7m

7m

hyundai

Funda Arar Kimdir?

Şarkıcı Funda Arar kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır? İşte Funda Arar hakkındaki tüm detaylar...

Biyografi 17.01.2022, 13:11
Funda Arar Kimdir?

FUNDA ARAR KİMDİR?

Funda Arar, 8 Nisan 1975 tarihinde Ankara'da dünyaya gelmiştir.

Funda Arar Kimdir?

EĞİTİMİ VE KARİYERİ:

Funda Arar, ilk öğrenimini Ankara Ahmet Vefik Paşa İlköğretim Okulu'nda, orta ve lise öğrenimini ise Muğla ve Adapazarı'nda tamamlamıştır. 1996 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı'ndan mezun olmuştur. Eğitiminin ardından iki yıl boyunca müzik öğretmenliği ve sahne çalışması yapmıştır. Yaklaşık bir buçuk yıl ilk albümü için çalışmalarını sürdüren Funda Arar'ın Sevgilerde albümü TMC etiketiyle 11 Şubat 2000'de yayınlamıştır.  Albümde ağırlıklı olarak müzisyen Yücel Arzen ile çalışan sanatçı çıkış şarkısı olarak Necip Fazıl Kısakürek'in şiiri "Kaldırımlar" seçilmiş, aynı şarkıya Hakan Yonat yönetmenliğinde müzik klibi çekilmiştir. Aynı albümde bestelenen şiirlerden olan Kaldırımların yanı sıra Behçet Necatigil'den "Sevgilerde", Gülsüm Cengiz'den "Yağmur" ve Şeyda Kılınç'tan ise "Ay Doğmadan Gel" şiirleri de yer almaktadır. Daha sonra sırasıyla "Aysel" ve sözü ile bestesi Yücel Arzen'e ait olan "Sonu Yok Bu Aşkın" adlı şarkılar kliplendirilmiştir. Yine aynı yıl Funda Arar dönemin popüler dizilerinden olan Ruhsar'da konuk oyuncu olarak rol almıştır. Dizide Sevgilerde albümünden "Ah Oğlan" adlı şarkı ön plana çıkarılmıştır.

İlk albümünün ardından Funda Arar, çalıştığı müzik şirketi TMC'nin diğer bir sanatçısı olan Kıraç ile 14 Şubat 2001 yılında Sevgiliye adında bir düet albümü çıkarmışlardır. Albüme adını veren şarkıda düet yapan iki sanatçı, bu şarkıyı da kliplendirmişlerdir. Albümde Funda Arar tarafından solo olarak yorumlanan söz ile müziği kendisine ait "Seni Düşünürüm" şarkısı da daha sonra kliplenmiştir. Sanatçı 2002 yılında ise Magazin Gazetecileri Derneği'nden Kıraç ile birlikte yaptığı Sevgiliye albümü ile "En İyi Çıkış Yapan Sanatçı" ödülünü almıştır.

Funda Arar 2002 yılında ikinci solo albümü Alagül'ü çıkarmıştır. Albümde bulunan, Erkin Koray yorumu ile bilinen "Arapsaçı" şarkısının Febyo Taşel tarafından yapılan yeni düzenlemesiyle Türk pop müziğinde bilinirliğini arttırmıştır. "Arapsaçı" da dahil olmak üzere toplamda beş şarkının kliplendirildiği albüm aynı zamanda sanatçının kendi bestelerine yer verdiği albümü olmuş, 2003 yılının Ekim ayında çıkartmış olduğu üçüncü solo albümü Sevda Yanığı ile aynı ismi taşıyan "Sevda Yanığı" adlı şarkı ilgi çekmiş aynı albümde Fikret Kızılok yorumuyla bilinen, Ahmed Arif'e ait "Haberin Var mı" adlı parçayı tekrar yorumlayan Funda Arar, Sevda Yanığı albümü ile Altın Kelebek Yarışmasında "En İyi Çıkış Yapan Sanatçı" ödülünü kazanmış, 2005 yılında Kanaltürk'de yayınlanan Funda Arar'la Performans programını yapmıştır.

Funda Arar Kimdir?

