7m

uzungöl yayla otel

Abdülhamit'in Trabzon fermanı gerçekleşti!

Ordu Valisi Kenan Çiftçi, Osmanlı Padişahı 2'nci Abdülhamit'in Çambaşı Yaylası'nda turizm faaliyetleri ve ticaretin gelişmesi için dönemin Trabzon Valisi'ne verdiği fermanını bir asır sonra Ordu Valiliği olarak gerçekleştirdiklerini söyledi. Vali Çiftçi,

Bölgesel 05.04.2014, 12:54
Abdülhamit'in Trabzon fermanı gerçekleşti!
Ordu Valisi Kenan Çiftçi, Osmanlı Padişahı 2'nci Abdülhamit'in Çambaşı Yaylası'nda turizm faaliyetleri ve ticaretin gelişmesi için dönemin Trabzon Valisi'ne verdiği fermanını bir asır sonra Ordu Valiliği olarak gerçekleştirdiklerini söyledi. Vali Çiftçi, Abdülhamit döneminde yazları yaylalarda nüfusun yoğun olduğuna dikkat çekerek, "Ordu'nun 26 yaylası var. 2014'ü 'Yayla yılı' ilan ettik. Yaylalarımızı yaz- kış etkinliklerimizle daha çok tanıtacağız" dedi.
 
Ordu Valisi Kenan Çiftçi, Kabadüz İlçesi'ne bağlı 1900 rakımlı Çambaşı Yaylası'nın kentte yayla turizmi açısından büyük öneme sahip olduğunu söyledi. Osmanlı arşivinde 2. Abdülhamit'in Çambaşı Yaylası ile ilgili dönemin Trabzon Valisi'ne verdiği bir talimatı olduğunu tespit ettiklerini belirten Vali Çiftçi, bu çerçevede Çambaşı Yaylası'nı daha aktif hale getirdiklerini belirtti. Vali Çiftçi, şöyle dedi:
 
"Ordu, Trabzon'a bağlı iken 104 yıl önce Abdülhamit Han, Trabzon Valisine 'Her yıl, yaz mevsiminde, gerek sözü edilen kazadan Ordu, gerek diğer yörelerden 30-40 bin kişi belirtilen yaylada alışveriş yapmaktadır. Bu yaylanın bir kat daha bayındır hale gelerek zenginleşmesine vesile olmak üzere her sene Temmuz ve Ağustos aylarında panayır açılması için adı geçen vilayette kararname hazırlanmış ve bu yolla yerel zenginliğin gelişmesi amaçlanmıştır. Çambaşını imar et, o insanlar rahat etsinler, orada daha rahat alışveriş yapsınlar' diye emir veriyor. 104 yıl önce de canlı bir yer olan Çambaşı Yaylası'nda 40 bin kişi varmış. Çok ciddi bir kalabalık. O dönem burası Trabzon'a bağlı. O yazılı emrin Osmanlıcasını arşivlerden çıkardık. Biz de o çerçevede Çambaşı'nı aktif hale getirdik. Şimdi o emri yerine getiriyoruz." 
 
"YAYLALARIMIZ KARADENİZ'İN EN GÜZEL YAYLASI"
 
Daha önceki yıllarda kış mevsiminde Çambaşı Yaylası'nda dükkanların kapalı olduğunu, yayla yolundaki iyileştirmeler, kayak merkezi, yeşil hat yayla yolu çalışmalarından sonra artık yaylada yaz-kış dükkanların açık olduğunu belirten Vali Çiftçi, şöyle devam etti:
 
"Abdülhamit Han'ın talimatının Osmanlıcasını arşivlerden çıkardık. O kapsamda yaylada çalışmalar yapıyoruz. Kışın Çambaşı'nda önceden tüm dükkanlar kapalıydı, şimdi tüm dükkanlar açık. İnsanlar gelip kayak yapıyor, alışveriş yapıyor eğleniyor. Orada atıl vaziyetteki Vali Konağı'nı kullanmaları için kayakçılara tahsis ettik. Şimdi orası da kayakçılar tarafından kullanılıyor, insanlar eğleniyor. Ordu'da turizmin gelişmesi için her yıl bir tema belirleyip, Ordu'yu turizmde ön plana çıkarmak amacıyla belediye başkanlarımız, kaymakamlarımız ile birlikte bir araya geliyoruz. Bu yılki Ordu'nun temasını yapılan oylama sonucu 'Yayla teması' olarak belirledik. Ordu'nun denizi, yeşili, yayları, her şeyi güzel. Aldığımız yayla teması kararının ne kadar isabetli, ne kadar düzgün olduğunu şimdi görüyoruz. Her ay yaylalarımızda farklı etkinliğimiz olacak. Ocak ve Şubat ayında Çambaşı'nda kar festivali yaptık. Perşembe yaylasıyla ilgili de etkinlik düşünüyoruz. Yaylalarımız Karadeniz'in en güzel yaylaları. Biz bunları yaz, kış, bahar düşünüyoruz."
 
26 YAYLA ETKİNLİKLE TANITILACAK
 
İldeki 26 yaylayı bu yıl çeşitli etkinlikler düzenleyerek tanıtacaklarını, Ordu'nun yayla turizmi bakımından Türkiye'de önem taşıdığına da vurgu yapan Vali Çiftçi, "Telefonlarımızda 3G, 4G vardır. Turizminde 3G'si, 4G'si var. 4G; gezme, görme, gurme ve gülme. Bunların tamamını yaşayabileceğiniz nadir yerlerde Türkiye'de bizim yaylalarımız, Ordumuz. İşte biz bunları değerlendirmeye çalışıyoruz. İnşallah bu yıl 26 yaylamızda çok iyi tanıtımlar yapacağız" dedi.
 
Vali Çiftçi, Samsun-Ordu-Giresun-Trabzon-Rize-Artvin yaylalarını birleştiren 'Yeşil Hat' Projesi kapsamında Çambaşı Yaylası'nın da yer aldığını bunun da yaylada eko-turizmin hareketlenmesine katkı sağlayacağını dile getirdi.

Yorumlar (1)
ali duran 8 yıl önce
Ulu Hakan 2.Abdülhamid Han öyle bir üstün zekaya sahipmişki Sarayın içine kadar sirayet etmiş Yahudi güdümlü ittihatçi Paşalar bile iktidardan düşürmek için 33 sene uğraşmışlar öyle bir istihbarat ağı kurmuşki ajanları dünyanın dört tarafından haberdar oluyormuş ama malesef kadere tersti takdiri ilahi küfrün galip gelmesini istiyordu çünkü müslümanlar dinsizlerin eliyle yönetilmeye müstehak olmuşlardı fitne galip gelecekti ve geldi.Elin Almanı bile Bismark Abdülhamid Han hazretlerini methedmiştir dünyada 100 gram akıl varsa bunun 95 gramı Abdülhamidde 5 gramıda bende demiştir.Hadis' Nasılsanız öyle idare olunursunuz Peygamber sözü.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@