Bu ağaçlar 500 yıllık

Giresun'un Dereli ilçesi sınırları içinde bulunan ‘Kuzalan Tabiat Parkı’ yaşı 500'ü bulan anıt ağaçları ile dikkat çekiyor. 

Bu ağaçlar 500 yıllık

Orman ve Su İşleri 12. Bölge Müdürlüğü Giresun Şube Müdürü Ertan Kuduban, bölgede bulunan ve yaşları 500’ü bulan anıt ağaçlar hakkında bilgi verdi. Park içerisinde 100’e yakın anıt ağacın bulunduğunu ifade eden Kutuban, “Burada ağırlıklı olarak kayın ve ladin anıt ağaç topluluğu var, bunun yanı sıra 140 çapında göknar ağacımız var, burada bulunan ağaçların genel yaşları ise 500. Ağaçlar koruma içinde kalmış burası çok kapalı bir bölge olduğundan dolayı orman tarafından kesime girmemiş bu yüzden korunmuştur. Kuzalan Tabiat Parkı'nda yaklaşık 100 taneye yakın böyle ağaçlarımız var” dedi.

Tabiat parkının içerisinde ayrıca fosilleşmiş ve yaşları bir milyona dayanan ağaçlarında olduğu gözlemleniyor. Çevresinde, mavi göl, sodalı göl, anıt ağaçlar, kayın ağaçları ve traverter bulunan tabiat parkında halk arasında adı ‘ölümsüzlük mantarı’ olarak ta bilinen ‘Reishi Mantarı’nı doğal olarak yetişiyor.
Bu ağaçlar 500 yıllık

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler