7m

uzungöl yayla otel

Bölge için üzücü haber!

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en büyük ekonomik girdilerinden bir tanesi olan Çay tarımı, 30 Mart tarihinde yağar kardan dolayı büyük oranda zarar gördü. Rize’de 30 Mart tarihinde etkili olan kar yağışı başta çay olmak üzere bir çok tarım ürününe zarar verdi

Bölgesel 08.04.2014, 09:13
Bölge için üzücü haber!
Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en büyük ekonomik girdilerinden bir tanesi olan Çay tarımı, 30 Mart tarihinde yağar kardan dolayı büyük oranda zarar gördü.
 
Rize’de 30 Mart tarihinde etkili olan kar yağışı başta çay olmak üzere bir çok tarım ürününe zarar verdi. Erken açan çay filizleri soğuk ve kar yağışından dolayı yandı.
 
Konuyla ilgili açıklama yapan Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, “Bu yıl hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde oldu. Bu nedenle bölgemizde bitkiler erken uyandı. Erken filizlendi. 29 Mart ve 30 Mart’ta yağan kardan dolayı çayımız kısmen yanmıştır. Erken hasat beklerken şu anda hasat tahminen 20 gün gecikmiştir. Buda rekolteyi de olumsuz etkileyecektir. 2. ve 3. sürgün çay hasadında da bunun olumsuz etkileri görülecektir. Şu an için yaşanacak rekolte kaybını tahmin etmek mümkün değil. Ancak yıllık ortalama 1 milyon 100 bin ton yaş çay üretiminin bir hayli gerileyeceği kesindir” dedi.
 
Kivide De Hasar Büyük
 
Kivi çiçeklerinin tamamen döküldüğünü de belirten Paliç, “Kivi üretiminde ise hasar çok büyüktür. Kivi üretimi geçen yılda düşük olmuştu. Yağan kardan dolayı kivi çiçekleri tamamen dökülmüştür. Diğer meyvelerde de durum aynıdır” şeklinde konuştu.
 
Paliç, kardan dolayı tarım alanları hasar gören üreticilerin Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile iletişime geçerek hasar gören alanları kayıt altına aldırmalarını istedi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@