Artvin Cerattepe için horona durdu

Maden karşıtları geçtiğimiz yıl yaşanan olayların yıl dönümünde 'Cerattepe için horona dur’ etkinliği düzenledi.

Bölgesel 19.02.2017, 18:14
Artvin Cerattepe için horona durdu

 Artvin’de maden karşıtları, geçtiğimiz yıl yaşanan olayların birinci yıl dönümünde ‘Cerattepe için horona dur’ diyerek olayların başladığı yerde büyük bir horon halkası oluşturdu. 


Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde maden çıkaracak şirketinin 16 Şubat 2016 tarihinde, asker ve polis eşliğinde zırhlı araçlarla bölgeye gelişi Artvin halkının tepkisine neden olmuş, halkı sokağa dökmüştü. Atmaca mevkisinde yolu trafiğe kapatan vatandaşlara asker ve polis müdahale etmiş ve olaylar yaşanmıştı. Olayların üzerinden bir yıl geçmesinin ardından oluşturulan Artvin Gençlik Platformu mensubu yüzlerce kişi, olayların başladığı Atmaca mevkisine çıkarak basın açıklaması yapıp horon halkası oluşturdu. Artvin Valiliği tarafından, 6. kez geçtiğimiz hafta ilan edilen eylem yasağından dolayı çok sayıda çevik kuvvet ekibi hazır bekledi.

 Artvin Cerattepe için horona durdu

Üzerinde, “Yürüyelim ki ayaklarını denk alsınlar, anlasınlar ki burada Artvinliler var” ifadelerinin yer aldığı pankartın ardında toplanan grup basın açıklaması yaptı. Platform adına konuşan Aydan Yerlikaya tarafından yapılan basın açıklamasında, “Bugün Artvin’in 25 yıllık mücadelesinin dönüm noktası olan 16 Şubat 2016 günü ve sonrasında yaşadıklarımızın üzerinden bir yıl geçti ve şirket saldırılarına devam etmektedir. Canımız pahasına sahip çıktık Cerattepe’ye. Etten kemikten ibaret, sahipsiz ve korumasız bir güç ne kadar direnebildiyse, bizler ancak o kadar direndik. Direndik ve kazandık. Ne iş bahaneniz ne ülke ekonomisine katkısı ne de yer altı zenginliklerinin yer üstüne çıkarılması gibi süslü söylemlerin hiçbirine kanmıyoruz” şeklinde konuştu. 

 Artvin Cerattepe için horona durdu

Basın açıklaması esnasında ‘Direne direne kazanacağız’ ve ‘Bu daha başlangıç, mücadeleye devam’ şeklinde slogan atıldı.

Artvin Gençlik Platformuna destek vermek için programa katılan, Yeşil Artvin Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan, “Bir yıldır Artvin’de tedirginlik var, hukuksal süreç bitmeden şirket yukarıda ön hazırlık çalışmaları yapıyor. Bugün de gençlerimizin burada bir horon etkinliği oldu. Bizlerde onlara destek için buradayız bundan sonrada mücadelemiz artarak devam edecek” dedi.

Basın açıklamasını tamamlayan grup tulum, akordeon ve davul eşliğinde büyük bir halka oluşturarak doyasıya horon oynadı.

 Artvin Cerattepe için horona durdu

 Artvin Cerattepe için horona durdu

 Artvin Cerattepe için horona durdu


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (4)
Arif Güzel 4 yıl önce
Gafiller sürüsü, Almanyada İngilterede Fransada İsrail'de CİA ve Soros'ta Türkiyenin maden çıkarmasını istemiyor dışarıdan satın almasını istiyor siz kime hizmet ediyorsunuz solcu bozuntuları
K.Atamer. 4 yıl önce
Bugün maden yatakları en gelişmiş ülkeleri kimlerdır dünya coğrafyasına vaktinizi.Baksaydın bu ülkelerin hem yeşil hemde maden yataklarını işledikleri için önde gelen ülkeler olduğunu göreceksiniz. Horon ile vakit geçireceğine bu ülkenin faydalı evlatları olmak için okuyup arastirirsaniz,hem bölgemize,hemde ülkemize yeşil ve maden cevheri jatmıs olursunuz.pekala bunların ikisinde aynı anda olabileceğini Almanya,Avusturya,Japonya gibi ülkelerde olduğu gibi bizdede olabileceğini idrak etmemiz gerekiyor.
halim 4 yıl önce
arif
sen adimizi koymussun gafiller surusu .
biz asla ulkjeyio satmayiz .ihanet etmeyiz .
soroscu diyorsun . akp yi kuran i arastir arkasinda ingiliz abd soros cikar .orada altini cikartan mehmet cengiz turk milletinin a..... koyacagiz diyen adam .
halim 4 yıl önce
arif . oradaki altini cikartacak olan adam . turk milletinin anasina kufreden adam mehmet cengiz .senin cebine girecek bir kurus olmayacak .50 veya 100 kisi ile on yil is .orada saglik sorunlari oranin dogasi oranin yok edilmesi senin umurunda degil .sen cebine girmeyecek bir kurusun hesabini bile yapmiyacak kadar aciz ve zavalloisin .akp yaratan ve finanse eden sorostur .bop[ es baskanligida gorevini veren abd dir

Gelişmelerden Haberdar Olun

@