banner536

banner526

banner513

Beşikdüzü OSB'ye kadın eli değdi

Başkan Hacısalihoğlu,  Karadenizli kadınların birçok alanda başarılı olduğunu ifade ederek bunun son örneğini de sanayi sektöründeki üretimden, yönetime üstlendikleri görevlerdeki üstün başarıları ile ispatladıklarını söyledi. Hacısalihoğlu, daha çok giri

Bölgesel 06.01.2014, 17:14
Beşikdüzü OSB'ye kadın eli değdi

Başkan Hacısalihoğlu,  Karadenizli kadınların birçok alanda başarılı olduğunu ifade ederek bunun son örneğini de sanayi sektöründeki üretimden, yönetime üstlendikleri görevlerdeki üstün başarıları ile ispatladıklarını söyledi. Hacısalihoğlu, daha çok girişimci yönünü öne çıkaran kadınların daha çok yönetim kademelerine yükselmesini arzu ettiklerini söyledi.

Yeni kurulmakta olan Trabzon Beşikdüzü Organize Sanayi Bölgesinde üretime geçen fabrikaların bir çoğuna kadın eli değince verimliliğin arttığını ifade eden  Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu fabrikalarda bir çok erkek işi olarak bilinen makineleri kadınların başarılı bir şekilde çalıştırdığını dile getirdi.  Hacısalihoğlu Karadenizli kadınların çok ağır olmamak kaydıyla kapasitelerine göre her işi rahatlıkla yapabildiklerini  belirtti.
 
Karadenizli kadınların kıvrak zekalarıyla işlerin teknik yönünü öğrendiklerini  kaydeden Hacısalihoğlu, " İşin en önemli yanı Karadenizli kadın yaptığı işi severek yapıyor. Severek yaptığı  içinde işi kolaylaştırıyor Kadınlar kendi şartlarına göre işlerin çok rahatlıkla altından kalkabiliyorlar."dedi.
 
DEV MAKİNALARI ÇALIŞTIRIYORLAR, YÖNETİCİ OLARAK DA BAŞARILILAR
 
Karadenizli kadınların çok daha ağır şartlarda çalıştığını ifade eden Hacısalihoğlu buradaki fabrikalarda  tarım sektöründeki ağır şartlardan çok daha kolay işleri kolaylıkla yapabildiklerini dile getirdi. Hacısalihoğlu, "İşini severek yaptıkları için Karadenizli kadınlar sanayi fabrikalarında da başarılı. Çok farklı sektörlerde de olsa çalışıyorlar. Bunun dışında önemli olan idari kademelerde de görev alıyorlar. Yöneticilik sorumluluklarını üstleniyorlar. Burada da Karadeniz kadını yine erkeklerde olduğu gibi girişimcilik başarısını da ortaya koyuyorlar. Erkeklerden geri değil. Zaman zaman da çoğu sektörde başarıları erkeklerinde önüne geçebiliyor."
 
KADINLAR FABRIKADA DAHA ETKİLİ OLUYOR
 
Deniz Kontrplak  Fabrikası'ndan Recep Çolak  yurt dışında kadınların fabrikalarda daha etkili olduğunu bildiğini ifade ederek,  kontrplak sektöründe kadınların daha başarılı olabileceğini düşünerek bir çalışma başlattıklarını, firmalarında denediklerini belirtti.
 
Başarılı olan arkadaşlarımızdan biride ilkay hanım. yaklaşık 3-4 yıldan beri bu işi yapıyor.  Şu anda üretimini gerçekleştirdiği ürün hakkında daha önce hiç bir bilgisi yoktu.  Ama şu anda ürünü son derece iyi tanıyorlar ve iyi de üretim gerçekleştiriyorlar. İşletmenin yöneticisi olarak son derece memnunum.Kadın çalışanlardan beklentim onların düşündüğünden çok daha fazla. Örneklerinden biride ilkay hanım ve fabrikanın inşallah üretim müdürü olacak şekilde kendini geliştiriyor.. Şu anda şef pozisyonunda."
 
DAHA ÇOK BAYAN FABRİKALARDA ÇALIŞMALI
 
4 yıl önce fabrikada işe başladığını ifade eden İlkay Alğan fabrikayı ilk gördüğümde bu işi kesinlikle yapamayacağımı düşündüğünü ifade etti. Alğan, "Bir bayanın kesinlikle çalışamayacağını söyledim. Çalışmaya başladıktan sonra da bu işi bayanların yapması gerektiğini düşündüm. Erkeklerin gücü kuvveti var ama bunu bayanlarında yapabileceğini ispatlamak gerekiyordu. Patronumuzda bizi işimizde destekledi. 4 yılım geçti bu fabrikada ve çok memnunum. Artık bu fabrikayı bir bayanın yönetmesi gerektiğini düşünüyorum . Bayanın her yerde yapabileceğini ispatlamak istiyorum."
 
 
BAŞARILI OLAN FABRİKALARIN ARKASINDA KADINLAR VAR
 
Beşikdüzü Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Kudret Aslan, osb de kurulu bulunan fabrikalarda 400 işçinin çalıştığını bunun 150'sinin kadınlar oluşturduğunu söyledi. Aslan Beşikdüzü ilçesinde Köy Enstitüsü'nün bulunduğunu anımsatan Aslan, bu ilçe halkının daha sosyal olmasını etkilediğini söyledi. Kadınların ilçede bir çok aktivite önde olduklarını kaydetti. "Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır" sözünü anımsatan Aslan, "Burada başarılı olan fabrikalarda kadın sayısı fazla olduğu için daha başarılı oluyorlar."
 


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@