Artvin alternatif arayanları bekliyor

Artvin Valisi Kemal Cirit, alternatif turizmi öne çıkaracak bütün öğelerin Artvin'de bulunduğunu, deniz turizmine alternatif herşeyi Artvin'de sunmaya hazır olduklarını söyledi. Vali Cirit, gazetecilere yaptığı açıklamada, Artvin'in her bir noktasında far

Bölgesel 02.04.2015, 12:10
Artvin alternatif arayanları bekliyor
Artvin Valisi Kemal Cirit, alternatif turizmi öne çıkaracak bütün öğelerin Artvin'de bulunduğunu, deniz turizmine alternatif herşeyi Artvin'de sunmaya hazır olduklarını söyledi.
 
Vali Cirit, gazetecilere yaptığı açıklamada, Artvin'in her bir noktasında farklı kültürel değerin ortaya çıktığını belirtti.
 
Artvin'in turizm anlamında küresel 100 destinasyon bölgesinden biri seçildiğini dile getiren Vali Cirit, "Burada ulaşımın zorluğu nedeniyle coğrafyasının bozulmamışlığının etkisinden bahsetmek gerekiyor. Otantik kültürün bütün özelliklerini hemen hemen her yerinde görebiliyorsunuz. Bir turizm söyleşisi içerisinde etno turizm diye adlandırdığımız, kültürel anlamda herşeyi ve doğal şekliyle sunabileceğiniz bir ortamı yakalıyorsunuz" dedi.
 
Alternatif turizmi öne çıkaracak bütün öğelerin Artvin'de bulunduğunu ifade eden Cirit, deniz turizmine alternatif herşeyi Artvin'de sunmaya hazır olduklarını söyledi.
 
Vali Cirit, turizmle ilgili rehberlik firmaları ve acentelere çağrıda bulunarak, şunları kaydetti:
 
"Eğer Türkiye'deki turizm sektörü de Artvin'i bir destinasyon merkezi yaparsa, biz onlara turizm değerlerimizi sunmaya hazırız. Müşterilerine deniz turizminden farklı bir şey sunalım diyorlarsa biz bu kültürü onlara sunalım diyoruz. Örneğin dünyada bir cennet aranıyorsa Şavşat ilçemize gelinebilir. Hem otantik kültürü hem de yerleşim noktasındaki eskiyi koruyan ahşap mimarinin bütün özelliklerini yansıtan köyleri için gelinebilir."
 
Ardanuç ilçesindeki Cehennem Deresi Kanyonu'nun, Amerika'daki Büyük Kanyon'dan dünyadaki en büyük ikinci kanyon olduğuna işaret eden Vali Cirit, il merkezinden yaklaşık 34, Ardanuç ilçesinden ise 4 kilometre uzaklıkta 1. derece doğal sit alanı olan Cehennem Deresi Kanyonu'nun yaklaşık bin 68 metrekarelik yüzölçümüne sahip olduğunu, yüksekliğinin ise yer yer 160 ile 180 metre arasında değiştiğini bildirdi.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@