7m

uzungöl yayla otel

Bu Trabzonlular çok üzgün

Karadeniz'de balıkçılar, bu yılki av sezonunu pek tatmin edici bulmazken 15 Nisan günü başlayacak olan av yasağıyla ilgili çoğu balıkçı teknelerini ve ağlarını şimdiden bakıma aldı. Sezon başı az miktarda avlanan palamutun ardından hamsiyle umutlanan balı

Bölgesel 12.04.2014, 12:39
Bu Trabzonlular çok üzgün
Karadeniz'de balıkçılar, bu yılki av sezonunu pek tatmin edici bulmazken 15 Nisan günü başlayacak olan av yasağıyla ilgili çoğu balıkçı teknelerini ve ağlarını şimdiden bakıma aldı.
 
Sezon başı az miktarda avlanan palamutun ardından hamsiyle umutlanan balıkçılar bu avdan da bekledikleri geliri elde edemezken, umutlarını gelecek sezona bıraktılar.
 
Türkiye'nin en önemli balık komisyoncularından Recep Denizer, 2013-2014 sezonunu değerlendirirken sezonun istedikleri gibi geçmediğinden yakındı. Her geçen sezonun bir önceki sezonu arattığını belirten Denizer, "2013-2014 sezonu istediğimiz gibi geçmedi. Her geçen yıl avcılık kısalıyor. İklim şartlarıydı, hava sıcaklığıydı bunların hepsi bir bahane oluyor. Bu sezon avcılık 1 buçuk ay civarında yapabildik. Hamsi sezonu sıkıntılı geçti. İstediğimiz fiyatları bulamadık., çok uygun çok ucuz fiyatlarda satıldı. Her geçen yıl bir evvelki yılı arar olduk" dedi.
 
Devletin çiftlik balıkçılarına gösterdiği ilgiyi denizde avlanan büyük teknelere göstermediğini belirten Denizer, "Devlet anladığımız gördüğümüz kadarıyla sadece balık yetiştiriciliği çiftliklerine gerekli olan desteği veriyor. Bunlar genellikle yurt dışına ihraç edilen balıklar oluyor. Daha ziyade yetiştiriciliğe devlet çok önem veriyor. Devletimizin üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde asıl balıkçılığı yapan büyük teknelere büyük gırgırlara istenilen önemi vermediğini hissediyoruz, görüyoruz" diye konuştu.
 
Tekne sahiplerinden Hüseyin ve Namık Akgün de bu yılki av sezonunu kapattıklarını belirterek artık gelecek sezon için hazırlıklara şimdiden başladıklarını belirttiler. Av sezonunu tatmin edici bulmadıklarını belirten Hüseyin Akgün, şimdilik ağların tamiri yaptıklarını daha sonra ise tekneleri yeni sezon için bakıma alacaklarını söylediler. Namık Akgün "Bu sezon palamut avında istediğimiz verimi alamadık. Hamsi'ye umutlanmıştık ancak o da sularımızdan erken terk ederek Gürcistan sularına gitti. Dolayısıyla orada avlandık. Maalesef avladığımız hamside fiyat olarak umduğumuzu bulamadık. Sonuç olarak bu yılki av sezonunu bizim için bitti. Artık gelecek sezonun hazırlıklarına başladık. 1 Eylüle kadar bütün hazırlıklarımızı tamamlayarak büyük bir umutla tekrar denize açılacağız" ifadeleri konuştu

Yorumlar (4)
seplam 8 yıl önce
Allah gözünüzü doyursun denizi bititrdiniz denizde balık kalmadı yine de doymadınız büyük teknelerle balıkları tutup hep yurt dısına sattınız ic piyasaya vermediniz ucuz diye sonra balık yok devlet destek olsun onun bilmeme ama allah bu insanların gözünü doyursun diyorum hem suclu hemde haklılar
Rıdvan Sami Tezel 8 yıl önce
Teşvik; kredi o biçim. Mazotunuz neredeyse bedava. Yok sezon verimsiz geçti, devlet yardım. Allah sizin layıkınızı versin be.
ümit turgut 8 yıl önce
Denizi değil denizleri kuruttunuz halen daha ağlıyorsunuz, balığın soyunu tükettiniz halen daha ağlıyorsunuz, Devlet yasak koyar ilk yasağı delen siz olursunuz. Para kazanamıyoruz diyorsunuz kazanamzsınız tabi kazandığınız paraları teknoloji yutuyor çünkü iyi radar, iyi sonar derken elde birşey kalmıyor Allah gözünüzü doyusun diyeceğim doymazsınız. Devlet devlet olsa şu denizi 3 yıl av yasağı getirse bakın bu deniz nasıl balıktan dolup taşıyor........Son söz olarak gırgırcılara daha fazla yaptırımlar getirilmeli önemli değil 3 yıl balık yemeyelim ama şu balıkçıların denizi sömürmelerinden kurtaralım.
Ahmet Tabakoğlu 8 yıl önce
Arkadaşların dediklerine tamamen katılıyorum. Aşırı avlanma yüzünden balıklar üreyemiyor. 3-5 yıl tamamen yasaklansa avcılık balıklar biraz üreseler sonra görün bereketi bolluğu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@