7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

Av yasağı bugün başlıyor

Konuyla ilgili açıklama yapan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sabri Topbaş, 1 Eylül 2013’de başlayan av sezonunun 15 Nisan 2014 tarihinden itibariyle sona erdiğini söyledi.Topbaş, açıklamasında “Tüm denizlerde 15 Nisan - 31 Ağustos tarihleri arasında

Bölgesel 15.04.2014, 12:09
Av yasağı bugün başlıyor

Konuyla ilgili açıklama yapan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sabri Topbaş, 1 Eylül 2013’de başlayan av sezonunun 15 Nisan 2014 tarihinden itibariyle sona erdiğini söyledi.

Topbaş, açıklamasında “Tüm denizlerde 15 Nisan - 31 Ağustos tarihleri arasında gırgır ağları ile su ürünleri avcılığı, trol avcılığına açık tüm karasularımızda ise 15 Nisan - 15 Eylül tarihleri arasında trol ağları ile su ürünleri avcılığı yasaklanmıştır.

Ancak, 12 kulaç derinliğe kadar olan fanyalı ve fanyasız, alttan büzülmeyen, mapa ve tel bulunmayan, alamana (Voli ) ağları ile dönem boyu avcılık yapılması serbesttir. Karasularımızda 1 Mayıs - 31 Ağustos tarihleri arasında algarna ile deniz salyangozu avcılığı yasaktır. Dalma, sepet ve her türlü tuzak yöntemleri ile deniz salyangozu avcılığı dönem boyunca serbesttir.

Bütün karasularımızda 15 Nisan - 15 Haziran tarihleri arasında kalkan avcılığı yasaktır. Parakete ve fanyalı ağlar ile kalkan avcılığı dönem boyunca yasaktır. Av yasağından önce avlanarak İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine stok tespiti yaptırılan kalkan balıklarının, yasağın başlamasından itibaren en geç 7 gün içerisinde pazarlanması zorunludur. Tüm karasularımızda 1 Nisan - 31 Ağustos tarihleri arasında ağ dalyanları dâhil her türlü istihsal vasıtası ile palamut ve torik avcılığı yasaktır. Ancak 15 - 31 Ağustos tarihleri arasında çapari ile palamut avcılığı serbesttir.

Su ürünleri avcılığında monofilament (tek kat) misina ağları, multimonofilament (çoklu tek kat) misina ağları ve dolanan (drift-net) ağların kullanılması yasaktır. Bu ağların, gemilerde, balıkçı barınaklarında, barınma ve çekek yerlerinde bulunması yasaktır. Uzatma ağı, parekete gibi pasif avlanma araçlarında ait olduğu balıkçı gemisinin ruhsat kod numarasını gösterir bilginin yer alması zorunludur.

Bu bilgi, şamandıra veya avlanma aracının görülebilir bir yerine takılacak bir plaka veya benzeri bir materyale silinmez ve okunacak şekilde yazılmak suretiyle belirtilir. Avlanma yasağı süresince istihsali yasaklanan su ürünlerinin her ne suretle olursa olsun satışı, nakli ve imalatta kullanılması ile avlanma yasağı süresince gemilerde ve istihsal yerlerinde her türlü av malzemeleri, teçhizat, alet, edevat ve yemlerle takımların bulundurulması yasaktır” ifadelerini kullandı.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@