Türkiye'yi kimse parçalayamamış...

AĞRI'nın Doğubayazıt ilçesinde Emniyet Müdürlüğü'ne bomba atılması eylemine katıldığı gerekçesiyle Erzurum'daki mahkemeden aldığı 13.5 yıllık hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan Orhan Şahin, yeniden yargılandığı Doğubayazıt Ağır Ceza Mahkemesi'nde "Ş

Yaşam 13.12.2014, 13:39
Türkiye'yi kimse parçalayamamış...
AĞRI'nın Doğubayazıt ilçesinde Emniyet Müdürlüğü'ne bomba atılması eylemine katıldığı gerekçesiyle Erzurum'daki mahkemeden aldığı 13.5 yıllık hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan Orhan Şahin, yeniden yargılandığı Doğubayazıt Ağır Ceza Mahkemesi'nde "Şimdiye kadar kimse Türkiye'yi parçalayamamış ben mi parçalayacağım? İki fotoğrafla ülke bütünlüğünü mü bozacağım? Eğer partide bomba eğitimi veriliyorsa BDP neden kapatılmıyor" dedi.
Bomba eylemine katılan Adem Yıldız, Ercan Erkuş, Feyaz Aslan ile Orhan Şahin, tutuklanırken, Erkan Tanrıkulu ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Özel Yetkili Erzurum 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesinde 2 Ağustos 2012 günü yapılan karar duruşmasında Adem Yıldız, 'devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak' suçundan ömür boyu, 'kamu görevi nedeniyle bombalama suretiyle öldürmeye teşebbüsten' 8 yıl 4 ay, 'tehlikeli maddeyi izinsiz olarak bulundurmaktan' 4 yıl 2 ay hapis cezasına mahkum edildi. Mahkeme, Ercan Erkuş ile Feyaz Aslan'a da aynı suçlardan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis ile 25'er yıl hapis cezası verdi. Mahkeme heyeti, Orhan Şahin'e ise silahlı terör örgütüne üye olmaktan 13.5 yıl, Erkan Tanrıkulu'nu ise 10.5 yıl hapis cezası verdi. 
 
Sanık avukatlarının kararı temyiz etmesi üzerine Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi, bombacı Adem Yıldız, Ercan Erkuş, Feyaz Aslan ile Erkan Tanrıkulu'na verilen cezaları onadı. Orhan Şahin'e verilen 13.5 yıl hapis cezasını bozan Yargıtay, onun da Ercan Erkuş, Feyaz Aslan ile birlikte hareket ettiğini vurgulayarak aynı cezayı almasını istedi.
 
Yargıtay'ın bozma kararı üzerine Doğubayazıt Ağır Ceza Mahkemesine Orhan Şahin tutuklu bulunduğu Erzurum H Tipi Cezaevi'nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemiyle (SEGBİS) katıldı. Tercüman aracılığıyla Kürtçe ifade veren Şahin, suçlamaları kabul etmedi. Herhangi bir partiye üye olmadığını söyleyen Şahin, "Yakalandığımda üzerimde silah ve patlayıcı madde bulunmamıştır. Bana ilişkin de herhangi bir silah ve patlayıcı madde ele geçirilmemiştir. Şimdiye kadar kimse Türkiye'yi parçalayamamış ben mi parçalayacağım? İki fotoğrafla ülke bütünlüğü mü bozacağım? Bugüne kadar böyle bir eyleme katılmadım. Partiye gittiğimi, eğitim verdiğimi söyleyen olmamıştır. Eğer partide bomba eğitimi veriliyorsa BDP neden kapatılmıyor? Vicdanen rahatım. Ben ve ailem mağdur edildik" diye konuştu. 
 
Müvekkilinin Erzurum'da yargılanırken sadece terör örgütünden ceza aldığını anımsatan Avukat Ali Artuk, adam öldürmeye teşebbüs suçundan dava açılmış ise de eylemin 'adam' unsurunun olmadığını, kimsenin de mağdur olarak gösterilmediğini vurguladı. Adem Yıldız'ın elindeki ses bombasının patlaması sonucu zarar gördüğüne işaret eden Ali Artuk, 400-500 metre ilerideki güvenlik güçlerinin zarar göreceğinin, öldürüleceğinin mümkün olmadığını ileri sürdü. 
 
Ağır Ceza Mahkeme heyeti Orhan Şahin'i 'devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak' suçundan ömür boyu, 'kamu görevi nedeniyle bombalama suretiyle öldürmeye teşebbüsten' 16 yıl 8 ay, 'tehlikeli maddeyi izinsiz olarak bulundurmaktan' 4 yıl 2 ay hapis cezasına mahkum etti.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@