7m


7m

hyundai

Ercan Saatçi Kimdir?

Ercan Saatçi kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır? İşte Ercan Saatçi hakkındaki tüm detaylar...

Biyografi 24.01.2022, 12:32
Ercan Saatçi Kimdir?

ERCAN SAATÇİ KİMDİR?

Ercan Saatçi, 13 Mart 1968 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelmiştir.

Ercan Saatçi Kimdir?

KARİYERİ:

Ercan Saatçi, ilköğrenimini Üsküdar Zeynep Kamil İlkokulu'nda yaptığı dönemde mandolin, akordeon ve Türk Halk oyunları dersleri almaya başlamıştır. Orta ve lise eğitimini Haydarpaşa Lisesi'nde yaparken bir süre Sabri Süha Ansen'den keman dersleri almıştır. Okulun müzik grubunu kurmuş ve çeşitli liselerarası müzik yarışmalarına katılmıştır. 1985 yılında Ercan-Yavuz-Vahe adında bir grup kurmuştur. Bu grupla katıldığı yarışmalarda çeşitli ödüller almıştır.

1988 yılında lisedeki okul arkadaşı olan Yavuz Çetin ile yaptıkları "I Will Cry" adlı şarkı ile Hey dergisinin yarışmasını kazanmıştır. 1988 yılında İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Kontrbas Bölümü öğrencisiyken TRT Eurovision finallerine katılmaya hak kazanmıştır. Yine aynı yıl İTÜ kampüslerinde yapılan üniversiteler arası müzik yarışmasında "Her Name Is N.G." isimli şarkısı ile kazanmıştır. 1990 yılında TRT Altın Anten Genç Besteciler Yarışması'nda Özdemir Erdoğan birinci olurken Saatçi üçüncü olmuştur.

Aynı yarışmanın dönüşünde İzel-Çelik-Ercan grubu kurulmuştur. 1990 yılında Grup Vitamin adında bir grup kurmuş ve bu grupla iki albüm yapmıştır. Grubun 3.000.000 satan ilk albümü "Bol Vitamin"in ardından iki kez Altın Güvercin yarışmasına katılmıştır. Bir birincilik ve bir de ikincilik kazanmış dört kez Hürriyet Altın Kelebek ödülü, iki kez Hey Dergisi ödülü ve ayrıca birçok kez birçok TV ve radyonun seçtiği yılın şarkısı, yılın şarkı sözü ve yılın grubu ödülünün sahibi olmuştur. 1991 yılının sonunda Ufuk Yıldırım'la birlikte Gökhan Semiz ile anlaşamadıklarını öne sürerek Grup Vitamin'den ayrılmış ve Uf-Er grubunu kurmuş, aynı yıl İzel Çeliköz ve Çelik ile İzel-Çelik-Ercan'ın ilk ve tek albümü "Özledim" çıkmıştır. Çelik Erişçi'nin 1992'de gruptan ayrılmasıyla 1993 yılında İzel-Ercan olarak "İşte Yeniden" albümünü yapmıştır. Ayrıca Uf-Er olarak 1992'de "Vitamin Değil Şifa Niyetine" ve 1994'te "Ebabil Bir Kuştur" albümlerini yapan Ercan Saatçi, 1995 yılında ilk solo albümünü "Sayenizde" adıyla çıkarmıştır. 1996 yılında "Tam 14 Saat Oldu" teklisi, 1998 yılında "Manşet" albümü izlemiştir. Bugüne dek 600'e yakın şarkı sözü 400'ü aşkın beste ve düzenleme yapmıştır. Ercan Saatçi Doğan Müzik Company (DMC) den ayrılarak Rec by Saatchi adında kendi şirketini kurmuştur.

Ercan Saatçi Kimdir?

2003-2004 yılları arasında Popstar ve Türkstar; 2006 Yılında Star Avı, 2008 Yılında da Alaturka Solist yarışmalarında İnci Çayırlı, Ahmet Özhan ve Hülya Avşar ile birlikte jüri üyeliği yapmıştır. Ercan Saatçi, hâlen Hürriyet gazetesinde yazarlık ve spor koordinatörlüğü yapmaktadır.  2020'de ise Kanal D'de yayımlanmaya başlayan kendi evinde yapıp sunduğu Çok Akustik programında ünlü konuklarla şarkı söyleyip sunmuştur.

ÖZEL HAYATI:

Ercan Saatçi, 1997 yılında Gülümsün Özkök ile hayatını birleştirmiştir. Çiftin Zeynep Saatçi ve Sinan Ali Saatçi adında iki çocuğu vardır. Çift, 2009 yılında boşanmıştır.

Ercan Saatçi Kimdir?


Gelişmelerden Haberdar Olun

@