Buğdayı denize boşaltı başı derte girdi

Haber61 – Haber Merkezi – Türk Bayraklı Sevim Turan adlı Gemi buğday kaçakçılığı yaptığı iddiası ile Trabzon Limanında bağlandı fakat gerçek kısa süre sonra ortaya çıkınca bu seferde denizi kirlettiği gerekçesi ile para cezasına çarptırıldı. Edinilen bilg

Bölgesel 19.12.2014, 11:27
Buğdayı denize boşaltı başı derte girdi

Haber61 – Haber Merkezi – Türk Bayraklı Sevim Turan adlı Gemi buğday kaçakçılığı yaptığı iddiası ile Trabzon Limanında bağlandı fakat gerçek kısa süre sonra ortaya çıkınca bu seferde denizi kirlettiği gerekçesi ile para cezasına çarptırıldı. Edinilen bilgiye göre; Gürcistan’ın Poti Limanından Demir yükleyerek Bartın’a getiren Sevim Turan adlı geminin ön kısmında 94 ton buğday bulunuyordu. Bartın’da Demiri indiren gemi personeli Trabzon Limanına doğru yol aldı.

BUĞDAY DENİZE DÖKTÜLER

Geminin ön kısmında bulunan çürümüş buğdayı Bartın’da gümrük yetkilerine bildiren gemi kaptanı K.K., açıkta buğdayı denize boşalttıktan sonra Trabzon limanına giriş yaptı. Trabzon Limanı Gümrük Muhafaza ekipleri; 94 Ton Buğdayın ne olduğunu kaptan K.’ya sordu. Denize boşalttıkları cevabını alan yetkililer Trabzon Sahil Güvenlik yetkililerine haber verdi. İnceleme yapan yetkiler geminin Trabzon limanından çıkışına yasak koydu.

KAÇAKLIKTAN İŞLEM YAPILDI

Gemi hakkında 5607 sayılı kanununa muhalefet yani Gümrük kaçakçılığı yapmaktan işlem yapılırken Gemi Kaptanı Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığına ifadesi alınmak için sevk edildi. Savcılık soruşturmayı sürdürürken gemi yeniden çalışa bilir kararı verdi. Trabzon Sahil Güvenlik ekipleri bu seferde gemi şirketine neden denizi kirlediniz diyerek 21 Bin TL para cezası kesti.

DEMİRİ BOŞLATTIKTAN SONRA

Geminin sahibi armatör Hakan Turhan Haber61’e konuştu. Turhan, “ Poti Limanından demir alarak Bartın’a gittik ve buradan da yük almak için Trabzon limanına hareket ettik. Gemimizde bulunan 94 Ton çürümüş buğdayı Bartın limanında yetkilere bildirdikten sonra denize döktük. Denize sadece gıda maddesi döke bilirsin bundan sorun yok kanunda bunu böyle diyor. Sonra Trabzon’a yanaştığımızda Sahil Güvenlik ekipleri gelerek bize kaçakçılıktan işlem yaptı.”dedi.

PARAYI ERKEN ÖDEYİN

Soruşturma sürürken bu seferde para cezasına çarptırıldıklarını ifade eden K., “Kaptanımız savcılığa çağırdılar ifade için. Savcılıktan soruşturma devam ederken Geminiz çalışa bilir dendi. Bu seferde Sahil Güvenlik ekipleri geldi ve Denizi kirlettiğimiz gerekçesi ile bize 21 Bin TL para cezası kesti. Gemim şuan yüklü bekliyor. Cezayı kabul ettik ama şimdide bana hemen cezayı öde öyle çıkar diyorlar. Bende şaşırdım.” ifadelerine yer verdi.

Haber : Şükrü Üçüncü Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (2)
adil türk 7 yıl önce
Bu ders olsun.

Öyle rast gele denize herşey atılmaz.Bu denizler herkesin ortak malıdır.Kimsenin kafasına göre hareket etme imkanı olmamalı.Gerekli kurumlardan bilgi alınmalıydı.
AHMED KARAKAYA 7 yıl önce
denizlere,derelere kimyevi atık döken işletmelere ceza kesmeye güçleri yetmez çünkü illaki arkalarında birileri vardır..ama buğday döken kaptanı buldularmıda birden çevreci kesilirler..üstelijk buğday dahi olsa :)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@