Bakandan Ovit açıklaması

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Ovit Dağı'nda çığ düşmesi nedeniyle mahsur kalan midibüsteki 18 kişinin kurtarılmasıyla ilgili olarak olağanüstü bir gayret sarfedildilerek kurtarıldıklarını söyledi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Ovit Dağı'nda çığ dü

Bakandan Ovit açıklaması
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Ovit Dağı'nda çığ düşmesi nedeniyle mahsur kalan midibüsteki 18 kişinin kurtarılmasıyla ilgili olarak olağanüstü bir gayret sarfedildilerek kurtarıldıklarını söyledi.


Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Ovit Dağı'nda çığ düşmesi nedeniyle mahsur kalan midibüsteki 18 kişinin kurtarılmasıyla ilgili olarak, ''Fevkalade olağanüstü bir gayretle hiç kimsenin burnu kanamadan vatandaşlarımız, öğrencilerimiz sağ salim kurtarılmıştır'' dedi.

Bölgede bulunan Ulaştırma Bakanı Yıldırım ile Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, mahsur kalan 18 kişinin sağlık kontrolünden geçirildiği İkizdere Hakkı-Emine Ekşi Sağlık Merkezine giderek, vatandaşlara ''geçmiş olsun'' dileklerini iletti.

Bakan Yıldırım ve Demir, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da selamını ilettikleri vatandaşlara, olayın güzel sonla bitmesinden duydukları mutluluğu ifade etti.

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, midibüsün 20 Kasım Cuma günü öğleden sonra 17.00'de İspir'den yola çıktığını, saat 18.30 civarında önüne ve arkasına düşen çığlarla ''kapana kısılmış'' gibi kaldığını anımsattı.

Olayı İspir'den duyan 5 kişinin yola çıktığını belirten Yıldırım, şöyle konuştu:

''5 kişilik bir ekip, ellerindeki imkanlarla yola çıktılar. Aynı zamanda Rize Valimiz, Belediye Başkanımız, tüm kamu kurum yetkililerimiz, Karayolları ile organize olup bütün ağır iş makinelerini bölgeye taşıyorlar ve çalışmalar başlıyor. Çalışmalar o gün başladığı andan itibaren bugüne kadar aralıksız olarak sürüyor. Biz buraya dün akşam 21.30 civarında geldik. Ama olayı yöneten valilerimizle koordineli şekilde bu çalışmaları anında Başbakanımız başta olmak üzere takip ettik. Bizim buraya gelmemiz de onlara moral desteği oldu.''

Kurtarma çalışmalarını yürüten ekiplerin çok güzel ve koordineli bir çalışma yaptıklarını anlatan Yıldırım, şöyle devam etti:

''Bu çalışma içerisinde Jandarma Bölge Komutanlıkları, Genelkurmay Özel Kuvvetleri aktif olarak yer almıştır. Bir CASA tipi ile 3 ayrı helikopter olay boyunca sürekli sorti yapıp kurtarma denemelerinde bulunmuşlardır. En son dün saat 17.00'de tekrar kalkmışlar. 3 sefer denemişler. Ancak alamadılar. Bot, çorap bıraktılar. Bu çalışmalarımızın desteğiyle dağcılarımız tarafından açılmış olan yere kadar taşındılar. Fevkalade olağanüstü bir gayretle hiç kimsenin burnu kanamadan vatandaşlarımız, öğrencilerimiz sağ salim kurtarılmıştır.''

''ÜZÜCÜ HADİSE YAŞANMADAN SONA ERDİ''

Olayda esas fark edilmesi gereken bir durum olduğuna dikkati çeken Yıldırım, ''18 kişilik gruptan önce, İspir'den giden 5 kişilik grup ikiye ayrılmıştılar yolda. Önce 3 kişilik grubu, sonra 2 kişilik grubu İspir'den gelen ekip kurtardı. Ama ondan önce de 60. kilometreden 30 kişinin içinde olduğu otobüsle 3 kamyon şoförü kurtarıldı. Böylece bu olay da hiç can kaybı olmadan, üzücü bir hadise yaşanmadan sona ermiş oldu. Bu nedenle bu çalışmada, başından beri titiz bir çalışma gerçekleştiren Rize ve Erzurum valilikleri, belediye başkanları, sivil savunma ekipleri ve Karayollları Bölge Müdürlüğü ekiplerine, tüm çalışanlara teşekkür ediyorum'' dedi.

Yıldırım, Başbakan Erdoğan'ın da bu işin başında olduğunu belirterek, şunları söyledi:

''Rize'deki dağcılık kulübündeki arkadaşlarımızın da özel gayreti var. Çünkü en önce ulaşan onların ekipte yer alan iki arkadaşımız var. Onların katkılarını da burada ifade etmek istiyorum. Bu yol yaklaşık 2 bin 700 metre zirvesi olan, Erzurum ile Rize'yi birbirine bağlayan en kestirme yol. Ama maalesef kasım ile nisan ayları arasında geçit vermiyor. Yolda kar tünelleri yapıyoruz. Sahilden İkizdere istikametine bölünmüş yol çalışmalarımız başladı. Ancak Ovit zirvesinin daha düşük bir rakımda geçilmesine yönelik tünel projesi çalışmaları da başlattık. Hedefimiz bu yolu orta vadede yıl boyunca açık tutmayı başarmak.''

Yıldırım, gazetecilerin ''mahsur kalan aracın firmasıyla ilgili bir yaptırım olup olmayacağı'' yönündeki sorusuna, ''Bizim için birinci derecede olay, bu işin herhangi bir sıkıntıya mahal vermeden, can kaybı olmadan hallolmuş olması. Şüphesiz bundan sonra, yol güvenliği, trafik emniyetine yönelik tedbirleri valiliklerimiz alacaktır. Bu tür idari işler de bundan sonra devam edecektir'' yanıtını verdi.

Yıldırım, daha sonra, Bakan Demir ile Trabzon ve Giresun'daki heyelan bölgelerinde incelemelerde bulunmak üzere İkizdere'den ayrıldı.

HABERE YORUM KAT
Haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler