Ayasofya’yı Türkiye’ye anlattı

Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükcüoğlu TRT de yayınlan sabah haberlerine konuk oldu ve Ayasofya Müzesi etrafında yapılar kentsel dönüşüm çalışmaları konusunda bilgi verdi. Şermin Baysal Ata'nın sunduğu Sabah haberlerinde Caner Ocak'ın sorul

Ayasofya’yı Türkiye’ye anlattı
Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükcüoğlu TRT de yayınlan sabah haberlerine konuk oldu ve Ayasofya Müzesi etrafında yapılar kentsel dönüşüm çalışmaları konusunda bilgi verdi.

Şermin Baysal Ata'nın sunduğu Sabah haberlerinde Caner Ocak'ın sorularını cevaplayan Gümrükçüoğlu Ayasofya'nın dinlerin buluşma noktası olduğunu söyledi.

Ayasofya Müzesi'nin bahçesinde yapılan programda Gümrükçüoğlu konuşmasına Trabzon'un Fatih'in fethettiği, Yavuz Sultan Selim'in sultanlık yaptığı Kanuni Sultan Süleyman'ın da doğduğu şehir olduğunu hatırlatmasıyla başladı.

Başkan Gümrükçüoğlu Ayasofya Müzesi'nin çevresindeki 44 binanın yıkımının hedeflendiğini ve bu binalardan 20 tanesinin kamulaştırıldığını geriye kalan binaların önemli bir kısmının kamulaştırılması konusunda hak sahipleri ile anlaşmaya varıldığını ifade ederek, “Ayasofya Müzesi dar bir alana sıkışmış durumda idi. TOKİ ile ortaklaşa yaptığımız çalışmayla Ayasofya'nın çevre genişlemesini yapıyoruz. Bunu tarihi dokusuna uygun olarak yapıyoruz. Çevre genişlemesi için çevredeki bina sahiplerinin bir kısmıyla anlaşılmış ve binaların yıkımlarına başlanmıştır. Ayasofya'daki çalışmalarımız planladığımız gibi devam ediyor. Ayasofya'nın çevresinde kamulaştırılacak olan bina sayısı 44. Şu ana kadar vatandaşlarımıza 8 milyon 100 bin liralık bir ödeme yapıldı. Bundan sonra yapılmaya devam edecek. 20 binanın kamulaştırması tamamlandı. Geriye kalan binaların kamulaştırılmaları konusunda hak sahipleri ile büyük oranda anlaştık. Onlarında paraları ödeyerek Ayasofya'nın görsel görüntüsünü ortaya çıkartacağız. Trabzon'da 2011 yılında Avrupa Gençlik Yaz Olimpiyatları yapılacak. Bu olimpiyatlara kadar Ayasofya görsel kimliği ile ortaya çıkartılmış olacaktır” dedi.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler