Arkadaşları için eylem yaptılar

GMİS Armutçuk Şube Başkanı İsa Mutlu, Kandilli'deki özel maden ocağında çalışan madencilerin, 18 işçinin işten çıkarılması üzerine başlattığı ocağa girmeme eylemiyle ilgili Ereğli Belediye Başkanı AK Partili Hüseyin Uysal ile görüştü. Başkan Uysal ile yap

Arkadaşları için eylem yaptılar
GMİS Armutçuk Şube Başkanı İsa Mutlu, Kandilli'deki özel maden ocağında çalışan madencilerin, 18 işçinin işten çıkarılması üzerine başlattığı ocağa girmeme eylemiyle ilgili Ereğli Belediye Başkanı AK Partili Hüseyin Uysal ile görüştü. Başkan Uysal ile yaptığı görüşmeyi maden ocağı önünde işçilere anlatan Mutlu, AK Parti Zonguldak Milletvekili Ercan Candan ile yarın Ankara'da görüşeceklerini, bu sırada ocakta 3 vardiya ocağa girmeyerek eylemlerini sürdüreceklerini söyledi.
 
64a642226b76bad952e1c05cdb123f54.jpg
Mutlu, şöyle dedi:
 
"Belediye başkanımız ile yaptığımız toplantıya milletvekilimiz Ercan Candan da telekonferans ile katıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ile görüşmeye çalıştığını belirterek bizi Ankara'ya davet etti. Buradaki eylemimiz devam edecek. Biz sonuç almadan bu eylemi bitirmek istemiyoruz. Daha önce yaşadığımız tecrübeler bize bunu gösterdi."
 
Aslında, Ereğli-Zonguldak arasındaki yolu ulaşıma kapatarak eylem yapmayı planladıklarını, ancak milletvekili Ercan Candan ile görüşünce bundan vazgeçtiklerini ifade eden Mutlu, "Kuyu başında 3 vardiyaya yayarak eylememizi devam ettirme kararı aldık. Gündüz vardiyası sabahtan burada nöbet tutmaya devam etti. Gündüz vardiyası evine gidecek. 16.00-24.00 vardiyası burada eylemi devam ettirecek, daha sonra onlar gidecek ve gece vardiyası aynı şekilde eylemi sürdürecek. Ankara'daki görüşmemize göre eylemimizin şekline yön vereceğiz" diye konuştu.
 
2b9c0359f3c1df25e754ad2a26e31021.jpg
 
İŞTEN ÇIKARILAN MADENCİLER KONUŞTU
 
Öte yandan işten çıkartılan 18 işçiden biri olan 10 yıllık lokomotif tamircisi 3 çocuk babası Yılmaz Sarıkan, 72 günlük iş göremez raporu olduğu için işine son verildiğini ileri sürdü. Sarıkan, "72 günlük devamsızlığım yüzünden ben işten çıkartılıyorum. Sebep ise parmağımdan kaza geçirdim. 10 yıldan bu yana ilk defa 72 gün istirahatim var, bu yüzden çıkartılıyorum" dedi.
 
İşten çıkartılan diğer maden işçisi Şahan Yıldırmaz da kasık fıtığı nedeniyle ameliyat olduğunu, bu yüzden 2 ay istirahatli olduğu için işine son verildiğini ileri sürdü.
 

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler