1 biletle Karadeniz dahil 4 ülke

Gümüşhane Milli Eğitim Müdürlüğünce yürütülen "Karadeniz Havzası'nda Yenilikçi Kırsal Turizmin Desteklenmesi" projesi kapsamında hayata geçirilen "Sınır Ötesi Tek Ziyaretçi Paketi" ile Türkiye, Gürcistan, Ermenistan ve Bulgaristan başta olmak üzere Karade

Bölgesel 06.12.2014, 11:50
1 biletle Karadeniz dahil 4 ülke

Gümüşhane Milli Eğitim Müdürlüğünce yürütülen "Karadeniz Havzası'nda Yenilikçi Kırsal Turizmin Desteklenmesi" projesi kapsamında hayata geçirilen "Sınır Ötesi Tek Ziyaretçi Paketi" ile Türkiye, Gürcistan, Ermenistan ve Bulgaristan başta olmak üzere Karadeniz Havzası'nda belirlenen noktalar tek biletle gezilebilecek.

Projenin Türkiye ayağı irtibat temsilcisi ve Gümüşhane Milli Eğitim Müdürlüğü Avrupa Birliği Projeleri Ar-Ge Birimi görevlisi Serdar Serhat Salantur, özellikle zengin turistlerin artık 5 yıldızlı otellerde konaklamaktan keyif almadıklarını, farklı alternatifler arayan insanların kırsalda köylülere yardım ederek tatil yapmayı tercih ettiklerini belirterek, Karadeniz'de bunu fırsata çevirmek istediklerini söyledi.

"Kırsal turizm adına Karadeniz'de ne yapılabilir" üzerinde durduklarını ifade eden Salantur, "Karadeniz'de bununla ilgili birçok imkan var. 'Bunları nasıl uluslararası boyuta taşırız' düşüncesinden hareketle AB destekli projeye ortak olduk" dedi.

Ermenistan koordinatörlüğündeki projenin diğer ortaklarının Bulgaristan ve Gürcistan olduğunu, projenin Mayıs 2015'te sonlanmasının planlandığını anlatan Salantur, proje kapsamında kırsal turizmin geliştirilmesinin hedeflendiğini, dört ortak ülkede belirlenecek kırsal turizme yönelik noktaların ziyaret edilebilmesi için "Sınır Ötesi Tek Bir Ziyaretçi Paketi" oluşturulacağını dile getirdi.

Salantur, yaptıkları çalışmalardan ilkinin Doğu Karadeniz'de oda, kahvaltı hizmeti veren 16 işletme tespit etmek olduğunu kaydederek, "7 seyahat acentesi, 4 de yöresel ürün üreten işletme tespit ettik. Bunlara, projemizin yerel ortakları olarak 5 farklı konuda Gümüşhane Üniversitesi akademisyenlerince 30'ar saatlik eğitim verdik. Daha sonra da çalışma ziyaretleri gerçekleştirdik. Yerel ortaklarımızın temsilcileriyle Ermenistan, Bulgaristan, Gürcistan'da çalışma ve iyi uygulama örnekleri ziyaretleri gerçekleştirdik" dedi.

Proje kapsamında geliştirilecek "Sınır Ötesi Tek Ziyaretçi Paketi" adlı proje ürününe dahil edilecek etkinlikler, ziyaret noktaları, sunulacak hizmetlerin Şubat 2015'e kadar tamamlanacağını belirten Salantur, şöyle devam etti:

"Gürcistan, Ermenistan ve Bulgaristan heyetlerinin katılımıyla gerçekleştirilen Türkiye ayağı değişim ziyaretiyle Gümüşhane'de pestil ve köme imalat süreci gözlemlendi. Karaca Mağarası, Gümüşhane Kent Müzesi, Zigana Dağı Limni Gölü, kırsalda oda-kahvaltı hizmeti veren işletmeler ziyaret edildi. Bayburt'ta Aydıntepe Yeraltı Şehri, Baksı Müzesi ve Bayburt Kalesi, Trabzon'da Sümela Manastırı, Atatürk Köşkü, Ayasofya Camisi, Uzungöl ve fındık fabrikaları, Rize’de ise çay fabrikası, geleneksel Rize bezleri üretim atölyesi, Ayder Yaylası, Zilkale gibi proje hedef noktaları gezerek tur pakete dahil edilecek noktaları tespit etmeye çalıştık."

BİR TURİST TEK BİLETLE 4 ÜLKEDE GEZEBİLECEK

Gümüşhane Milli Eğitim Müdürlüğü Avrupa Birliği Projeleri Ar-Ge Birimi Ofisinden Mehtap İskender ise projeyle 4 ülke arasında bölgesel bir ağ oluşturulmasının hedeflendiğini ifade ederek, oluşturulan ağ kapsamında da bir turistin, tek bir bilet alıp 4 ülkede de kırsal turizme dönük bölgeleri gezebileceğini söyledi.

İskender, paketin içinde birden fazla tatil seçeneği sunulacağını dile getirerek, "Örnek vermek gerekirse 'kuş gözlem tatili' veya 'geleneksel düğünlerin gözlemi tatili' ya da 'macera turizmi' gibi farklı başlıklar olacak" ifadesini kullandı.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@