Büyükşehir Trabzon'da büyük rezalet

Trabzon bugün uzun zamanın ardından şiddetli yağışla karşılaştı. Bu karşılaşma Trabzon'da vatandaşlar arasında büyük bir paniğe ve korkuya neden olurken şehir adeta alt üst oldu. Son seçimlerle birlikte büykşehir statüsüne geçen Trabzon'da yaşananlar gele

Bölgesel 20.08.2014, 00:57
Büyükşehir Trabzon'da büyük rezalet
Trabzon bugün uzun zamanın ardından şiddetli yağışla karşılaştı.
 
Bu karşılaşma Trabzon'da vatandaşlar arasında büyük bir paniğe ve korkuya neden olurken şehir adeta alt üst oldu. Son seçimlerle birlikte büykşehir statüsüne geçen Trabzon'da yaşananlar gelecekte yaşanabilecek daha büyük bir felakette şehrin ne hale geleceğinin sinyallerini de vermiş oldu.
 
 
Akşam saatlerinde başlayan şiddetli yağış kısa süre içerisinde Trabzon'da hayatı tamamen felç etti. Şehrin tamamına yakınında su baskınları yaşanırken Trabzon'daki altyapı eksikliği bir kez daha günyüzüne çıktı. Yağışın ilk yarım saatinde yollar adeta dereye dönerken lağım akarlarının da patladığı ve sokakların pisliğe gömüldüğü görüldü. Sokaklar su altında kalırken bir de lağım pisliği yer yer sokakları esir aldı. Şiddetli yağış trafiği de felç ederken yollar yürünmez hale geldi.
 
 
Belediye yetkilileri  konuyla ilgili açıklama yaparak tüm personellerinin iş başında olduğunu ve şehrin heryerine yardım göndererek çalışma yaptıklarını söylese de şehirde ortaya çıkan manzara bu açıklamayı gölgede bıraktı. Şehrin göbeği olarak bilinen Atatürk Alanı ve Uzun Sokak bile sular altında kalırken diğer mahallelerden gelen haberler ve görüntüler de hiç iç açıcı olmadı. Özellikle Pazarkapı mevkindeki pazar girişinde toplanan yağmur suyu arabaları bile içerisine alacak kadar yükselmesi de bunun göstergesi oldu.
 
 
Özellikle işyerlerini su baskınına maruz kalan vatandaşlar ise isyan ederken altyapı eksikliğinin bir an önce giderilmesi gerektiğini aksi takdirde her yağmurda yaşadıkları su baskınlarının daha kötü sonuçlar doğurabileceğine dikkat çekti.
 
 
Şiddetli yağmur karşısında bir anlamda çaresiz kalan Trabzon'un olası bir sel felaketinde ne hale geleceği ise şimdiden korku ve merak içerisinde beklenen en önemli konu oldu. 


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (3)
hürriyet 7 yıl önce
48 yaşındayım. Böyle bir yağmuru 1990 yılında görmüştüm ve onlarca insanımızı kaybetmiştik. allaha şükü bu kez can kaybsımız yok. Allah daha beterinden korusun. Felaket tellallığı yapmaya gerek yok. Amerikada da sel oluyur. İstansulda da bursada da izmirde de oluyur.
Dmitri Prokovic Razumihin 7 yıl önce
30 yaşındayım, böyle yağmurları Trabzon'da çok gördüm. Belki son 10 yılda değil ama 90'lı yıllarda böyle yağmurlar yağardı hem de öyle 1 saat değil günlerce yağmur yağdığını hatırlarım. Ama o zaman Trabzon'da bu kadar konut, yol vb. yoktu, bu sebeple altyapı da bu denli önemli değildi. Malesef bizler şehirleşmeye açtığımız bölgelerde önce konutları yapıp, sonra bir şekilde altyapı, yol, okul vb. yapmayı çalışıyoruz. İlla ki birilerinin mi ölmesi lazım haberin yapılması için? Artık şu en ufak eleştiride hükümeti koruma alışkanlığınızı bir kenara bırakın. Amerika örneği verilmiş, ABD'de doğal felaketlerin yüzde biri burada olsun, Trabzon diye bir şehir kalmaz, demagojiyi yapmayalım.
osman osman 7 yıl önce
bu sefer ucuz atlatıldı fakat trabzon'da çok ciddi altyapı eksikliği var. şehirde yapılaşma ve araç sayısı hızla artıyor buna karşın yollar ve altyapı aynı. nüfusu az olmasına rağmen trafik sorunu çığ gibi büyüyor. öncelikle dolmuş sisteminin tamamen kaldırılıp onun yerine metrobüs tarzı bir şeridin sadece belediye otobüslerine ayrıldığı bir sistem gerekli. böylelikle insanlar işe okula çok daha hızlı gittiğini farkedip toplu taşımaya yönelecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@