Çöp alanına 130 milyon liralık proje

Ordu Büyükşehir Belediyesi Durugöl Mahallesi'ndeki eski çöp depolama alanında 130 milyon lira maliyetinde "Melet Park Projesi"ni hayata geçirecek.

Bölgesel 27.02.2017, 20:56
Çöp alanına 130 milyon liralık proje

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, makamında gazetecilere yaptığı açıklamada, 32 yıldır çöp dökülen alana mega proje yapacaklarını belirterek, "Belediye olarak bir mega projeyi daha hayata geçiriyoruz. 32 yıldır çöp dökülen Durugöl Mahallesi'ndeki araziye 130 milyon lira maliyetinde Melet Park Projesini inşa edeceğiz." dedi. 

Projenin 30 Mart yerel seçimlerinde söz verdikleri büyük yatırımlardan biri olduğunu vurgulayan Yılmaz, "Ordu’da 32 yıl boyunca çözülemeyen, 5 belediye başkanı ve sayısız hükümet eskiten çöp sorunu bizim göreve gelmemizin hemen ardından 13 ayda çözülmüştü. Vahşi depolama yapılan alana daha çöp dökülmesine izin vermemiş ve Durugöl, Akyazı, Karşıyaka ile Bahçelievler Mahallesi kötü kokulardan kurtulmuştu." diye konuştu.

Yılmaz, "1984 yılından bu yana şehrin tam ortasında büyüyen çöp dağları, her belediye başkanının seçim vaatleri arasında bulunmuş ancak çöp sorunu bir türlü çözülememişti" diyerek, "25 Mayıs 2015 tarihinde Orduluların 32 yıl boyunca beklediği müjdeyi vererek, bu alana bu tarih itibarıyla artık çöp dökülmeyeceğini duyurmuştuk. O günden beri artık Durugöl Mahallesi'ndeki araziye çöp dökülmemektedir." ifadelerini kullandı.

Durugöl Mahallesi’nde Melet Irmağı’nın kenarında 32 yıl çöp alanı olarak kullanılan sahada rehabilitasyon çalışmalarının devam ettiğini, çöpün denize döküldüğü yerde de Melet Park Projesi’nin çalışmaları başladığı bilgisini veren Yılmaz, şöyle devam etti:

"32 yıl boyunca Altınordu ilçemizin en güzel bölgesinde çöp dağları biriktirdiler. İlk beş sene namus meselesi dediler çözemediler, ikinci beş sene onur meselesi dediler çözemediler. Büyükşehir olduk ve birinci yılımızda çöp sorununu ortadan kaldırdık. Ordumuzun 19 ilçesinin 17'sinde çöple ilgili problem yok. Çöpten para kazanan bir Büyükşehir olarak, çöpün tonunu 5 liraya satıyoruz. Ünye Çimento ile yaptığımız anlaşmayla 30 milyon liralık yatırımı da gerçekleştirdik. Kısa zamanda ilçelerimizin tamamında çöp sorunu kalmayacak."


- "Bu bölgemize Allah izin verirse bir de köprü yapacağız"

Yılmaz, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'na da desteklerinden dolayı teşekkür ederek, şunları kaydetti:

"Göreve yeni geldiğimizde, Melet Köprüsü’nden aşağı bu alana baktığımızda çöp dağları görünüyordu. Veysel Eroğlu Bakanımız, 'Çöpü bu alandan kaldıralım ve güzel bir proje yapalım' dedi. Biz de bu sahanın projesini gerçekleştirip ihalesini yaptık. Devlet Su İşlerinden biraz da kaynağımız vardı. Buraya evladiyelik bir iş yapalım, gemiler ve tekneler gelsin, yürüyüş alanları ve ticari alanlar inşa edelim ve burayı çok farklı bir görsellikle sunalım dedik. Ortaya çıkan devasa bir alanın ihalesini de yaptık. Müteahhit firma şu anda çöpün denize döküldüğü sahanın tahkimatını yapıyor."

"Bu bölgemize Allah izin verirse bir de köprü yapacağız"  ifadesini kullanan Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu köprümüz, Melet Köprüsü’nün de alternatifi olacak. Soya Caddesi üzerinden geldiğiniz zaman köprünün yardımıyla da karşıya geçebileceksiniz. Bizim için ilk önemli sorun çöptü ve onu da ortadan kaldırdık. İkinci önemli olan husus, projemizi Devlet Su İşlerine (DSİ) kabul ettirmekti ve kabul ettirdik. Üçüncü önemli olan durum kaynağın aktarılmasıydı ve aktardık. Dördüncü önemli olan da inşaatın yapılmasıydı ve inşaat çalışmalarına başladık. Melet Köprüsü’ne kadar olan alanı bir etap halinde, sonraki 3 kilometrelik alanı da ikişer etap olarak yapmayı planlıyoruz. Karapınar Mahallesi'nin çıkışına kadar Melet Irmağı’nın sağı ve solu bütün bir proje olarak yapılmış olacak. 130 milyon lira maliyetinde Melet Park Projesi Ordulular ve bölge halkına hayırlı olsun."Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@