Bütün ilçe hastanelere koştu

Samsun'un Terme ilçesinde, dün akşam saatlerinden itibaren karın ağrısı şikayetiyle 1470 çocuk hastaneye geldi.İlçede tamamı 0-10 yaş arasındaki çocuklarda baş gösteren karın ağrısı, yüksek ateş ve ishal şikayetlerin artmasıyla Terme Devlet Hastanesi'ne b

Bölgesel 26.09.2012, 09:31
Bütün ilçe hastanelere koştu

Samsun'un Terme ilçesinde, dün akşam saatlerinden itibaren karın ağrısı şikayetiyle 1470 çocuk hastaneye geldi.

İlçede tamamı 0-10 yaş arasındaki çocuklarda baş gösteren karın ağrısı, yüksek ateş ve ishal şikayetlerin artmasıyla Terme Devlet Hastanesi'ne başvurular arttı. Yetkililer hastalığın sebepleri konusunda henüz net bir açıklama yapmadı. İlk bulgular şebeke suyundan kaynaklanabileceği yönünde oldu.

Çocuklarda meydana gelen rahatsızlığın ardından aileler soluğu hastanenin acil servisinde aldı. Yaşanan yoğunluk nedeniyle servislerdeki yatakların yetersiz gelmesi sonucu serum bağlanan çocuklar sedyelere ve sandalyelerin üzerine yatırıldı.

Sağlık İl Müdürlüğü'nün durumdan haberdar edilmesinin ardından ilçeye 4 doktor takviye edildi. Yetkililer hastalığa sebep olduğunu düşündükleri şebeke suyundan aldıkları numuneleri İl Sağlık Müdürlüğü Laboratuarı'na gönderdi.

Samsun'un Terme ilçesinde Cumartesi gününden bu yana yaşanan salgında bine yakın kişi kusma, karın ağrısı ve çocuklarda yüksek ateş şikayeti ile hastanelere akın etti. İlçedeki hastanelerde yer kalmayınca hastalar, komşu ilçelere ve Samsun'daki hastanelere sevk ediliyor.

İlk tespitlere göre içme suyundan kaynaklandığı öne sürülen salgında en büyük şikayet küçük çocuklarda yaşanıyor. 40 dereceye varan ateşle hastaneye yetiştirilen çocuklar, hasta yataklarına ikişer ikişer yatırılarak tedavi ediliyor. İlçedeki devlet hastanesi salgına karşı alarma geçti. Hastane personelinin izinleri kaldırıldı, doktorların yetersiz kalması üzerine Sağlık İl Müdürlüğü Samsun'dan iki adet doktor takviyesi yaptı.

Ameliyathanedeki sedyelere kadar her türlü yatağın kullanılmasına rağmen hastane taleplere cevap veremeyince gece saat 22.00'den sonra gelen hastalar Samsun ve ilçelerdeki hastanelere sevk ediliyor.

Şu ana kadar hastaneye başvuranların büyük çoğunluğu çocuk olmak üzere bine yaklaştığı ifade ediliyor.

 

 

 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@