Akçaabat'ta 27. kez festival zamanı

 “Uluslararası Akçaabat Müzik ve Halk Oyunları Festivali” başlıyor.

Akçaabat 18.07.2017, 14:52
Akçaabat'ta 27. kez festival zamanı

Trabzon’da bu yıl 27.'si düzenlenecek olan Uluslararası Akçaabat Müzik ve Halk Oyunları Festivali 20 Temmuz günü başlıyor. 


Konuyla ilgili Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen ile Akçaabat Kaymakamı Sonel Şenel düzenlenen basın toplantısında festivalle ilgili bilgi verdi. Başkan Türkmen festivalin 20 Temmuz Perşembe günü başlayacağını belirterek festivale herkesi beklediklerini söyledi.

Festivalin son 1-2 yıldır kesintisiz sürdüğünü hatırlatan Türkmen, “Festivalimizin amacı halkımızla bir araya gelerek kaynaşarak kültürümüzü birlikte yaşamak” dedi.

Festivalin 20 Temmuz Perşembe günü geleneksel Hıdırnebi Yayla Şenliği ile başlayacağını kaydeden Türkmen, “Hıdırnebi Yaylası'nda halk oyunları gösterileri, geleneksel halk horonunun ardından yöresel sanatçılarımız İsmail Cumur, Coşkun İşçi birer konser verecek. 21 Temmuz günü ise folklor pul sergisi, karma fotoğraf sergisinin ardından festival kortej yürüyüşümüz olacak. Kortej yürüyüşüne Ukrayna, Bulgaristan, Azerbaycan, Bursa, Gaziantep, Gaziemir- İzmir, Silifke-Mersin, Artvin, İstanbul yörelerine ait halk oyunları grupları, Akçaabat Folklor Derneği ve Yöresel Guruplar katılımıyla Yayla Göçü Canlandırılması yapılacak. Aynı gün yine yöresel sanatçılarımız Necmi Öksüz ve Ragıp Altuntaş birer konser verirken feestivalin açılışı aynı gün saat 20.30’da festival alanında başlayacak. Açılışın ardından halk oyunları gösterilerinden sonra Zeynep Birinci ve Kolpa Grubu birer konser verecek” dedi.

Başkan Türkmen 22 Temmuz günü yöresel sanatçılardan Mehmet Yılmaz, Cavidan Soytürk, Gizem Kara’nın birer konser vereceğini hatırlatarak festivalin 23 Temmuz Pazar günü yine halk oyunları gruplarının gösterilerinin ardından Necmi Öksüz, Neco Orkun ve Sinan Yılmaz’ın festival alanında vereceği konserle son bulacağını sözlerine ekledi.

Akçaabat Kaymakamı Sonel Şenel’de festivalin asıl amacının Akçaabat başta olmak üzere Trabzon kültürünün tanıtılması olduğunu belirterek kaymakamlık olarak gerekli tedbirleri aldıklarını sözlerine ekledi. 
Yorumlar (1)
Serkan 3 yıl önce
bis işler bunlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@