2006 yılında Son Dans adlı albümü yayınlanan sanatçısının bu albümü için çıkış şarkısı olarak "Karartma Günleri" çekilmiş, Funda Arar aynı albümde geçmişte Bergen'in seslendirdiği "Benim İçin Üzülme" adlı şarkıyı yeniden yorumlayarak albümde yer vermiştir. Toplamda altı şarkının kliplendirildiği albüm yıl içinde en çok satan ilk 10 albüm arasına girmiştir ve Mü-yap tarafından "Platin Ödülü" ile ödülenndirilmiştir. Yine aynı yıl aynı müzik şirketinde çalıştığı için beraber bir düet albüm çıkardığı, çeşitli konserler verdiği sanatçı Kıraç ile yeniden bir ortak proje gerçekleştirmiştir. Gölgeler adlı televizyon programında iki sanatçı müzik tarihinde kalıcı eserler bırakmış olan sanatçıların şarkılarını yeniden seslendirmişlerdir. TRT 1 kanalında başlamış program daha sonraları Show TV'de devam etmiş, 2007 yılında 12. Kasdav Liselerarası Müzik Yarışması'nda jüri koltuğunda yer almıştır.

Funda Arar, 2008 yılında Rüya'yı çıkarmıştır. Sanatçı, 2008 yılında Aile İçi ve Kadına Şiddet 'e tepki göstermek ve önlenmesine dikkat çekmek amacıyla 13 kadın sanatçıdan oluşan Güldünya Şarkıları albümünde yer almıştır. Bu albümde Arar, Zuhal Olcay'ın seslendirdiği "Dünden Sonra Yarından Önce" adlı şarkıyı yorumlamış, Olcay ise Funda Arar'ın Sevda Yanığı albümünde bulunan "Neyse" adlı şarkıyı seslendirmiştir. Aynı yıl Kral TV'de başlayan Söz Müzik Funda Arar programıyla televizyon seyircisi ile buluşmuş, ancak program 2009 yılında sona ermiştir.

2009 yılında Zamanın Eli adlı albümü yayınlanan Funda Arar, bu albümünden dört şarkısını kliplendirmiş ve her albümünde olduğu bir cover şarkıya da yer vermiş, daha önce Zerrin Özer'in seslendirdiği "Ateş Düştüğü Yeri Yakar" adlı şarkıyı Febyo Taşel düzenlemesiyle yorumlamıştır. Sanatçının en çok satan albümlerinden biri olan Zamanın Eli ile Funda Arar birçok ödüle layık görülmüştür. Albümde bulunan "Yak Gel" adlı şarkı dijital ortamda en çok indirilen şarkı olmuştur. Albüm konserlerini ise Türkiye genelinde Söz-Müzik Funda Arar adını verdiği turneyle gerçekleştirmiştir.

Funda Arar Kimdir?

Nâzım Hikmet'in şiiri olan ve daha sonra Cem Karaca tarafından bestelenen "Herkes Gibisin" adlı eseri yorumladığı Aşkın Masum Çocukları adlı albümü 2011 yılında yayınlanan Funda Arar, aynı albümde yer alan söz ve müziği kendisine ait "Sevdiklerim" adlı şarkıya da yer vermiştir. Aşkın Masum çocukları yılın en çok satan ilk beş albümü içine girmiştir. Albüm konserlerinin yanı sıra konsept konserlerle de sevenleriyle buluşmuş, Kuruçeşme Arena ve Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nda verdiği proje konserlerinde Türk müziğinde klasikleşmiş şarkılarla repertuvar oluşturmuştur. Aşkın Masum Çocukları albümünden sonra Sessiz Sinema' 2012 yılında Emre Grafson Müzik etiketiyle yayınlamıştır. Bu albümde sanatçı, müzisyen eşi Febyo Taşel başta olmak üzere Yıldız Tilbe, Niran Ünsal ve Onur Baştürk gibi isimlerle çalışmıştır.

2013 yılında Enbe Orkestrası eşliğinde "Hafıza" isimli bir single yayınlayan sanatçı 2015 yılının Şubat ayında Hoşgeldin isimli albümünü DMC yapımcılığında çıkarmış ve çıkış şarkı olarak "Hayatın Hesabı" seçilmiş, şarkı Nihat Odabaşı yönetmenliğinde kliplendirilmiştir. Geçmişte Müslüm Gürses tarafından seslendirilen "Kaç Kadeh Kırıldı", Ümit Sayın tarafından seslendirilen "Ben Tabii ki" ve Levent Yüksel tarafından seslendirilen "Onursuz Olmasın Aşk" adlı şarkılara aynı albümde yeniden yer vermiştir. Albümün müzik direktörlüğünü ve çoğu şarkının besteciliğini kendi gibi müzisyen olan eşi Febyo Taşel yapmıştır. Arabesk projesiyle 2018'in en çok satan albümlerinden birine imza atan Funda Arar, yeni teklisi "Çık Aradan"ı 2019 yılının Temmuz ayında müzikseverlere sunmuştur.

ÖZEL HAYATI:

Güzel sanatçı, 2004 yılındaFebyo Taşel ile dünyaevine girmiştir. Çiftin Aras adını verdiği bir oğlu vardır.

