9 Şubat sigarayı bırakma günü

Trabzon Özel Yıldızlıgüven Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Fevzi Lütfi Bozyiğit, sigaranın sağlığa zararları konusunda uyarılarda bulunurken, sağlıklı ve rahat nefes almak isteyenlerin sigaradan uzak durması gerektiğini söyledi. Sigara içiminin vü

Bölgesel 08.02.2012, 17:22
9 Şubat sigarayı bırakma günü

Trabzon Özel Yıldızlıgüven Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Fevzi Lütfi Bozyiğit, sigaranın sağlığa zararları konusunda uyarılarda bulunurken, sağlıklı ve rahat nefes almak isteyenlerin sigaradan uzak durması gerektiğini söyledi.

Sigara içiminin vücuda sınırsız zararları olduğuna dikkat çeken Dr. Bozyiğit, sigara içiminin tüm dünyayı sardığını belirterek "Sigara 1492 yılında Kristof Kolomb'un Amerikaya keşfi ile önce Avrupa'ya daha sonra tüm dünyaya hızla yayılarak bugün yaşadığımız büyük sağlık felaketine yol açmıştır" dedi.

Sigaranın zararlarını sıralayan Dr. Bozyiğit, "Ağız kokusu, diş ve diş Eti hastalıkları, dudak ve yanak kanseri, dilde tat alma duyusu bozukluğu, beyin hücrelerinde ölüm, gözde katarak, ciltte buruşma, yapısında bozukluk, leke ve kırışıklık.

Burunda koku alma bozukluğu. Sinüzit,farenjit, bademcik ve orta kulak iltihabı. Akciğerlerde KOAH, Astım, Akciğer ve Gırtlak Kanseri'ne neden oluyor. Damarlarda tıkanıklık yapar, tansiyon yükselmesi, kalp krizi, felç, el ve bacaklarda kangren. Erkeklerde iktidarsızlık, mesane kanseri. Gastrit, ülser, reflu hastalığı, mide ve yemek borusu kanseri. Gebelerin düşük ağırlıklı, Bebek doğmasına ve düşüklere neden olur.

 Kadınların erken menopoz ve rahim kanserine yol açar. Kemik erimesine neden olur. Pankreas kanserine neden olur. Hastalık yara ve ameliyatların iyileşmesini geciktirir. Vücutta yorgunluk, stres, güçsüzlük, reflekslerde azalma performans düşüklüğüne neden olur.Tedavi için kullanılan ilaçların etkisini azaltır. Sigara içenlerin çevresindeki insanlara aynı şekilde etkileyerek pasif sigara içimine sebep olur" diye konuştu.

Sigara içiminin sağlığı olumsuz etkilediği kadar ekonomik anlamda da büyük zararları olduğuna dikkat çeken Dr. Bozyiğit, neden sigara içmemeli konusunda uyarılarda bulunarak, " Uzun yıllar sağlıklı ve rahat nefes alarak yaşamak için, kalp krizi ve kanser gibi ölümcül ve sakat bırakan hastalıklardan korunmak için, başta ailemiz ve çevremize örnek olmak ve etrafımızdaki insanların pasif sigara içici durumunu düşürmemek için ve sigara için boşuna para harcamamak için sigara içmemeliyiz" diye konuştu.

Sigarayı bırakan kişilerin sağlığı olumlu yönde ilerleyeceği, neden içilmemesi gerektiğini kaydeden Dr. Bozyiğit, "Birkaç saat içinde nikotin ve diğer zararlı maddeler vücudumuzdan atılır. Birkaç gün içinde tat, koku alma duyularımız daha iyi duruma gelir. Birkaç gün sonra nefes almamız düzelmeye başlar, kan dolaşımımız düzelir ve tansiyon normale döner.

Bir yıl sonra kalp krizi geçirme riski yüzde 50 azalır. Türkiye'de yılda 110 bin kişi sigara yüzünden hayatını kaybetmektedir. Yetişkin nüfusun yaklaşık 1/3 (üçte biri) sigara içmektedir. İçinde 4 bin'e yakın zararlı maddeler buluna sigara dünyadaki en büyük felaket ve insanlık sorunudur. Bu nedenle sigarasız bir dünya için herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@