alexa metrics

banner536

CHP'nin ihracı için başvuru yapıldı

AVRUPA'da faaliyet gösteren Almanya Dersim 37-38 Soykırım Karşıtı Derneği ile Almanya Dersim Yeniden İnşa Cemiyeti, Sosyalist Enternasyonal Konseyi Başkanlığı'na dilekçe yazarak, CHP'nin ihraç edilmesini istedi.Sosyalist Enternasyonal Konseyi Başkanlığı'n

Bölgesel 29.01.2013, 15:16
CHP'nin ihracı için başvuru yapıldı

AVRUPA'da faaliyet gösteren Almanya Dersim 37-38 Soykırım Karşıtı Derneği ile Almanya Dersim Yeniden İnşa Cemiyeti, Sosyalist Enternasyonal Konseyi Başkanlığı'na dilekçe yazarak, CHP'nin ihraç edilmesini istedi.

Sosyalist Enternasyonal Konseyi Başkanlığı'na verilen dilekçede, 1937- 38 yıllarında CHP'nin Dersim'de 70 bin insanı katlettiği öne sürülerek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da devletin o dönem 50 bin kişiyi katlettiğini açıkladığı hatırlatıldı.Dilekçede CHP'nin Dersim'de soykırım iddialarını sorgulamadığı, devletine haklılık verdiği ileri sürülerek şöyle denildi:
 
"CHP, Dersim'de uyguladığı soykırım için özür dilemiyor. CHP bir yandan Dersim soykırımını savunurken, diğer yandan da sosyal demokrat olarak uluslararası saygınlığı olan Sosyalist Enternasyonal üyesi olması kurumunuzun saygınlığına uygun düşmez kanaatindeyiz. Düşünce ve ifade özgürlüğüne yönelik engellemeleri, çok kültürlülüğe karşı tutum ve söylemleri ile milliyetçiliği kışkırtan Cumhuriyet Halk Partisi, sosyal demokrat kimliğini yitirmiş, statükocu, milliyetçi sağ bir partiye dönüşmüştür. CHP izlediği milliyetçi ve saldırgan politikalarla, Türkiye'nin demokratikleşmesi ve sivilleşmesine engel olan Cumhuriyet Halk Partisi'nin Sosyalist Enternasyonal üyesi olması hatta Genel Başkan Yardımcılığı'nın bu parti tarafından yürütülmesini Sosyalist Enternasyonal'in özgür bir dünya yaratma çabasına aykırılık teşkil ettiğini düşünüyoruz. Ve derhal üye ülkelerin bu kuruma uygun hareket etmeyen CHP'nin Sosyalist Enternasyonal'den çıkartılmasını talep etmekteyiz.

Yorumlar (3)
gökhan sarac 9 yıl önce
almanya önce kendi dersiminin hesabını versin ondan sonrabaşka işlere kalkışsın, bence deniz feneri dersimden daha büyük bir vahşettir....
isa sayar 9 yıl önce
CHP zihniyeti nihayet ülkeyi terketmeye başladı. Halk doğru olanı görüyor. Önce sandığa gömdü, sonra da tarihin tozlu sayfalarına gömecek ALLAH'ın izniyle. Milletimiz İslam'ın ışığı ile ilerleyecek.
semih uzun 9 yıl önce
Bu ülkede AKP ye oy vermiş ama bir adım önlerini göremeyen zavallılar nezaman silkinip kendinize geleceksiniz gerçekten merak ediyorum. Eminim Allah sizlleri bukadar saf yaratmamıştır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@