kebir reklamı

Demiryolu Giresun'u da kapsasın

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) Meclis Başkanı İbrahim Kara, "Hayati öneme sahip demiryolu projesinin Giresun'u da kapsamına alması, hatta Ordu'nun plana dahil edilmesi lokal kalkınmayı değil, bölgesel kalkınmaya önemli katkı sağlayacaktır." dedi.

Demiryolu Giresun'u da kapsasın

banner197

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) Meclis Başkanı İbrahim Kara, "Hayati öneme sahip demiryolu projesinin Giresun'u da kapsamına alması, hatta Ordu'nun plana dahil edilmesi lokal kalkınmayı değil, bölgesel kalkınmaya önemli katkı sağlayacaktır." dedi.

Giresun'da ulaşım altyapısının yetersizliğine dikkat çeken Kara, Giresun ve çevresinde ulaşımın sadece karayoluyla gerçekleştirildiğini, bu durumun ekonomik açıdan büyük bir yük oluşturduğunu belirtti.

"Bölgemizde ticaretin canlandırılması için Samsun-Sarp arasına demiryolu tesis edilmesi artık zaruri hale gelmiştir." diyen Kara, ikinci bir projenin ise GAP'ın Karadeniz Bölgesi'ne açılımı olduğunu ifade etti. Bunun için TR90 Çevre Düzeni Planı'nda gösterilen demiryolu projesinin Doğu Karadeniz'e öncelikle Giresun, Tirebolu-Torul üzerinden bağlanması gerektiğini hatırlatan Kara, "Görüldüğü üzere, her iki demiryolu projesi ile birlikte pazarlara ulaşım kolaylıkla sağlanacağı gibi, gerek ilimiz ekonomisi, gerekse bölge ekonomisi kazançlı çıkacaktır." görüşünü dile getirdi.

Giresun'un karayolu dışında başka bir ulaşım ağına sahip olmaması nedeniyle, Orta Asya ve Ortadoğu'ya ticari olarak açılımının mümkün olmadığını, bu noktada oluşturulacak demiryolu ağının önemli bir görevi yerine getireceğine işaret eden Kara bu konudaki görüşlerini şöyle dile getirdi:

"Bölgemizin Orta Asya ve Orta Doğu'ya olan mesafesi ticari manada avantaj teşkil etmektedir. Özellikle 1980 öncesi İran ile yapılan ticaretin bir dönem aksaklığa uğramasına rağmen bu potansiyele zamanla Orta Asya faktörünün de eklenmesi, bölgemize geniş bir ticari kapı aralamıştır. Son dönemde İran ile kurulan ticari diyaloglar bölgemiz avantajınadır. Yıllık 500 milyar Dolar ticaret potansiyeli olan İran ve Orta Asya pazarı, ülkemiz ve bölgemizin iştahını kabartmaktadır. Ancak karayolu dışında çok kullanışlı bir ulaşım ağının olmayışı İran ve Orta Asya potansiyelinin yeterli oranda kullanılamayışına sebep olmaktadır. Bu bakımdan Giresun Limanı başta olmak üzere bölge limanları ile bağlantılı bir demiryolu ağı, bölgenin ticari ve stratejik ihtiyaçlarına cevap verecektir."

Kars-Erzincan-Trabzon arası demiryolu projesinin fizibilite çalışmalarının başlatıldığını vurgulayan Kara bu konuda da şunları dile getirdi: "İhaleyi alan firma fizibilite çalışmalarını sürdürmekte ve işi 2010 yılı sonuna kadar bitireceği ifade edilmektedir. Şu an son aşamaya gelindiği öğrenilmiştir. Fakat son dönemde komşu illerde oluşturulan çalışma grupları demiryolu projesine müdahale etmenin mücadelesini vermektedir. Ancak şu da bilinmelidir ki, GTSO konuyu yakından takip etmektedir. Birden fazla güzergahın çıkacağı fizibilite çalışmalarının DLH Genel Müdürlüğü'ne geleceği ve demiryolu güzergahının burada tespit edileceği, bizzat Trabzon Ulaştırma Bölge Müdürlüğünce ifade edilmiştir. Edinilen bilgiye göre en doğru ve geniş kapsamlı projenin Gümüşhane-Tirebolu ve Trabzon hattı olduğu bilinmelidir. Kamuoyunda oluşan kanı Giresun'un proje dışında tutulma çabasıdır,fakat bu projenin bir ayağı mutlak Giresun'a bağlanmalıdır."

Haberlerinizi Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ADIL - 7 yıl önce
Bu projeye dahil edilse çok güzel olur.Demiryolunun bölgeye çok büyük avantajlar sağlayacağı bir gerçek.

Olması gerekende budur.Ülkemizin bu bölgesinin kalkınması için bu şarttır.
Avatar
drina k - 7 yıl önce
trabzona gelsin trabzondan snaa da gelir artvine de gider..aklınca ilk bağlantıyı giresuna yaptıracak ordan trabzona bağlansın diyecekler. bir uyanık sizsiniz.. yıllardır mücadele veriyoruz bunun için siz bir allem kallem le bunu halledebileceğinizimi sanıyosunuz?
Avatar
mavituğ - 7 yıl önce
1935 yılında trabzona gelecek demiryolunu engeldiniz,ancak bu sefer başaramayacaksınız demieryolu araklı tünelinden gelecek trabzona.bunların derdi demiryolu ilk giresuna gelsinde trabzon limanı önemini yitirsin derdinde.
Avatar
ardasa - 7 yıl önce
arakli bayburt üzerinden gitmesi icin 37 km tünel yapilmasi gerekiyo bununda maliyeti cok fazladir en iyi güzergah tirebolu,kürtün,torul,gümüshane,köse,kelkit,erzincan üzeri harsit vadisini takip eden güzergahdir
Avatar
ardasa - 7 yıl önce
kelkit.köse,gümüshane,torul,kürtü,harsit ve tirebolu trabzon ayagi ve tirebolu giresun ordu ayagimi daha önemli yoksa sadece arakli bayburt ayagimi gümüshaneninde bir maden bölgesi oldugunu kimse hic bir tarafa atamaz
Avatar
mavituğ - 7 yıl önce
araklı tünelinin 37 km olması oldukça güldürücü,oraya yapılacak tünel 5 kmdir.harşit badisinden gidecek yol 1 kattrilyon daha fazla olduğu güzergahı belirleyecek firma tarafından belirlendi.demiryolunun iki alternatifi var ya maçkada gelecek yada araklıdan.
Avatar
ardasa - 7 yıl önce
sayin mavitug anlasilan güzergahin illada kendi sehrinden gecmesini istiyorsun senin yada benim istememle projeler netlik kazanmaz gercekler önümüzdedir siz istesenizde istemesenizde bu güzergah harsit vadisinden gececektir ben bir trabzonlu olarak buranin uygun oldugunu düsünüyorum
Avatar
Ahmert - 7 yıl önce
şimdi benim hemşerilerim güzergah ilk giresundan geçer diye treni de istemezler. euro 2016 da aday şehir olmadık diye türkye kazanmasın diye dua edenler gibi. "Bize her yer trabzon" demeyi biliyorsunuz ama. ankara da kayseri de bursa da istanbulda size trabzon oluyor ama bu şehirler aday gösterilince bu sefer bulara size trabzon olmuyor. kendimizi düşünsel olarak geliştirmemiz lazım!