Değerlendirme toplantısı yapıldı

‘Trabzon Ekonomisinin Geliştirilmesi, Mevcut Sorunların ve Çözüm Önerilerinin Tespiti 2012 yılı 1. Değerlendirme Toplantısı’ Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nda (TTSO) bugün yapıldı. Toplantıya başkanlık eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar,

Değerlendirme toplantısı yapıldı

‘Trabzon Ekonomisinin Geliştirilmesi, Mevcut Sorunların ve Çözüm Önerilerinin Tespiti 2012 yılı 1. Değerlendirme Toplantısı’ Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nda (TTSO) bugün yapıldı.

Toplantıya başkanlık eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, şehrin ve bölgenin gelişmesi ve kalkınması için mevcut sorunların ortaya konacağı ve bunlarla ilgili çözüm önerilerinin dile getirileceği toplantının faydalı sonuçlar vereceğine inandığını söyledi.

 Toplantının içeriğiyle ilgili bilgi veren TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu ise ilki 2002 yılında yapılan toplantının temel amacının Trabzon’da güç birliği ile ekonominin ve şehrin gelişmesi için ortak akılla sorunların tespiti ve çözüm önerilerinin ortaya konulması ve çözüme yönelik adımlar atılması olduğunu ifade etti.

 Basına kapalı olarak devam eden toplantının ardından sonuç bildirgesi açıklandı. Ana başlıklarla sonuç bildirgesinde

“Sochi Limanı’nın eski işlevi ile Türk gemileri için yeniden ihracata açılması veya alternatif limanların gündeme gelmesi.

Trabzon’da Ar-Ge kaynaklı teknoloji üretim merkezi’nin (İnovasyon Merkezi) kurulması.

Rusya Federasyonu’nun Güney Rusya Bölgesi ile iş bağlantısı olan işadamlarımız için önemli olan, bölge ticaretine büyük katkı sağlayacak Trabzon-Sochi uçak seferlerinin yeniden uygulamaya konulması.

Rusya Federasyonu Kuban Bölgesi’nde Türk ihraç ürünlerinin sergileneceği daimi bir sergi alanının açılması.

Ülkemizde kurulması düşünülen Lojistik Merkezleri içinde Trabzon’un da yer alması ve bu merkez için Sürmene’deki Tersane alanının Ekonomi Bakanlığı’na devri.

Trabzon’un gelişmişlik endeksi içindeki yeri göz önünde tutularak, teşvik uygulamasında 5. Bölge kapsamında yer almasının sağlanması.

Güney Çevre Yolu Projesi’nin hayata geçirilmesi.

Şinik Organize Sanayi Bölgesi’nin yolunun ihalesinin yapılması.

 Trabzon Arsin Organize Sanayi Bölgesi’nin büyütülmesi ve işlevinin arttırılması, Arıtma tesisinin yapılması.

 Vakfıkebir Organize Sanayi Bölgesi’nin kamulaştırma çalışmalarının tamamlanması ve altyapı ihalesinin yapılması.

Şehir içindeki küçük sanayi sitelerinin birleştirilip Maçka Vadisi içinde bir yere taşınması ve mevcut yerlerinin değerlendirilmesi.

Trabzon Havaalanı ikinci pistinin yapılması.

Bölgemiz kış turizmi açısından önem arz eden Çakırgöl Projesi’nin tamamlanması.

 İstanbul- Trabzon- Batum- Sochi- Yalta güzergahında yolcu ve ticaret amaçlı, düzenli deniz yolu ulaşımının başlatılması.

Türkiye’de kurulacak olan Özel Ekonomi Bölgeleri kapsamına Trabzon’unda alınması.

Lisanslı Depoculuk çalışmalarına hız verilerek ürün borsasının kurulması, Fiskobirlik’in fındık müstahsiline olan borçlarını ödemesi için çözüm yolları bulunması, fındıkta alan bazlı veya ürün bazlı desteklere devam edilmesi.

Trabzon-Gümüşhane-Erzincan Demiryolu Projesinin ivedilikle hayata geçirilmesi, güzergahının Of, Arsin veya Zigana üzerinden yapılması.

2022 yılında Trabzon’un Avrupa Kültür Başkenti olması yönünde çalışmalar yapılması.

 Akyazı projesi ile ilgili çalışmaların hızlandırılması ve projenin biran önce şehre kazandırılması.

Trabzon limanına demiryolu bağlantısının sağlanması.

Türk Silahlı Kuvvetleri Deniz Üst Komutanlığı’nın Trabzon’a getirilmesi. Deniz er eğitim alayı kurulabilir”

maddeleri yer aldı.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ADIL - 6 yıl önce
Trabzonumuz büyük bir sıçrama yaparak hak ettiği yere ulaşır.Bölgede iş gücü artırılarak bölge cazip hale getirilmeli istenilen şartlar oluşturulmalıdır.Projelere hız verilmelidir.
Avatar
tiytiy - 6 yıl önce
trabzonun emek yoğun sektörlerin yatırımlarına ihtiyacı var lütfen bu yatırımları yapacak olanlar trabzon kökenli olmasın trabzonlu olupta trabzonda firması bulunan patronlar çalışanlarına ne değer nede maddi anlamda destek veriyor trabzonun göç vermesinin en büyük nedenlerinden biride budur ticaret odası olarak bir araştırma anket yapın ne demek istediğimi anlarsınız trabzondaki firmalarının ortaklarının trabzon kökenli olanlarıyla dışardan gelen firmalarda çalışanlara memnuniyet ve maaş anketi yapın ve gerçeği görün kişi mutlu olduğu yerde başarılı olur başarının olduğu yerde büyüme olur