Funda Arar Kimdir?

ALBÜMLERİ:

2000: Sevgilerde, 2002: Alagül, 2003: Sevda Yanığı, 2006: Son Dans, 2008: Rüya, 2009: Zamanın Eli, 2011: Aşkın Masum Çocukları, 2012: Sessiz Sinema, 2015: Hoşgeldin, 2017: Aşk Hikayesi, 2018: Arabesk

TEKLİLERİ:

2007: Rüya Gibi (Cem Yıldız ile), 2013: Hafıza, 2015: Bağışla, 2017: Aşk Olsun, 2019: Çık Aradan, 2020: O Şarkıyı Çal, 2021: Gerisi Bende

EP'LERİ:

2001: Sevgiliye (Kıraç ile), 2007: Beyaz Gelincik (Kıraç ile), 2020: Doldur Yüreğimi

OYNADIĞI FİLMLER:

 Altın Kızlar, Ruhsar    

TELEVİZYON PROGRAMLARI:

Funda Arar'la Performans (2005), Gölgeler (2006), Söz Müzik Funda Arar (2008-2009)

Funda Arar Kimdir?

ÖDÜLLERİ:

2001    7.Kral Tv Video Müzik Ödülleri    En İyi Çıkış Yapan Kadın Sanatçı    Adaylık
2002    MGD Altın Objektif Ödülleri    En İyi Çıkış Yapan Sanatçı    Kazandı
2003    9.Kral Tv Video Müzik Ödülleri    En İyi Pop Müzik Kadın Sanatçı    Adaylık
2004    31.Altın Kelebek Ödülleri    En İyi Çıkış Yapan Solist    Kazandı
2007    YTÜ Yılın Yıldızları Ödülleri    En Beğenilen Kadın Şarkıcı    Kazandı
Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği Ödülleri    Yılın En İyi Müzik - Eğlence Programı (Gölgeler)    Kazandı
Our Future Müzik Ödülleri    En İyi Kadın Pop Müzik Sanatçısı    Kazandı
5.MÜ-YAP Müzik Ödülleri    Platin Albüm (Son Dans)    Kazandı
13.Kral Tv Video Müzik Ödülleri    En İyi Pop Müzik Kadın Sanatçı    Adaylık
Marmara Üniversitesi Yılın En'leri Ödülleri    En İyi Pop Kadın Sanatçısı    Kazandı
2008    14.Kral Tv Video Müzik Ödülleri    En İyi Pop Müzik Kadın Sanatçı    Adaylık
Yılın Şarkısı (Bu Sabah Güneş Doğmuyor)    Adaylık
2009    YTÜ Yılın Yıldızları Ödülleri    En Beğenilen Kadın Şarkıcı    Kazandı
İstanbul FM Müzik Ödülleri    En İyi Kadın Albüm / Kadın (Zamanın Eli)    Kazandı
2010    16.Siyaset Dergisi Ödülleri    Yılın En İyi Yorumcusu    Kazandı
16.Kral Tv Video Müzik Ödülleri    En İyi Kadın Sanatçı    Adaylık
En İyi Albüm (Zamanın Eli)    Adaylık
Yasal Ortamda En Çok İndirilen Şarkı (Yak Gel)    Kazandı
2011    Türkiye'nin En'leri Ödülleri    En Beğenilen Kadın Ses Sanatçısı    Kazandı
2012    18.Kral Tv Video Müzik Ödülleri    En İyi Kadın Sanatçı    Adaylık
En İyi Albüm (Aşkın Masum Çocukları)    Adaylık
3.Quality Of Magazine Dergisi Ödülleri    En Quality Kadın Sanatçı    Kazandı
2013    1.Türkiye Müzik Ödülleri    En İyi Kadın Sanatçı    Adaylık
2014    13.Magazinci.com İnternet Medyası (En İyiler)    Yılın En İyi Kadın Pop Yorumcusu[12]    Kazandı
MGD 20.Altın Objektif Ödülleri    En İyi Kadın Yorumcu[13]    Kazandı
2015    Zihinsel Engelliler Rehabilitasyon ve Eğitim Vakfı Yılın En'leri Ödülleri    Yılın En İyi Kadın Pop Kadın Sanatçısı    Kazandı
DMC Ödülleri    Dijital Satış Ödülü (Bağışla)    Kazandı
2016    16.Magazinci.com İnternet Medyası (En İyiler)    Yılın Kadın Pop Yorumcusu    Kazandı
MGD 22.Altın Objektif Ödülleri    En İyi Albüm (Hoşgeldin)    Kazandı


Gelişmelerden Haberdar Olun

@