Yeni Çekirge Türü Bulundu

Yrd. Doç. Dr. Ünal, yaptığı açıklamada, Bolu bölgesindekeşfedilen yeni çekirge türüne 'Parapholidoptera Belen' isminin verildiğini ifade ederek, 'Aynı isimle 'Transactions of the American Entomological Society' adlı dergide yayınlanan tür böylelikle bilim

Yeni Çekirge Türü Bulundu

Yrd. Doç. Dr. Ünal, yaptığı açıklamada, Bolu bölgesinde keşfedilen yeni çekirge türüne 'Parapholidoptera Belen' isminin verildiğini ifade ederek, 'Aynı isimle 'Transactions of the American Entomological Society' adlı dergide yayınlanan tür böylelikle bilim literatürüne de girmiş oldu' dedi. Yrd. Doç. Dr. Ünal, yeni bulunan çekirgeye ilk olarak 2004 yılında, Bolu'nun Göynük At Yaylası Köroğlu Kayası civarında rastlandığı bilgisini aldıklarını ve bu bilgi üzerine çalışma başlattıklarını, Batı Karadeniz Bölgesinin canlı çeşitliliği açısından çok zengin olduğunu, jeolojik geçmişin, farklı iklimsel şartların ve topoğrafik yapının bu çeşitliliğe neden olduğunu belirtti. Bu yeni çekirge türünün, hafif çalılık ve yüksek otların bulunduğu yerlerde yaşadığını belirten Yrd. Doç. Dr. Ünal, 'Bu çekirge türü daha çok Temmuz ve Ağustos aylarında görülüyor, diğer böcekleri yiyerek beslendiği için faydalı kabul edilen bu tür fazla yaşamıyor. Sonbaharda yumurtalarını bırakan bu hayvanlar, daha sonra ölüyorlar' diye konuştu. Daha önce 'Bolua' ve sadece Köroğlu Dağları'nın zirvesinde yaşayan 'Koroglus' isimli çekirge cinsleri de Bolu'ya özgü canlı türleri olarak literatüre geçmişti.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler