Alabalık sağım sezonu başladı

Ayder Yaylası'ndaki Ayder Doğa Alabalık Tesisleri'nde yaklaşık 15 yıldır alabalık üreticiliği yapan Mustafa Memoğlu, her yıl Kasım ayından Şubat ayı sonuna kadar alabalık sağımı yaptıklarını söyledi. Bir dişi alabalıktan yaklaşık 2 bin 500 yumurta aldıkla

Alabalık sağım sezonu başladı

Ayder Yaylası'ndaki Ayder Doğa Alabalık Tesisleri'nde yaklaşık 15 yıldır alabalık üreticiliği yapan Mustafa Memoğlu, her yıl Kasım ayından Şubat ayı sonuna kadar alabalık sağımı yaptıklarını söyledi.

Bir dişi alabalıktan yaklaşık 2 bin 500 yumurta aldıklarını ancak bu yumurtalardan ortalama bin tanesinin döllenebildiğini ifade eden Memoğlu, "Alabalık sağımı normal süt sağımına benzemez, oldukça hassas olunmalı. Herkes koyun, keçi ve inek sağar, ancak alabalık sağamaz. Zorlu, bir o kadar da zevkli olan balık yetiştiriciliğinde dört gözle üretim zamanını bekleriz. Üretim zamanı geldiğinde bir ay önceden balıkları erkek ve dişi olarak farklı havuzlara bırakıyoruz.

Havuzlara koyduğumuz damızlık balıkları her hafta kontrol ederek, uygun zamanın gelip gelmediğini gözlemliyoruz. Uygun hale gelen balıkları güneş ışığından uzak yere alarak öyle sağıyoruz. Sağımda önce üç dişi alabalık yumurtaları bir kabın içine sağdıktan sonra üzerlerine iki erkek alabalık spermi sağarız. Bulunan kaba bir miktar daha su ilave ederiz. Ardından bol oksijenli suyu kabın içine doldurup boşaltıyoruz. Bu işlemi birkaç defa tekrarlarız.

Yumurtaları yıkama işleminden sonra kuluçka tepsilerine bırakıp, yumurtaları tekrar karıştırarak spermlerin su içinde tüm yumurtalara ulaşmasını sağlarız" dedi.
Yumurtaların 15–20 dakika süreyle bekletildikten sonra temiz su ile yıkanarak sperm atıklarının döllenmemiş yumurtalardan tamamen temizlendiğini anlatan Memoğlu, "Döllenmeyen yumurtalar özel aletlerle bulundukları ortamdan 2-3 günde bir arındırılır. Daha sonra döllenen yumurtaları hazırladığımız küçük havuzun içine bırakıp, 25 günlük kuluçka dönemini beklemeye başlarız" diye konuştu.
Memoğlu, tesislerinde yılda ortalama olarak 1 Milyon 500 bin civarında yumurta sağımı gerçekleştirdiklerini ifade etti.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler