Bir Rize klasiği daha

Rize’nin Çamlıhemşin İlçesi Ayder Yaylası’nda alabalık yetiştiriciliği yapan Mustafa Memoğlu, anaç balıklarının bulunduğu havuzlara dadanan ayılar için, “ayı kaçırıcı" adını verdiği bir düzenek geliştirdi.Memoğlu'nun suyla çalışan ve hareket eden bir çubu

Bölgesel 15.06.2012, 14:29
Bir Rize klasiği daha

Rize’nin Çamlıhemşin İlçesi Ayder Yaylası’nda alabalık yetiştiriciliği yapan Mustafa Memoğlu, anaç balıklarının bulunduğu havuzlara dadanan ayılar için, “ayı kaçırıcı" adını verdiği bir düzenek geliştirdi.

Memoğlu'nun suyla çalışan ve hareket eden bir çubuğun sac parçasına çarparak ses çıkartmasına dayanan düzeneği sayesinde ayıların havuza yaklaşması önlendi.

Alabalık yetiştiriciliğine başlayan Mustafa Memoğlu’nun başı ayılarla derde girdi. Orman sınırında yer alan havuzlara dadanan ayılar, anaç balıkları yemeye başladı.

Ayıları havuzlardan uzak tutmak isteyen Memeoğlu ise, “ayı kaçırıcı adını verdiği ve suyun bir depoya dolup boşalmasıyla hareket eden ilginç bir düzenek geliştirdi.

Suyun dolması ile yükselen bir çubuk, boşalması ile de sert bir şekilde hareket ederek havuz kenarındaki sac parçasına çarparak ses çıkartıyor, hem sesten hem de birkaç metrelik çubuğun hareketinden korkan ayılar da havuzlara yanaşmıyor.

BÖLGE AYI KAYNIYOR

Tesiste yaban hayatı ile iç içe yaşadıklarını belirten Memoğlu, “Bölge adeta ayı kaynıyor. Çok fazla ayı var. Havuzlarda anaç balıkları yetiştiriyoruz. Ayılar gece gelip koyduğumuz ışıklardan da korkmadan anaç balıkları yiyor.

Çareyi bir düzenek kurmakta buldum. Düzenekte kutuya dolan su dakikada bir otomatik olarak boşalıyor. Bu sırada havaya kalkan ahşap çubuk hızla yerdeki tenekeye vurunca ses çıkarıyor.

Ayılar hem çıkan sesten, hem de hareket eden çubuktan ürkerek kaçıyor. Düzenekten sonra korkan ayılar artık havuzlara yaklaşmıyor" dedi.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@