7m


7m

hyundai

Emel Müftüoğlu Kimdir?

Sanatçı Emel Müftüoğlu kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır? İşte hakkındaki tüm detaylar...

Biyografi 09.04.2022, 20:55
Emel Müftüoğlu Kimdir?

EMEL MÜFTÜOĞLU KİMDİR?

Emel Müftüoğlu, 14 Ekim 1961 tarihinde İzmir'de dünyaya gelmiştir. Çağrı Müftüoğlu adında kızı vardır.

Baba tarafı Merdivenci ailesine mensup, aslen Afyonkarahisarlı, annesi ise Artvinlidir. Emel Müftüoğlu, babasının asker olması nedeniyle ilk ve ortaöğrenimini farklı şehirlerde tamamlamıştır. Meşhur olmadan önce, yıllarca Afyonkarahisar TEK görevlisi olarak çalışmıştır.

KARİYERİ:

1985 yılında profesyonel müzik hayatına ilk adımını Güneş gazetesinin açtığı müzik yarışmasında birincilik alarak atmıştır.  Aynı yarışmada ikincilik alan Erdal Çelik'le bir ikili oluşturma kararı almıştır. Emel-Erdal ikilisi, Atilla Özdemiroğlu'nun kurduğu ART'den 1985 yılında "Öyle Bir Aşk" ve 1988 yılında da "Alaturka Benim Canım" isimli iki albüm çıkarmıştır. Emel’in Erdal ile müzikal ortaklığına son vererek solo kariyerine başlaması 1989 yılında gerçekleşmiştir.

Şahin Özer Plak’la anlaşmış ve 25 Eylül 1990 tarihinde bu müzik yapım firmasından yayınlanan "Karlar Düşer" isimli albümüyle iyi bir satış rakamı yakalamıştır. Albümdeki şarkılardan "Hangimiz?" haricindekiler Yunan şarkılarına Türkçe söz yazılarak yapılmıştır. Ardından 5 Eylül 1992 tarihinde yayınlanan ikinci albümü "Faka Bastın" gelmiştir. İlk albümdeki başarıyı aratmadı ve daha büyük satış rakamlarına ulaşmıştır. Müzik tarihinde billboard’u yapılan ilk albüm olan "Faka Bastın"ın aynı adlı şarkısının klibini Sinan Çetin yönetmiştir. 12 Mayıs 1994 tarihinde Emel'ce isimli üçüncü solo albümü piyasaya çıkmıştır. Bu albümün fotoğrafları ve imajı Fransa'da gerçekleştirilmiştir. "Korkuyorum", "Deli Et Beni", "Yeter" ve "Çal Beni" adlı şarkılar hit olmuştur.  "Korkuyorum" klibi İlknur Bozkurt ile beraber çekilmiştir ve lezbiyenlik teması işlenmiştir. Bu, o zamanın Türkiye'si için çok büyük bir girişimdir.

"Emel'ce"den bir yıl sonra 20 Ocak 1995 tarihinde Emel yine bir ilke imza atmıştır. Sezen Aksu ile tanışan ve ondan iki şarkı alıp "Hovarda" adlı teklisini yapan Emel, gelmiş geçmiş en çok satan, hatta albümlerden bile daha çok satan bir tekliye imza atmış olmuştur. MTV Avrupa'nın ülkeler arası düzenlediği bir video klip yarışması olan "Euro Video Grand Prix"de, Türkiye'nin üç adayı arasında ipi göğüsleyerek finale katılmaya hak kazanan Abdullah Oğuz imzalı "Hovarda" klibi 16 ülke arasında 51 puanla yarışmanın yedincisi olmuştur. Klipte, Deniz Arcak ve Seray Sever gibi ünlüler de yer almıştır.

1995 yılının Aralık ayında Emel, hayranlarının karşısına yapımcılığını Sezen Aksu'nun, düzenlemelerini ise Onno Tunç ve Murat Yeter'in üstlendiği "Ruhun Duymaz" albümü ile çıktı. Hit olmaya aday "Bir Ümit Doğmaz mı?", "Her Gece" ve müziği Ercan Saatçi'ye ait olup sonrasında Saatçi'nin de seslendirdiği "Sakatlık Bende" gibi şarkılara rağmen 150.000 tirajının altında kalan albüm büyük hayal kırıklığı yaratmıştır.

"Ruhun Duymaz" albümünün ardından 28 Mayıs 1998 tarihinde "Bana Özel" çıkmıştır. Albümde Nazan Öncel, Bendeniz gibi ilk defa şarkı aldığı yorumcuların şarkıları da yer almıştır. "Bana Özel", hayranlarının dinleye dinleye bıkmadığı bir albüm olurken albümdeki Şehrazat şarkıları biraz geri planda kalmıştır.

