evet sıvıl toplum orgutlerı evet beledıyesı sımdı gorelım trabzon için ne yapıyorsunuz...cebınızı doldurmaktan başka...
araklı.gen.tr 9 yıl önce
Fakat en yakın mesafe olan Bayburt-Aydıntepe-Dağbaşı,Araklı hattı için gereğince gayret gösterilmiyor!

Zaten karayolu bağlantısı için bu yola bir tünel yapılacak.

Neden Tren yolu o tünelden geçmesin?

Erzincan'dan en yakın mesafe burası değilmi?

Zaten en ekonomik şekilde buradan gelmesi uygun.

Tirebolu'yu dolaşıp gelen bir hattın Trabzon'a faydası olmaz...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@