vardallar

Hande Yener Kimdir?

Hande Yener kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır? İşte tüm detaylar...

Biyografi 16.07.2020, 10:56
Hande Yener Kimdir?

HANDE YENER KİMDİR?

Makbule Hande Özyener, 12 Ocak 1973 tarihinde Yıldız Yazıcı- Erol Özyener çiftinin kızı olarak İstanbul'da dünyaya gelmiştir.

KARİYERİ:

Hande Yener, ortaokul eğitimi sonrasında ailesi konservatuvara gitmesine izin vermeyince Erenköy Kız Lisesi'ne başlamış fakat bu okulu ikinci sınıfta terk ederek evlenmiştir. Küçük yaşlarından beri hayalini kurduğu şarkıcılığı yapmak için Sezen Aksu'ya ulaşmaya çalışmış ve tezgâhtarlık yaptığı mağazaya gelen Hülya Avşar aracılığıyla Aksu'yla tanışma fırsatını yakalamıştır. Aksu'nun yanında bir dönem geri vokallik yaptıktan sonra Altan Çetin ile çalışarak hazırladığı ilk stüdyo albümü Senden İbaret'i 2000 yılında piyasaya sürmüştür. Bu albümün ardından MÜ-YAP sertifikalı Sen Yoluna... Ben Yoluma... (2002), Aşk Kadın Ruhundan Anlamıyor (2004) ve Apayrı (2006) dahil olmak üzere çeşitli başarılar yakalayarak 2000'lerin en iyileri arasında gösterilen albümler hazırlayıp satışa sunmuştur. "Yalanın Batsın", "Sen Yoluna... Ben Yoluma...", "Acele Etme", "Kırmızı", "Kelepçe", "Aşkın Ateşi", "Romeo", "Sopa", "Bodrum", "Ya Ya Ya Ya", "Naber", "Sebastian" ve "Mor" gibi birçok şarkısı hit olmuştur. Yener, hayranı olduğu ve birçok yerde övgüyle bahsettiği Madonna başta olmak üzere birçok isimden etkilenmiştir. İmajı, klipleri ve performansları Madonna'nın da aralarında bulunduğu çeşitli kişilerle benzer bulunarak sıkça karşılaştırılmıştır. 

LGBT topluluğu tarafından bir dönem gey ikonu olarak görülen Yener, 2008'de Kraliçe Fabrika'da filmine bu sıfatla konuk olmuştur. 2015'te iş hayatına atılarak çeşitli gece kulübü ve plajlar işletmeye başlamıştır. Bugüne kadar beş Altın Kelebek Ödülü ve dört Kral Türkiye Müzik Ödülü dahil olmak üzere onlarca ödül kazanmıştır. Hande Yener, Ocak 2017'de Ülker Sports Arena'da düzenlenen Türkiye Basketbol Ligi All-Star'ın devre arasında sahneye çıkmıştır. Şubat ayında ise Arnavutköy'de VIP Room adlı gece kulübünü işletmeye başlamıştır. Haziran'da on üçüncü albümü Hepsi Hit Vol. 2'yi çıkarmış ve Çeşme, İzmir'deki işletmesi Neo'nun açılışını yapmıştır. Albümün çıkış şarkısı "Bakıcaz Artık", Türkiye'de iki numaraya yükselmeyi başarmıştır.

2009 yılında, İstanbul'daki Onur Yürüyüşü'ne katılmış ve Türkiye'deki eşcinsellerin haklarıyla ilgili şöyle bir açıklama yapmıştır: "Türkiye'deki eşcinsellere değer verildiğini sanmıyorum. Eşcinseller yokmuş gibi davranılıyor. Bu da çok üzücü bir durum. Onların da hakları var. Herkesin onların haklarını koruması gerekir. Her ne ile karşılaşırsanız karşılaşın kendinizi sevmekten asla vazgeçmeyin. Özgürlükleriniz ve yarınlarınız için yola devam!" Gmag dergisinden Emir Akgün, şarkıcının yürüyüşe katılımının "kimileri için akıllıca bir reklam, kimileri için ise oldukça samimi ve olması gereken" olarak değerlendirildiğini belirtmiştir.





Kral Türkiye Müzik Ödülleri'nde (eski adıyla Kral TV Video Müzik Ödülleri) birçok adaylık elde etmiş ancak kendisi bunlardan yalnızca dört tanesini kazanabilmiştir. 2008 MTV Avrupa Müzik Ödülleri'nde En İyi Türk Sanatçı kategorisinde aday gösterilmiş fakat ödülü Emre Aydın almıştır. 2009'da Avrupa Birliği Kalite Ödülleri tarafından Onur Ödülü'ne layık görülmüştür.

2013'te 3. Pal FM Müzik Ödülleri'nde En İyi Sahne Performansı kategorisinde ödül kazanmıştır. Siyaset Dergisi Ödülleri'nden 2007, 2011 ve 2012'de Yılın Türk Pop Müzik Kadın Sanatçısı ödülünü almıştır. "Yalanın Batsın", "Sen Yoluna... Ben Yoluma...", "Kırmızı" ve "Romeo" şarkılarıyla Sabah'ın 2000'lerin En Sıcak Yaz Şarkıları listesine dahil olmuştur.

ÖZEL HAYATI:

Güzel sanatçı, 1990 yılında Uğur Kulaçoğlu ile dünyaevine girmiştir. Çiftin Çağın adında oğlu dünyaya gelmiştir. Çift, 1994 yılında yollarını ayırmıştır.

Yener, geçmişte manken Ümit Cem Şenol ile nişanlanmış, Kadir Doğulu, Ozan Öğüt gibi isimlerle aşk yaşamıştır.

DİSKOGRAFİSİ:

Senden İbaret (2000), Sen Yoluna... Ben Yoluma... (2002), Aşk Kadın Ruhundan Anlamıyor (2004), Apayrı (2006), Nasıl Delirdim? (2007), Hipnoz (2008), Hayrola? (2009), Hande'ye Neler Oluyor? (2010), Teşekkürler (2011), Kraliçe (2012), Mükemmel (2014), Hepsi Hit Vol. 1 (2016), Hepsi Hit Vol. 2 (2017)


Gelişmelerden Haberdar Olun

@