Bakan Aslan'dan Trabzon'a Tren müjdesi

Arslan "Kars'tan batıya giden tren yükünün Karadeniz'e de gitmesi gerekir. Dolayısıyla Kırıkkale, Çorum, Samsun'a, Erzincan'dan Trabzon'a bağlantı yapacağız."

Bölgesel 30.03.2017, 09:33 30.03.2017, 14:53
Bakan Aslan'dan Trabzon'a Tren müjdesi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Doğu Anadolu ile Doğu Karadeniz'i tren hattıyla birbirine bağlayacaklarını belirterek "Kars'tan batıya giden tren yükünün Karadeniz'e de gitmesi gerekir.  Dolayısıyla Kırıkkale, Çorum, Samsun'a, Erzincan'dan Trabzon'a bağlantı yapacağız." dedi.

 
Bakan Arslan, kentteki bir otelde bir araya geldiği sivil toplum  kuruluşu temsilcilerine hitaben yaptığı konuşmada, Ak Parti hükümetleri döneminde  Kars ve ülkeye yapılan hizmetleri anlattı.
 
AK Parti hükumetleri döneminde ülkenin kazandığını ve kazanmaya devam  ettiğini dile getiren Arslan, başta İstanbul olmak üzere ülkenin birçok noktasına  ulaşımda çok büyük projeler yaptıklarını söyledi.
 
Bunlara Karslıların da şahit olduğunu dile getiren Arslan, sözlerini  şöyle sürdürdü:
 
"Ülkemizi yüksek hızlı trenle tanıştırdık. Artık ülkemiz, Avrupa'nın 6'ncı, dünyanın 8'inci yüksek hızlı tren işletmecisi olan bir ülke. Ama 'Ankara, Konya, Eskişehir, İstanbul, Kocaeli'nin bağlanmış olması bize yetmiyor' diyoruz.  Bütün çalışmalarımız ve hedeflerimiz şu; hızlı treni ülkenin her yerine yaymak. Yani İstanbul'dan sonra Kapıkule'den Avrupa'ya götürmek ve Ankara'dan bu tarafa. Sivas'ın inşaatı devam ediyor. Erzincan'ın ihalesi devam ediyor. Hemen devamında  Erzurum, Kars'ı da hızlı trene kavuşturacak çalışmayı yürütüyoruz."
 
Arslan, hızlı trenle ülkeyi bir boydan bir boya birleştirmeyi  hedeflediklerini vurguladı.
 
Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu haziranda açılacak
 
Arslan, Kars'tan batıya doğru giden tren yükünün Karadeniz'e de  gitmesi gerektiğine işaret ederek şunları kaydetti:
 
"Kars'tan batıya giden tren yükünün Karadeniz'e de gitmesi gerekir.  Dolayısıyla Kırıkkale, Çorum, Samsun'a, Erzincan'dan Trabzon'a bağlantı yapacağız. Erzincan'dan güneye, Sivas'tan güneye yani Elazığ, Malatya,  Diyarbakır, Mardin'e de inen demiryolu ağlarını yapacağız. Bunlar birbirinin  tamamlayıcısı. Bunlar bizim için de ülkemiz için de çok önemli. Bu projelerin en  önemli halkalarından biri de Londra'dan kalkan bir trenin Pekin'e gidebilmesi  için Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Projesi. Bu proje bölgemiz ve Kars için çok  önemli. İnşallah haziranda işletmeye açıyoruz."
 
Ülkenin birçok yerinde lojistik merkezleri yaptıklarını söyleyen  Arslan, 94 milyon 300 bin liralık proje ile Kars'ın büyük ölçüde payına düşeni  aldığını dile getirdi.
 
3. HAVALİMANI
 
Türkiye'de havaalanı sayısını 25'ten 55'e çıkardıklarını ancak bununla  yetinmediklerini anlatan Arslan, şu bilgileri aktardı:
 
"İstanbul'da yapımı süren 3. havalimanı dünyanın en büyük havalimanı  olacak. Bütün bu projelerin taçlanma noktası olacak bu havalimanı yılda 200  milyon yolcuya hizmet edecek. Kullanım alanı 76,5 milyon metrekare, dile kolay.  Malta diye bir ülke var, bu ülkenin yüzlerce katı büyüklükte. Bunlarla  yetinmiyoruz, ülkemizin daha ileriye gitmesi lazım. Ülkemizin daha da gelişmesi  lazım. Onun için büyük projeler yapıyoruz." 


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (7)
Burak 4 yıl önce
Karadeniz fıkrası gibi neredeyse 1 asırdır seçim vaadi idi.Hala bekliyoruz
engel 4 yıl önce
Güney Çevre Yolu ve Hızlı Tren Yolu
Nihat yilmaz 4 yıl önce
Şike davasından dolayı milletin gazını almaya gelmiş,hiç biriniz verdiğiniz vaadlerde samimi değilsiniz.
Tonyali Murat 4 yıl önce
Palavra Bakanlari
ey bakan 4 yıl önce
simdimi akliniza geldi böle giderse rusyaya kadar denizleri dolduruzda beyuk araba yollari ederuk ey bakan
aldı vardı 4 yıl önce
Maytap geçiyor!!!
Şehirde trafik kilitleniyor. On yıldır çivi çakılmadı.
61tr 4 yıl önce
Maltanin yuzolcumu 316 milyon m2'dir Bakan Bey. Ilk once bunu ogrenin

Gelişmelerden Haberdar Olun

@