Türkiye'nin bu sıkıntıya çözüm bulması gerekiyor!

Geriatrik Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Osman İlhan, "Türkiye'de de yaşlı nüfus hızla artarken tedbir alınmazsa sağlık harcamalarındaki artışlar bir tehdit haline gelebilir" dedi. DÜNYANIN EN HIZLI YAŞLANAN 2. ÜLKESİ TÜRKİYE! İlhan, Türkiye'nin hız

Türkiye'nin bu sıkıntıya çözüm bulması gerekiyor!
Geriatrik Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Osman İlhan, "Türkiye'de de yaşlı nüfus hızla artarken tedbir alınmazsa sağlık harcamalarındaki artışlar bir tehdit haline gelebilir" dedi.
 
DÜNYANIN EN HIZLI YAŞLANAN 2. ÜLKESİ TÜRKİYE!
 
İlhan, Türkiye'nin hızla yaşlandığını belirterek, 2025 yılında 65 yaş üstü yaşlı nüfusun 15 milyona ulaşacağını belirtti.
Dünya Sağlık Örgütüne göre, Türkiye'nin dünyanın en hızlı yaşlanan 2. ülkesi olduğunu ifade eden İlhan, halen 65 yaş üstünde toplam 5 milyon 750 bin kişi bulunduğunu, yaşlı nüfusun artmasının, yaşlılık hastalıklarının da artmasına neden olduğunu bildirdi.
 
Yaşam kalitesini kaybetmeden uzun süre yaşamak insanların en doğal hakkı olduğunu, Sağlıkta Dönüşüm Programı ile vatandaşların sağlık hizmetlerine zamanında ulaşmasının hem yaşam süresini uzatacağını hem de yaşam kalitesini yükselteceğini söyledi.
 
"TÜRK AİLE YAPISI ESKİDEN YAŞLI HASTALARIN EVDE BAKIMINA İMKAN VERİYORUDU"
 
Üniversiteler, Sağlık Bakanlığı ve sivil toplum örgütlerinin hastanelerde tedavi süreci tamamlanan yaşlı hastaların bakımı konusunda, yeni yaklaşımlar ortaya koyması gerektiğini ifade eden Osman İlhan, şöyle devam etti:
"Türk aile yapısı, eskiden yaşlı hastaların evde bakımına imkan veriyordu. Ama bugünün aile yapısı artık tıpkı çocukların gittiği kreşler gibi yaşlılar için de 'yaşlı kreşleri'nin açılmasını gerekli kılıyor. Yaşlı hastalar, çocuklar gibi farklı bir yaklaşım gerektiriyor. Hatta bu hastaların çocuklar gibi ayrı kliniklerde muayene ve tedavi edilmesi gerekir. İleri yaştaki hastaların sağlık harcamaları ülke ekonomilerinde büyük bir yük oluşturuyor. Türkiye'de de yaşlı nüfus hızla artarken tedbir alınmazsa sağlık harcamalarındaki artışlar bir tehdit haline gelebilir."
 
"SAĞLIKTA KAYNAK KULLANIMI DAHA EKONOMİK OLUR "
 
 
Prof. Dr. İlhan, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde sınırlı mali kaynakların, yaşlı hastaların tedavisine yetmesinin mümkün olmadığını vurgulayarak, sınırlı ekonomik kaynaklarla pahalı ilaç yerine, hedefe yönelik kişiselleştirilmiş tedaviyle, sağlıkta kaynak kullanımının daha ekonomik olacağını söyledi.
 
İlhan, "Yaşlılık, kendine özel dinamikleri olan, tıpkı çocukluk ve ergenlik dönemi gibi konunun uzmanları tarafından takip ve tedavi edilmesi gereken bir süreçtir. Kişiselleşmiş tedavi yöntemi, doğru hastayı, doğru zamanda, doğru tedavi etmeyi gerekli kılıyor" dedi.
 
"MASRAFLAR YÜZDE 30 AZALACAK"
 
Hematolojik kanserli hastaların tedavilerinin, palyatif bakım ve evde bakımla desteklenmesi durumunda, hastaneye yatışını azaltacağını anlatan İlhan, "Böylece hem maliyeti azaltacak, hem de yaşlıların kaliteli yaşamı sağlanacaktır. Ayrıca aile fertleri ve hastanelerin iş gücü kaybını en aza indirecektir. Bu yaklaşım ile yaşlı hastaların tedavi masrafları yüzde 30 azalacaktır" ifadesini kullandı.
 
KONGRE'DE ELE ALINACAK
 
Yaşlılarda kan hastalıkları ve yeni yaklaşımların ele alınacağı 3. Geriatrik Hematoloji Kongresi 26-28 Eylül 2014 tarihlerinde Ankara Üniversitesi Morfoloji binasında yapılacak.
 
Kongrede özellikle ülke için sorun olan evde bakım ve palyatif bakım özel bir gündemle tartışılacak.
 
3. Geriatrik Hematoloji Kongresi'ne çok sayıda uzman doktorun yanı sıra, ilk defa Avrupa Birliğini temsilen Belçikalı Dr. Dominique Bron da katılacak.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler