Bal üreticilerinin yüzü güldü

 Bal hasat sezonu öncesi hem zirai don hem de kuraklık nedeniyle zor günler geçiren arıcıların yüzü, yüksek kesimlerde ürettikleri balla güldü.Ordu Arıcılar Birliği Başkanı Necati Aydın,  yaptığı açıklamada, ilkbaharda ülke genelindeki soğuk havanın, tarı

Bal üreticilerinin yüzü güldü

 Bal hasat sezonu öncesi hem zirai don hem de kuraklık nedeniyle zor günler geçiren arıcıların yüzü, yüksek kesimlerde ürettikleri balla güldü.

Ordu Arıcılar Birliği Başkanı Necati Aydın,  yaptığı açıklamada, ilkbaharda ülke genelindeki soğuk havanın, tarımın bütün kesimleri gibi arıcıları da olumsuz etkilediğini söyledi.

Mart ayı sonundaki zirai donun bütün bal çiçeklerini yaktığını ifade eden Aydın, şöyle konuştu:

"Ülkemizde 30 Mart ile 15 Mayıs arasında hiçbir tarafa yağmur düşmedi. Dolayısıyla yağmur yağmayınca 30 Mart'taki zirai don, bütün yeni doğan ot ve çiçekleri yaktı. Arı bu süreçte polen ve bal bulamadı. Buna bağlı olarak gelişim de olmadı. 20 Mayıs'tan sonra arılar gelişmeye başladı. İç Anadolu ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin bal başlangıç tarihleri 15 Haziran'dır. Maalesef yaşanan durum nedeniyle arılarımız bu tarihe yetişmedi. Bu tarihten sonra bu sefer de soğuk yerine aşırı sıcaklar ot ve çiçekleri yaktı." 

- "Bazı bölgelerde normalin üzerinde bal oldu"

Aydın, yaşanan olumsuz tablonun yüksek kesimlerde normalin üzerinde üretilen balla biraz olsun iyiye gittiğini anlatarak, şöyle devam etti:

"Karadeniz Bölgesi iklimini alan yüksek rakımlı yaylalarda normalin üzerinde bal oldu, bazı bölgelerde ise yüzde 60 civarında üretimde azalma olmasına rağmen bu durum bal rekoltesini dengeledi. Mesela Erzurum'un Horasan, Pasinler gibi yerlerinde yüzde 50 bal eksikti. Tabi ki geçen yıla oranla bal üretiminde biraz düşüş var fakat Ege Bölgesi'nde çam balı sezonu açıldı. Çiçek balındaki düşüşü o da dengeleyecektir." 

- "Yüksek kesimlere giden arıcılar memnun kaldı"

Alçak bölgeler yerine yüksek kesimleri tercih eden arıcıların sezonu memnun bitirdiklerini vurgulayan Aydın, "Çankırı, Ankara, Eskişehir bölgelerine giden arıcılarımız üretimden gayet memnun. Sivas'ın bazı bölgeleri iyi geçti. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri çok zayıftı. Hatta Güneydoğu Anadolu bölgesinde hiç bal olmadı. Onun da sebebi aşırı sıcaklar" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler