Böyle kütüphane görmediniz

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Aktaş, evinin iki katını 40 bin kitaptan oluşan kütüphaneye dönüştürdü.

Böyle kütüphane görmediniz

Kitap biriktirme bilincinin ilkokulda okurken oluştuğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Hasan Aktaş, "O günden bugüne kadar her zaman kitaba para veririm. Bütün kazancımı kitaba yatırmış bir insanım. Şuana kadar yaklaşık 40 bine yakın kitabım var. Evde 4 tır dolusu kitap bulunuyor" dedi.

Kitaplarının herşeyi olduğunu ifade eden Aktaş, "Kitap ilimdir. Kitap dosttur. Dünyada bir sürü insan tanırsınız ama kitaplardakiler kadar tanıyamazsınız. Kitap bizim her şeyimizdir. Kitap olmazsa kültürü geleceğe aktaramayız. Kitap olmazsa bir kimlik edinemeyiz. Kitap aynı zamanda kimlik kazandıran bir şeydir. Kitap bizim var oluş gerekçemizdir. Durmadan okumak ancak bizi kimlik sahibi yapar. Okumak benim için her şeydir" diye konuştu.

Kitap okumadığı gün yok

Kitap okumadan asla yatmadığını hatırlatan Aktaş "Çok yorgun da olsam ve kalkamayacak durumda bile olsam gece vakti kalkar o eksiğimi gideririm. Kitap okumadığım gün yoktur. Bilgiyi insanlara aktarma yolu kitaptır. Ben kitapla bütün dünyaya hitap edebilirim. Kitabın misyonu budur. Kitap geleceğe bırakılacak en büyük mirastır. Kitaptan daha büyük miras olmaz. Kitapsız ev yarı açık hapishaneler gibidir. Kitapsız ev çiçeği olmayan bahçe gibidir. Kitapsız olan ev mezarlık gibidir. Hep duvarlarla konuşursunuz. Kitaplarla konuşacak o kadar insan ve konu var. Bu yüzden kitap önemli. Her şeyi herkesle konuşamazsınız ama kitaplarla her şeyi konuşabilirsiniz. Kitapla sohbet edersiniz. Kitaptan daha büyük dost yoktur. Herkes size ihanet edebilir ama kitap ihanet etmez. Bu kadar kitap önemlidir" diyerek kitaplarına olan sevgisini dile getirdi.

Aktaş, şuna kadar şiir konusunda 51 kitap yazdığını, bir kaç roman yazdığını ve yakında yayınlanacağını da sözlerine ekledi.

Eşi de kendisi gibi kitap aşığı

Eşi Bedriye Aktaş da tıpkı Hasan Aktaş gibi kitap aşığı. Bedriye Aktaş "Kitapların içinde olduğum zaman canım sıkılmaz. Dışarı çıktığım zaman kendimi yalnız hissediyorum. Eve gelince yalnız hissetmiyorum. Kitapların içinde olmak çok farklı bir dünya. Her biri insanı farklı bir dünyaya götürüyor. Kitap insan için bir zenginliktir" diye konuştu.

Aktaş’ın evine misafir olarak gelen öğrencileri de hallerinden memnun. Öğrencileri "Hocamızın evi bir derya gibi. Bu deryanın biz farkında olanlardanız. Lakin farkında olmayanlar var" ifadelerini kullandılar.

HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler