Artvin'den dünyaya satıyor

Artvin’in Yusufeli ilçesinde bıçak ustası Ali Tamyürek kendi elleriyle yaptığı bıçakları sipariş üzerine tüm dünyaya satıyor.

Artvin 25.03.2017, 10:09
Artvin'den dünyaya satıyor

Artvin Yusufeli'nde Kendine ait atölyesinde kendi tasarımlarıyla bıçakları yapan Ali Tamyürek’in bıçaklarını diğerlerinden farklı kılan şey ise kabzaları. Kabzalarda Tamyürek, keçi ve geyik gibi birçok hayvanın boynuzunu kullanıyor. İşlemeli kabzalarıyla dikkatleri üzerine çeken bıçakları bölgeye gelen yerli ve yabancı avcıların dikkatini çekerken, bıçaklara koleksiyoncular ve askeri personel de yoğun ilgi gösteriyor.

Bıçak üretimi ile ilgili bilgi veren Ali Tamyürek "Bölgenin tanıtımı üzerine üretmeye çalıştık ve öyle de üretiyoruz, gayet güzel oldu. Bıçakların öncelikle tasarımlarını yapıyoruz, hayal dünyasında oluşumunu sağlıyoruz, kağıda döküyoruz. Kağıda dökülen malzemeleri de kesiyoruz, şekillendiriyoruz ve çizimini yaptığımız son haline getirmeye çalışıyoruz” dedi.

Bıçak yapılışının aşamalarını anlatan Tamyürek “İlk etapta çelikler kesilir, şekillendirilir. Şekillendikten sonra ağızları açılır, ısıl işlemleri yapılır, ısıl işlemlerden sonra seçilen özel malzemelerden kabzaları yapılır. Ona göre de kabzaların tasarımları uygulanır, şekillendirilir ve bitirilir. Ona göre kılıfını derisini de hazırlarız ve böylece eserimizi bitirmiş oluruz” şeklinde konuştu.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@