"Mucize" 2000 yılının Mart ayında piyasaya çıkmıştır. "Gel Günaha Girelim" adlı Sezen Aksu şarkısı dillere pelesenk olmuştur. Bu albümde de ilkler vardı. Serdar Ortaç ve Doğuş'tan şarkı alan Emel, eski albümlerindeki şarkılardan "Kal Benimle" ve "Çal Beni"yi tekrar seslendirmiş, üstelik "Kal Benimle"de sanatçı kızı Çağrı'yla düet yapmıştır. "Mucize" adlı Sezen Aksu şarkısının klibi MTV'de yayınlanırken aynı adlı albüm Türkiye'de internet erişimi yüklenerek promosyonu yapılan ilk CD olmasıyla da dikkat çekmiştir. Ayrıca 2000 yılında Emel sadece yorumcu kimliğiyle değil, Özer Plak'ın pop müzik sanatçılarının sanat direktörü olarak da çalışmalarına devam ediyordu. Ferda Anıl Yarkın "Yaralıyım", Deniz Seki "Anlattım", Murat Başaran "Azıcık Ucundan", Fulden Uras "Birileri Gelse" gibi albümlerin kaset kapaklarından promosyon (televizyon, radyo, basın) çalışmalarına her şeyiyle bizzat ilgilenmeye başlamıştır.

22 Kasım 2002 tarihinde "Arabesk" albümü çıkmıştır. Sessiz sedasız çıkan bu albümdeki şarkıların neredeyse tamamı Emel'in keşfettiği Alper Narman-Fettah Can ikilisine aitti. Bu ikili daha sonra bir sürü isme şarkı vermiştir. Albümde yer alan "İllallah" adlı Sezen Aksu şarkısı, "Kader" ile birlikte radyolarda en çok çalınan şarkılar arasına girmiştir.

Aslında bir tekli çıkarmak istediği 15 Aralık 2004 tarihinde Emel, Sezen Aksu'nun ısrarıyla bu projeyi albüme dönüştürmüştür. "Yaz Geldi" ve "Zorlama" tekli çıkacak diye radyolara verilmiş ve bütün yaz boyunca çalmıştı ama albüm yeni yıla yaklaşırken çıkmıştır. Yapımcılığını yine Sezen Aksu'nun üstlendiği "Çok Ayıp", Müftüoğlu'nun yakın arkadaşlarını buluşturan bir albüm olmuştur. İzel, Deniz Seki ve Işın Karaca gibi isimler albümün vokallerinde yer almıştır.

Müftüoğlu'nun 25 Mayıs 2007'de çıkan "Eğlenilecek Kızlar Evlenilecek Kızlar" EP'si çok sayıda gazeteye haber konusu olmuştur. EP'de Sezen Aksu'ya ait şarkılarla, Sude Demir'in, Eda-Metin Özülkü çiftinin ve Kenan Doğulu'ya vokalistlik yapmış olan Sıla Gençoğlu'nun da birer şarkısı yer almıştır. 2016 yılında Best Of albümü "Emel ile Yeniden"i çıkarmıştır.

TV PROGRAMLARI, DİZİLERİ:

Emel ilk olarak 1991 yılında Star TV'de yayınlanan, yönetmenliğini Funda Aras'ın yaptığı, senaryosunu Necef Uğurlu'nun yazdığı "Şen Dullar" adlı TV dizisinde oynamıştır.  Bir sonraki oyunculuk denemesini ise 1995 yılında Sinan Çetin'in yazıp yönettiği "Bay E" filminde yapmıştır.

2003 yılında Talat Bulut ile başrolünü oynadığı "Aşk Olsun" dizisiyle kariyerine devam etmiştir. 2005 yılında Show TV'de kısa süre yayınlandıktan sonra yayından kalkan, yönetmenliğini Kartal Çidamlı ve Ersoy Güler'in yaptığı, senaryosunu İnci Uluçay'ın yazdığı "Sessiz Gece" adlı dizide rol almıştır.

Bunların dışında uzun yıllar TRT, atv, TV8 ve 360 tv'de Emelce, Kanal D'de Emel İçgüdü, TGRT'de İdil Çeliker'in eşlik ettiği Emelce Sabahlar ve 2008 yılının yaz aylarında Şafak Sezer'le birlikte Çifte Kavrulmuş adlı TV programlarını yapmıştır. 2004 yılının Eylül ayında Deniz Seki ile birlikte sabahları Kadınca Çarkıfelek programını sunmuş ancak program kısa ömürlü olmuştur.

Star TV'de yayınlanan Son Ağa dizisinde Tamer Karadağlı'yla başrolde yer almıştır. TRT'de Ahmet Uğurlu ile birlikte "Zoraki Başkan" adlı dizinin başrolünde oynamıştır. 2013 yılının Eylül ayından itibaren FOX'ta yayınlanan Çocuklar Duymasın adlı dizide rol almıştır.

ALBÜMLERİ:

Karlar Düşer (25 Eylül 1990), Faka Bastın (1992), Emel'ce (1994), Ruhun Duymaz (1995), Bana Özel (1998), Mucize (2000), Arabesk (2002), Çok Ayıp (2004), Emel ile Yeniden (2016)

TEKLİLERİ ve EP'LERİ:

Hovarda (1995), Eğlenilecek Kızlar Evlenilecek Kızlar (EP, 25 Mayıs 2007), Gündem Yaratayım mı? (2018)


Gelişmelerden Haberdar Olun

@