Murat Ülker kimdir? Türkiye’nin en zengin ikinci insanı Murat Ülker kaç yaşında ve nerelidir? Murat Ülker ne iş yapıyor?

Forbes Listesine göre Türkiye’nin en zengin ikinci ismi olan Murat Ülker merak konusu oldu. Murat Ülker kimdir? Türkiye’nin en zengin ikinci insanı Murat Ülker kaç yaşında ve nerelidir? Murat Ülker ne iş yapıyor? Serveti ne kadar? İşte detaylar…

Murat Ülker kimdir? Türkiye’nin en zengin ikinci insanı Murat Ülker kaç yaşında ve nerelidir? Murat Ülker ne iş yapıyor?

Forbes'un bu yıl 37'nci kez Milyarderler Listesini yayınladı. Bu listede bazı Türk isimlerde yer alırken listeye göre Türkiye’nin en zengin ikinci insanı Murat Ülker oldu. Murat Ülker kimdir? Türkiye’nin en zengin ikinci insanı Murat Ülker kaç yaşında ve nerelidir? Murat Ülker ne iş yapıyor? Serveti ne kadar? Bütün ayrıntılar bu sayfada…

Murat Ülker kimdir? Türkiye’nin en zengin ikinci insanı Murat Ülker kaç yaşında ve nerelidir? Murat Ülker ne iş yapıyor?

Forbes'un bu yıl 37'nci kez yayımladığı Milyarderler Listesi'ne göre dünya çapındaki milyarder sayısı bir önceki yıla göre 28 azalarak 2 bin 640'a düşerken üst üste ikinci azalışını kaydetti. Ekonomik türbülansın kamu ve özel sektörü vurması nedeniyle milyarderlerin serveti de 500 milyar dolar azalarak 12,2 trilyon dolara indi.
Milyarderler Listesi'nde bu yıl Türkiye'den de 26 isim yer aldı. Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Ülker 5 milyar dolarlık servetle ikinci sırada yer aldı. Şimdi herkes Türkiye’nin en zengin ikinci insanı Murat Ülker’in kim olduğunu merak ediyor. 

Murat Ülker Kimdir?

Murat Ülker, 1959 yılı İstanbul, Türkiye doğumlu Türk sanayici, iş adamı.

Murat Ülker, Kırım Aluşta asıllıdır. Ailesi "Devletler" adıyla bilinirdi. Dedesi Hacı İslam Efendi, Fatih Medresesi mezunu bir muallimdi. Trakya'da yine bir Kırımlı göçmenle evlenen Hacı İslam Efendi, Tekirdağ Saray'da görev yaparken Balkan Savaşları dolayısıyla İstanbul'a, oradan da Kırımdaki yurtlarına geri döndü.
Babası Sabri Ülker de 1920 yılında Aluşta'nın Korbek köyünde doğmuştur. Aile Sovyetler Birliğinin kurulması ile birlikte Müslümanlara yapılan baskı nedeniyle 1929'da İstanbul’a göç etmiştir.1940'lı yıllarda babası Sabri ve amcası Asım'ın girişimciliği ile temelleri atılan şekerlemecilik işi, 1944'te ürettikleri bisküviye Ülker adını vermeleri ile gelişerek devam etmiş, daha sonra Yıldız Holding'e dönüşmüştür.

Bu arada, markaları Ülker namıyla iş çevrelerinde tanındıklarından dolayı iltibasları gidermek için 1954'te ailenin evvelce Berksan olan soyadı değiştirilmiştir. Murat Ülker, Sabri Ülker'in 3 çocuğunun en küçüğüdür. Tıp doktoru Prof. Asaf Ataseven'in kızı Betül Ataseven ile evlidir.

Yahya (d.1993) ve ikiz Mustafa ile Fatih (d.2000) adlı üç oğlu vardır. Yahya, Koç Üniversitesinde ekonomi-işletme tahsili yapmakta iken; Mustafa Özel Üsküdar Amerikan Lisesi'nde ve Fatih Özel Sev Amerikan Koleji'nde, eğitim görmektedir.

Ablası Ahsen, (d. 1950) Ülker yöneticisi Orhan Özokur ile evli olup Ali, Ömer ve Ahmet adlı evlatlara sahiptir. Ağabeyi Ali, (d. 1954) henüz 9 yaşında geçirdiği bir ev kazasında vefat etmiştir. Ailenin tek erkek varisi olarak babasının yerine geçmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Ahmet Davutoğlu ile liseden sınıf arkadaşıdır. Ayrıca yeğeni Ahmet Özokur ile Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kızı Sefure evlidir. Fakat 12 Mayıs 2015'te Ahmet Özokur ve Sefure Davutoğlu çifti tek celsede boşanmışlardır.

Hobileri arasında ailesiyle seyahat etmek ve yelken olan Murat Ülker, sosyal medyayı da etkin bir şekilde kullanıyor. Ülker'in ayrıca hat sanatı ve modern resim de dahil olmak üzere geniş bir sanat koleksiyonu bulunuyor.

Spora, özellikle basketbola ilgi ve desteği ile tanınan Murat Ülker, 1993'te Ülkerspor Basketbol Kulübü'nün kurulmasında faal bir rol oynamıştır. Ülkerspor, 2006'da Fenerbahçe ile birleşinceye kadar pek çok genç yetenek yetiştirmiş; 4 şampiyonluk, 6 Cumhurbaşkanlığı Kupası, 3 Türkiye Kupası, ayrıca Avrupa'da Şampiyon Kulüpler Kupası ve Koraç Kupasında çeyrek final gibi başarılara imza atmıştır.

Murat Ülker, Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu'nun isim haklarını 10 yıllığına devralarak Fenerbahçe'ye; basketbol takımının yanında futbol takımına da desteğini sürdürürken; Beşiktaş ve Galatasaray'dan desteğini çekmiştir. Murat Ülker İngilizce ve Almanca bilmektedir.

Markalar: DiaSA Market, ŞOK, Superfresh, MİLFORD-YILDIZ, Aytaç Et, Adaşeker, Ülker

Sanat alanında gerçekleştirilen bazı projeler

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı Uluslararası İstanbul Müzik Festivali sponsorluğu (1995 - 2005)
İstanbul Uluslararası Kukla Festivali (2000 - 2007)
Ülker Uluslararası Efes Klasik Müzik Günleri (2002 - 2003)
Ülker Mozart Günleri (2002 - 2005)
Ülker Klasik Türk müziği Günleri (2003 - 2005)
Ülker Müzik Günleri (2005 - 2006)
Ruhi Ayangil ile Ali Ufki ve XVII. Yüzyıl Makam Musikisi Konseri (2005)
Ruhi Ayangil ile Yunus Emre 10 Koro Süiti Konseri (2005)

Murat Ülker kimdir? Türkiye’nin en zengin ikinci insanı Murat Ülker kaç yaşında ve nerelidir? Murat Ülker ne iş yapıyor?

MURAT ÜLKER KAÇ YAŞINDA VE NERELİ?

Murat Ülker 63 yaşında. 1959 yılında İstanbul’da doğdu.

MURAT ÜLKER’İN SERVETİ NE KADAR?

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Ülker 5 milyar dolarlık servetle Türkiye’nin ikinci en zengin insanı.

MURAT ÜLKER NE İŞ YAPIYOR?

Murat Ülker, Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesidir. Holding bünyesinde DiaSA Market, ŞOK, Superfresh, MİLFORD-YILDIZ, Aytaç Et, Adaşeker, Ülker markaları yer alıyor. 

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler