Canalioğlu: Ülkemiz neden fındık ihraç edemiyor?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon Milletvekili Volkan Canalioğlu Dünya fındık üretiminin %75’ini, ticaretinin ise %85’ini gerçekleştiren ülkemizde fındık üretimi, 2844 sayılı Kanun ve Bakanlar Kurulu Kararı ile izin verilen (eğimi %6’dan fazla 3 üncü

Bölgesel 20.12.2012, 14:13
Canalioğlu: Ülkemiz neden fındık ihraç edemiyor?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon Milletvekili Volkan Canalioğlu Dünya fındık üretiminin %75’ini, ticaretinin ise %85’ini gerçekleştiren ülkemizde fındık üretimi, 2844 sayılı Kanun ve Bakanlar Kurulu Kararı ile izin verilen (eğimi %6’dan fazla 3 üncü sınıf tarım arazileri ile 750 m rakıma kadar olan alanlar) sahaların bulunduğunu söyledi.

13 ilde; Artvin, Rize, Trabzon, Ordu, Sinop, Giresun, Samsun, Kastamonu, Zonguldak, Sakarya, Kocaeli, Düzce ve Bartın’da yapıldığını ifade eden Canalioğlu,”Ülkemizde 322 bin üretici fındık üretimi yapmakta ve 2 milyon kişi geçimini fındıktan sağlamaktadır. Yıllık fındık üretimi ekolojik şartlara bağlı olarak 550 bin ila 800 bin ton arasında değişmektedir. Ancak; Ülkemizin ABD ve Avrupa Ülkelerinden fındık ithal ettiği haberleri yazılı ve görsel basında sıkça yer almaktadır.”dedi.

Canalioğlu,”Basında çıkan; “ABD ve Avrupa Ülkelerinden Fındık İthal Ediyoruz” haberleri doğru mudur? Fındık ithalatı ile ilgili haberleri doğru ise; Dünya fındık üretiminin %75’ni gerçekleştiren Ülkemizin bu ürünü ithal etmesinin gerekçeleri nelerdir?”sorularını sordu. 

Yorumlar (5)
serkan kağıt 8 yıl önce
bırakınn fındığıda trabzonsporun hakkı yenirken nerdeydınız sesiniz çıkmıodu.o zmaan konusmadınız genel başkanınızda fb hakkını yıyorlar dedı.neden sesın cıkmadı sanamı kaldı fındık şimdi bırakın boş muhabbetleri artık mıllet sızı tanıyor
misafir. 8 yıl önce
çaykura verilen önemin onda biri fiskobirliğe neden verilmedi, fındık sadece fındık üreticisini değil esnafı daha çok etkilemiştir, kazanan faizciler olmuştur, kardeniz bitme noktasındadır
isa sayar 8 yıl önce
İşte CHP zihniyeti fındığı dışarıya satalım sonra bize yetmesin değil mi. Vatandaş daha fazla dfındık yesin diyeceğiniz yerde dışarıya satalım diyorsunuz. Kalan az fındığı da sizin gibi elitler yesin istersiniz. Bu halkın dilinden anlamıyorsunuz. Allah'tan anlayan kişiler iktidarda ve her seçimde tokadı vuruyor. Allah Sayın Başbakanımızdan razı olsun, onun sayesinde hayat standardımız yükseldi.
Bekle Trabzon 8 yıl önce
Eşim bir gün sordu bana. Bizim bir arkadaş fiskobirlikten burs alıyordu universitede, sen hiç aldın mı diye sordu. Ruhunu biliyorum ya bunların hemen sordum eşime iyi tanıyor musun,evet dedi.Chpli miydi dedim,nereden bildin dedi. Çok şaşırdı. chpliyi her yerde tanırım. Akp geldi darmadağın etti, iki grup geldi birbirine girdi olan üreticiye oldu, benim gözümde akp neyse chpde odur şahsen,kanmayın bunlara.. Chp il ve ilçe yöneticilerine bakın en az %20 si fiskobirlik emeklisidir.
tarık buğra 8 yıl önce
mahkeme tarafından şike yaptığına karar verilen bir kulubü ,genel başkanınızla beraberdestekleminizin mantıklı gerekçeleri nelerdir?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@