Artvin-Arhavi'de köylüler HES ve taş ocaklarını protesto edecek

Artvin-Arhavi'de köylüler, HES ve taş ocaklarını protesto etmek için 23 Eylül Cumartesi günü saat 14.00'te Çifteköprü'de bir araya gelecek.

Artvin-Arhavi'de köylüler HES ve taş ocaklarını protesto edecek

Artvin'de Arhavili köylüler, SAKA1-2 Regülatörü ve HES, Çamlıca 1-A Regülatörü ve HES ve taş ocaklarıyla doğaya verilen zararı protesto etmek için 23 Eylül Cumartesi saat 14.00'te Çifteköprü'de toplanacak.

Protestoyla ilgili Çamlıca Doğa Koruma Platformu'ndan yapılan açıklama şöyle:

"Nice ırmaklar kurudu. Nice vadiler HES yolları uğruna dinamitlendi. Nice su yatakları ve kaynak suları dinamitler yüzünden yer değiştirdi. Yol açmak uğruna 'Orman'lar tahrip edildi. Doğa talan edildi. Yeşil enerji maskesiyle muazzam bir tabiat ve kültür parçalanmaya devam ediyor. Taş ocaklarının havza genişletmesi için atılan dinamitler de eklenince vadiler hem sudan hem yeşilinden hem de yaşamdan oluyor.

artvin-arhavide-koyluler-hes-ve-tas-ocaklarini-protesto-edecek.jpeg

Arhavi HES’lere, taş ocaklarına kurban edilerek doğal dokuda geri dönülmez yaralar açılmaya; yoksullaştırılmaya, kuraklaştırılmaya devam ediyor. Doğal güzellikleri ve doğal zenginlikleri ile övündüğümüz Arhavi’mizi gelecek nesillere aynı şekilde koruyarak miras bırakabilmek için bir çabanın içindeyiz.

artvin-arhavide-koyluler-hes-ve-tas-ocaklarini-protesto-edecek-001.jpeg

Arhavi'de SAKA 1-2 Regülatörü ve Hes, Çamlıca 1-A Regülatörü ve Hes, taş ocakları üzerinden yapılan tahribat devam ediyor. 23 Eylül Cumartesi saat 14.00'te Çifteköprü'de mevcut durum, yeni açılan ihaleler ve hukuki süreçlerle ilgili halkı bilgilendirme toplantısı yapılacaktır.

Sizi sesimizi daha gür biçimde duyurabilmek ve Artvin'i 'kuraklaştırma politikasına kurban etmemek için güç birliğine davet ediyoruz."

artvin-arhavide-koyluler-hes-ve-tas-ocaklarini-protesto-edecek-002.jpeg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler